Ազգային ժողովը փետրվարի 7-ին շարունակել է «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը՝ կից օրենսդրական փաթեթով, որով առաջարկվող փոփոխությունները վերաբերում են ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտման արդյունքում նշանակված տուգանքների նվազեցմանը, վարչարարության պարզեցմանը, վարչական դատարանների ծանրաբեռնվածության նվազեցմանը: Հղումն այստեղ:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Արփինե Դավոյանը՝ գործընկերներին հորդորելով կողմ քվեարկել փաթեթին:
Ելույթ ունեցող պատգամավորները տարբեր տեսանկյուններից կարեւորել են առաջարկվող փոփոխությունները, նաեւ ներկայացրել առաջարկներ եւ դիտողություններ, որոնք կքննարկվեն առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության դրական դիրքորոշումը փաթեթի վերաբերյալ ներկայացրել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը: Պատգամավորն անդրադարձել է գործընկերների դիտողություններին, տվել պարզաբանումներ: «Նախագծի կարեւորությունը նրանում չէ միայն, որ քաղաքացին ավելի քիչ է վճարելու: Այս նախագծի կարեւորությունը նրանում է, որ պետական համապատասխան ռեսուրսները շատ ավելի արդյունավետ կարող ենք օգտագործել: Մենք առաջարկում ենք լուծումներ, որոնք վերաբերում են յուրաքանչյուրին»,- ասել է Վլադիմիր Վարդանյանը:

Парламент продолжил обсуждение пакета по снижению налагаемых штрафов
7 февраля Национальное Собрание продолжило обсуждение проекта о внесении изменений и дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях с прилагаемым законодательным пакетом, в котором предложенные поправки предусматривают снижение налагаемых штрафов вследствие нарушений правил дорожного движения (ПДД), прояснения администрирования, снижения нагрузки на административные суды.
А.Давоян представила положительное заключение Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, призвав коллег проголосовать за пакет.
Выступившие депутаты с разных точек зрения подчеркнули важность предлагаемых поправок, а также представили предложения и замечания, которые будут обсуждены в период с первого по второе чтения.
Позитивную позицию фракции "Гражданский договор" по пакету представил председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян. Депутат коснулся замечаний коллег, дал разъяснения. “Значение проекта не только в том, что гражданин будет платить меньше. Важность этого проекта в том, что мы сможем гораздо эффективнее использовать соответствующие государственные ресурсы. Мы предлагаем решения, касающиеся каждого” , - подчеркнул В. Варданян.