Վերջերս ընդունված օրենքը պարտադրում էր ինտերնետ շահումով խաղերի կազմակերպիչներին նույնականացնել խաղացողին ու նրա բանկային քարտը, երբ վերջինս փորձի խաղադրույք կատարել: Արդյունքում լիցենզավորված ընկերություններն ավելի լավ կարգավորված դաշտում հայտնվեցին: Դրան զուգահեռ առկա են մի շարք խնդիրներ. այս մասին բարձրաձայնել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը:
«Մասնավորապես, առցանց հարթակում գործում են շահումով խաղերի ծառայություններ մատուցող բազմաթիվ կայքեր, որոնք հարկ չեն վճարում, լիցենզավորված չեն եւ չեն ենթարկվում մեր սահմանած կանոններին»,- ընդգծել է զեկուցողը եւ բարձրաձայնել դեպքեր, երբ պաշտպանված չեն եղել սպառողների իրավունքները: «Նախաձեռնությամբ Կառավարությունը կսահմանի այդպիսի կայքերի ցանկ եւ կդիմի մեր ինտերնետ մատակարարներին, որ վերջիններս սահմանափակեն հասանելիությունն այդ կայքերին»,- մանրամասնելով ««Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ կից օրինագծերի փաթեթով նախատեսվող կարգավորումները` ասել է Ավագ Ավանեսյանը:
Հաջորդ փոփոխությամբ գործադիրը սահմանում է աուդիտ իրականացնելու պահանջ, որը համապատասխան է բանկերին ներկայացված աուդիտի պահանջին: «Սրանով մենք կարող ենք արձանագրել, որ հանրությանը ներկայացվող ֆինանսական հաշվետվությունները վստահելի են»,- ասել է փոխնախարարը:
Զեկուցողի խոսքով մեկ այլ կարգավորում էլ առնչվում է միջազգային մրցունակությանը: Հնարավորություն կընձեռվի ՀՀ քաղաքացի չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց խաղադրույքներ կատարել եւ շահումները ստանալ արտարժույթով:
Փոխնախարարը, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, նշել է` ՊԵԿ-ի հետ համատեղ մշակված նոր օրենսդրական փաթեթով սահմանվելու է միասնական օպերատոր, որն էլ վերահսկելու է թվային ոլորտում գործարքները:
Անդրադառնալով ինտերնետ շահումով խաղերում կատարված խաղադրույքների ծավալի վերաբերյալ վիճակագրությանը` Ավագ Ավանեսյանը նշել է, որ 2022 թվականի նկատմամբ 2023 թվականին խաղադրույքներն աճել են 1,75 անգամ:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Առուշանյանը: «Խաղամոլությունը մեր երկրում չի խրախուսվում, եւ սա այդ քայլերից մեկն է»,- ընդգծել է պատգամավորը` հորդորելով կողմ քվեարկել նախաձեռնությանը:
Ելույթներում պատգամավորները ողջունել են առաջարկվող կարգավորումները, կարեւորել դրանց պահանջների կատարումը:

Обсуждeны положения пакетa проектов “Об играх с выигрышем, интернет-играх с выигрышем и игорных домах” и смежных законопроектов
“Недавно принятый закон требует от организаторов выигрышных интернет-игр идентифицировать игрока и его банковскую карту, когда последний пытается сделать ставку. В итоге лицензированные компании оказались в более регулируемой сфере. Наряду с этим существует ряд проблем”, - отметил заместитель министра финансов РА А. Аванесян.
"В частности, в онлайн-сети есть множество сайтов, предоставляющих услуги по выигрышным играм, которые не платят налоги, не лицензируются и не подчиняются установленным нами правилам", - подчеркнул докладчик, приведя случаи, когда не были защищены прав потребителей. Данной инициативой правительство составит реестр таких веб-сайтов и попросит наших интернет-провайдеров ограничить доступ к ним”, представляя предлагаемые изменения и дополнения в закон “Об играх с выигрышем, интернет-играх с выигрышем и игорных домах” и в прилагаемый пакет законопроектов”, - подчеркнул А.Аванесян.
Другой поправкой исполнительный орган устанавливает требование проведения аудита, соответствующего требованию аудита, предъявляемому банкам. "Тем самым мы можем констатировать, что финансовые отчеты, представленные обществу, достоверны", - отметил замминистра.
По Аванесяну, еще одно регулирование связано с международной конкурентоспособностью. Физические лица, не являющиеся гражданами РА, смогут делать ставки и получать выигрыши в иностранной валюте.
Замминистра, отвечая на вопросы депутатов, отметил, что благодаря разработанному совместно с КГД новому законодательному пакету, будет определен единый оператор, контролирующий операции в цифровой сфере.
Обратившись к статистике объемов ставок в выигрышных интернет-играх, А.Аванесян сообщил, что по сравнению с 2022 г. ставки в 2023 г. возросли в 1,75 раза.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам представил член комиссии Д.Арушанян. "В нашей стране игромания не поощряется, и это один из таких шагов", - подчеркнул депутат, призвав проголосовать за инициативу.
В выступлениях депутаты приветствовали предложенные положения, подчеркнули важность выполнения этих требований.