Օրենքի նախագծով առաջարկվում է փոփոխություն կատարել Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրում՝ մասնավորեցման ցանկից հանելով «Արտակարգ իրավիճակների օդանավակայան» ՓԲԸ-ն. ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանը փետրվարի 6-ին ԱԺ հերթական նիստում:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով օդանավակայանը, որը գտնվում է Լոռու մարզում, երկար տարիներ չի շահագործվել, թռիչքներ չի իրականացրել: Ըստ նրա՝ ընկերության գույքը կազմում է 61,7 հեկտար հողատարածք, իսկ շենքերի գերակշիռ մասն ամբողջությամբ քանդված է:
Առնակ Ավետիսյանը տեղեկացրել է, որ Կառավարության որոշմամբ կազմակերպության գույքն ամրացվել է Պաշտպանության նախարարությանը: Առաջարկվում է «Արտակարգ իրավիճակների օդանավակայան» ՓԲԸ-ն հանել մասնավորեցման ցանկից:
Զեկուցողը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք, մասնավորապես, վերաբերել են մասնավորեցման գործընթացի իրականացմանը, որեւէ կազմակերպությանը տրվող գույքի անհատույց օգտագործման պայմաններին:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Նարեկ Ղահրամանյանը նշել է, որ հանձնաժողովում օրենքի նախագիծը քննարկվել է եւ ստացել դրական եզրակացություն: Պատգամավորը կոչ է արել կողմ քվեարկել օրենքի նախագծին:

"Проектом закона предлагается внести изменение в Программу приватизации государственного имущества на 2017-2020 гг., исключив ЗАО "Аэропорт чрезвычайных ситуаций (ЧС)" из  реестра приватизируемых", - сообщил 6 февраля на очередном заседании НС председатель Комитета по управлению государственным имуществом Министерства территориального управления и инфраструктур РА А.Аветисян.
По словам основного докладчика, расположенный в Лорийской области аэропорт уже долгие годы не эксплуатируется, не осуществляет полетов. Имущество компании составляет земельный участок в 61,7 га,   большая часть зданий полностью разрушена.
А.Аветисян проинформировал, что по решению правительства имущество организации закреплено за Министерством обороны. ЗАО "Аэропорт ЧС" предлагается исключить из реестра приватизируемых.
Докладчик ответил на вопросы депутатов, касающиеся, в частности, проведения процесса приватизации, условий безвозмездного пользования имуществом, предоставленным какой-либо организации.
Член Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам содокладчик Н.Каграманян отметил, что законопроект обсужден в комиссии и получил положительное заключение. Депутат призвал проголосовать в пользу законопроекта.