Օրենսդրական փաթեթի ընդունման նպատակն է բարձրացնել ընտանեկան բռնության կանխարգելման եւ բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության արդյունավետությունը: Ներկայացնելով ««Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը՝ ասել է Զարուհի Բաթոյանը:
Պատգամավորներ Զարուհի Բաթոյանի, Սոնա Ղազարյանի եւ Ծովինար Վարդանյանի հեղինակած օրենքների նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ ԱԺ փետրվարի 7-ի հերթական նիստում:
Ոլորտը կարգավորող օրենքն ընդունվել է 2017 թվականին եւ քննարկվող օրինագիծն առաջին մեծ նախաձեռնությունն է օրենքի կիրարկումից հետո, որն անդրադառնում է ի հայտ եկած բացերին եւ խնդիրներին: «Նախագծերի փաթեթով, մասնավորապես, առաջարկվում է վերանայել օրենքի վերնագիրը, հստակեցնել առկա սահմանումները՝ դրանք համապատասխանեցնելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի սահմանումներին, լրացնել նոր սահմանումներով, օրենքով որպես բռնության ենթարկված անձ դիտարկել նաեւ երեխային, վերանայել անհետաձգելի միջամտության եւ պաշտպանական որոշման ժամկետները, ուժը կորցրած ճանաչել հաշտեցման ընթացակարգի վերաբերյալ սահմանումը»,- մանրամասն ներկայացնելով առաջարկվող փոփոխություններն ու լրացումները՝ ասել է Զարուհի Բաթոյանը:
Առաջարկվում է առաջնային բուժօգնության փոխարեն օրենքով սահմանել ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց համար անվճար եւ արտոնյալ պայմաններով բժշկական օգնություն եւ սպասարկում՝ բռնության դեպքով պայմանավորված անձի առողջական խնդիրների լուծման նպատակով, սահմանել ապաստարանների մատչելիության պահանջ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար:
Ըստ հիմնական զեկուցողի՝ փաթեթը քննարկվել է պատասխանատու բոլոր գերատեսչությունների, ինչպես նաեւ իրավապաշտպան կազմակերպությունների, ՄԻՊ գրասենյակի հետ. հիմնական առաջարկություններն ու դիտարկումներն ընդունվել են:
Զարուհի Բաթոյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին՝ ներկայացնելով պարզաբանումներ օրենքի վերնագրի, «կենցաղային բռնություն» սահմանման, «զուգընկեր» տերմինի վերաբերյալ:
Հարակից զեկուցող, Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Տիգրան Պարսիլյանը, ներկայացնելով նախագծի հիմնական դրույթները, շեշտել է, որ օրենքը վերաբերում է բռնության դեպքերին: Կարեւորելով օրենսդրական փաթեթի ընդունման հրատապությունը, խոցելի խմբերի անվտանգության պաշտպանությունը՝  հարակից զեկուցողն առաջարկել է կողմ քվեարկել՝ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում կատարելով անհրաժեշտ փոփոխություններ:
Հարակից զեկուցող, Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ Կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների առաջնահերթությունների մեջ է ընտանեկան բռնության դեմ արդյունավետ պայքարի իրականացումը: Ըստ նրա՝ արդյունավետ պայքարներից մեկն էլ օրենսդրական պատշաճ գործիքակազմ ապահովելն է: Համաձայն ոստիկանության օպերատիվ ամփոփագրերի՝ 2021 թվականին արձանագրվել է ընտանեկան բռնության 1644 դեպք, իսկ 2023 թվականին՝ 1819 դեպք: «Կառավարությունը դրական դիրքորոշում ունի ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնության վերաբերյալ. այն գալիս է լավարկելու օրենսդրական խնդիրները»,- ասել է Արփինե Սարգսյանը՝ հավելելով, որ Կառավարությունը հետամտման հանցակազմի քրեականացման հարցում առաջարկել է փուլային տարբերակով լուծել հարցը:
Ելույթներում, արձանագրելով, որ նախորդ տարի 14 կին է մահացել ընտանիքում տեղի ունեցած բռնության արդյունքում, պատգամավորներն ընդգծել են, որ օրենսդրական նախաձեռնությունն ունի կանխարգելման կարեւոր բաղադրիչ: Կարեւորվել է հետամտումը քրեականացնելու հարցը:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ «Հայաստան» խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու նախագծին այն ձեւակերպումներով, որով ներկայացվել է: Ըստ նրա՝ հարցն արհեստականորեն է բերվում օրակարգ, որ հասարակության մեջ նոր ալեկոծություն սկսվի:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հարցրել է. «Ցանկանում եք ասել, որ ՀՀ-ում ընտանեկան բռնություն չկա՞: Ամբողջ աշխարհը տարին 2-3 անգամ այս հարցին անդրադառնում է, բոլոր հնարավոր ձեւերով օրենսդրական լուծումներ են տալիս, որ հնարավորինս բացառեն»:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթում խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը, ընդգծելով, որ օրենքն ընտանեկան բռնության կանխարգելման մասին է, նշել է, որ նոր հասկացությունների սահմանմամբ կկանխարգելվեն բռնության այն տեսակները, որոնք մինչեւ այժմ օրենսդրությամբ որեւէ կերպ չէին կանխարգելվում եւ քաղաքացիներն օրենսդրությամբ պաշտպանվելու հնարավորություն չունեին:

