Վերջերս ընդունված օրենքը պարտադրում էր ինտերնետ շահումով խաղերի կազմակերպիչներին նույնականացնել խաղացողին ու նրա բանկային քարտը, երբ վերջինս փորձի խաղադրույք կատարել: Արդյունքում լիցենզավորված ընկերություններն ավելի լավ կարգավորված դաշտում հայտնվեցին: Դրան զուգահեռ առկա են մի շարք խնդիրներ. այս մասին բարձրաձայնել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը:
«Մասնավորապես, առցանց հարթակում գործում են շահումով խաղերի ծառայություններ մատուցող բազմաթիվ կայքեր, որոնք հարկ չեն վճարում, լիցենզավորված չեն եւ չեն ենթարկվում մեր սահմանած կանոններին»,- ընդգծել է զեկուցողը եւ բարձրաձայնել դեպքեր, երբ պաշտպանված չեն եղել սպառողների իրավունքները: «Նախաձեռնությամբ Կառավարությունը կսահմանի այդպիսի կայքերի ցանկ եւ կդիմի մեր ինտերնետ մատակարարներին, որ վերջիններս սահմանափակեն հասանելիությունն այդ կայքերին»,- մանրամասնելով ««Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ կից օրինագծերի փաթեթով նախատեսվող կարգավորումները` ասել է Ավագ Ավանեսյանը:
Հաջորդ փոփոխությամբ գործադիրը սահմանում է աուդիտ իրականացնելու պահանջ, որը համապատասխան է բանկերին ներկայացված աուդիտի պահանջին: «Սրանով մենք կարող ենք արձանագրել, որ հանրությանը ներկայացվող ֆինանսական հաշվետվությունները վստահելի են»,- ասել է փոխնախարարը:
Զեկուցողի խոսքով մեկ այլ կարգավորում էլ առնչվում է միջազգային մրցունակությանը: Հնարավորություն կընձեռվի ՀՀ քաղաքացի չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց խաղադրույքներ կատարել եւ շահումները ստանալ արտարժույթով:
Փոխնախարարը, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, նշել է` ՊԵԿ-ի հետ համատեղ մշակված նոր օրենսդրական փաթեթով սահմանվելու է միասնական օպերատոր, որն էլ վերահսկելու է թվային ոլորտում գործարքները:
Անդրադառնալով ինտերնետ շահումով խաղերում կատարված խաղադրույքների ծավալի վերաբերյալ վիճակագրությանը` Ավագ Ավանեսյանը նշել է, որ 2022 թվականի նկատմամբ 2023 թվականին խաղադրույքներն աճել են 1,75 անգամ:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Առուշանյանը: «Խաղամոլությունը մեր երկրում չի խրախուսվում, եւ սա այդ քայլերից մեկն է»,- ընդգծել է պատգամավորը` հորդորելով կողմ քվեարկել նախաձեռնությանը:
Ելույթներում պատգամավորները ողջունել են առաջարկվող կարգավորումները, կարեւորել դրանց պահանջների կատարումը:

Regulations being designed with the law on Gambling Games, Internet Gambling Games and Casinos and package of enclosed bills debated
The law adopted recently was making the organizers of the internet gambling games to identify the players and their banking cards, when the latter tries to place a bet. As a result, the licensed companies appeared in a better regulated field. There are a number of problems in parallel with that: The RA Deputy Minister of Finance Avag Avanesyan voiced this.
“In particular, there are many websites rendering services for gambling games operate online, which do not pay taxes, are not licensed and are not submitted to our established rules,” the rapporteur underlined and mentioned cases, when the consumers’ rights were not protected. “The Government will set by the initiative a list of websites and will apply to our internet providers that the latter will restrict accessibility to those websites,” detailing the regulations being designed by the bill on Making Addenda and Amendments to the law on Gambling Games, Internet Gambling Games and Casinos and the package of enclosed bills, Avag Avanesyan said.
The Executive sets with the next amendment a demand of carrying out audit, which complies with the demand of the audit presented to the banks. “With this we can record that the financial reports being presented to the public are reliable,” the Deputy Minister said.
According to the rapporteur, another regulation is connected with the international competitiveness. An opportunity will be given to the physical persons not being a citizen of the Republic of Armenia to place bets and to receive winnings in foreign currency.
Answering the MPs’ questions, the Deputy Minister noted that single operator will be set with a new legislative package elaborated jointly with the State Revenue Committee, who will control the deals in the digital sphere.
Touching upon the statistics on the volume of the bets placed in Internet gambling games, Avag Avanesyan noted that the bets have increased 1.75 times in 2023 compared to 2022.
The member of the NA Standing Committee on Economic Affairs David Arushanyan presented the endorsement of the Committee. “The gambling is not encouraged in our country, and this is one of those steps,” the deputy underscored, urging his colleagues to vote for the initiative.
In their speeches the deputies welcomed the proposing regulations, emphasized the implementation of their requirements.