Законодательная инициатива по эффективности предупреждения домашнего насилия и защиты подвергшихся домашнему насилию
“Цель принятия законодательного пакета – повышение эффективности предупреждения домашнего насилия и защиты подвергшихся домашнему насилию лиц”, - отметила З.Батоян, представляя пакет проектов о внесении изменений и дополнений в закон “О предупреждении насилия в семье, защите подвергшихся насилию в семье лиц и восстановлении согласия в семье".
7 февраля на очередном заседании НС обсуждался в первом чтении пакет, предложенный депутатами З.Батоян, С.Казарян и Ц.Варданян.
Регулирующий сферу закон принят в 2017 г., и обсуждаемый законопроект является первой крупной инициативой после внедрения закона, устраняющей возникшие пробелы и проблемы. "Пакетом проектов, в частности, предлагается пересмотреть название закона, уточнить существующие определения, приведя их в соответствие с нормами Уголовного кодекса РА, дополнить их новыми определениями, учесть ребенка как лицо, подвергшееся насилию по закону, пересмотреть условия срочного вмешательства и защитного решения и т.д.", - пояснила З.Батоян, подробно представив предлагаемые поправки.
По словам основного докладчика, пакет обсуждался всеми ответственными ведомствами, а также правозащитными организациями, основные рекомендации и замечания офиса ЗПЧ были приняты.
З.Батоян исчерпывающе ответила на вопросы, интересующие депутатов.
Содокладчик член Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Парсилян, представляя основные положения проекта, подчеркнул срочность принятия законодательного пакета, защиты безопасности уязвимых групп, предложив проголосовать в пользу проекта, внеся необходимые изменения между первым и вторым чтениями.
Содокладчик заместитель министра внутренних дел РА А.Саргсян отметила, что одним из приоритетов реализуемых правительством реформ является эффективная борьба с домашним насилием. По ее словам, одной из мер противодействия насилию является обеспечение надлежащих законодательных инструментов. Согласно оперативным сводкам полиции, в 2021 г. зафиксировано 1644 случая домашнего насилия, в 2023 г. – 1819   случаев. "Правительство имеет позитивную позицию по представленной законодательной инициативе, призванной урегулировать законодательные проблемы", - подчеркнула замминистра.
Депутаты, в выступлениях отметив, что в прошлом году вследствие насилия в семье погибли 14 женщин, подчеркнули важную превентивную составляющую законодательной инициативы.
Секретарь фракции НС "Армения" А.Минасян отметил, что их фракция проголосует против законопроекта с представленными формулировками.
Председатель НС А.Симонян спросил: “Хотите сказать, что в РА нет домашнего насилия? Весь мир обращается к этому вопросу дважды-трижды в год, дают законодательные решения всеми возможными способами, чтобы его исключить”.
Секретарь фракции "Гражданский договор" А.Ованнисян в выступлении от имени фракции подчеркнул, что закон касается предупреждения домашнего насилия, и отметил: определением новых положений будут предотвращены те виды насилия, которые до сих пор никак не предотвращены законодательством, и граждане не имели возможности защитить себя законодательно.