Խորհրդարանը փետրվարի 7-ին քննարկել է Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրված թեկնածուների ընտրության հարցը: Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի  թափուր տեղում ընտրելու համար առաջադրել է  Արթուր Աթաբեկյանի, Արման Օհանյանի եւ Գուրգեն Մալխասյանի թեկնածությունները: Հարցը քննարկվել է «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 135-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:
ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանը ներկայացրել է Արթուր Աթաբեկյանի կենսագրական տվյալները, աշխատանքային գործունեությունը, անդրադարձել թեկնածուի մասնագիտական որակներին:
Արթուր Աթաբեկյանը խոսել է Վճռաբեկ դատարանի սահմանադրական գործառույթների, Վճռաբեկ դատարանում գործող առանձին պալատների դերի մասին: Թեկնածուի համոզմամբ Վճռաբեկ դատարանի որոշումները պետք է ուղղորդող նշանակություն ունենան դատավորների, իրավաբանական համայնքի, պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու դրանց պաշտոնատար անձանց, իրավաբանական անձանց ու քաղաքացիների համար, պետք է հիմք հանդիսանան որոշակի օրենսդրական բարեփոխումների միջոցով օրենքներում առկա իրավական խնդիրները լուծելու համար: Նրա խոսքով արդարադատությունը պետք է իրականացվի իրավունքի գերակայության հիմքով, որի կարեւոր բաղադրիչներն են օրինականությունը, իրավական որոշակիությունը, կամայականության արգելքը, անկախ եւ անկողմնակալ դատարանում արդարադատության մատչելիությունը, հարգանքը մարդու իրավունքների նկատմամբ, հավասարությունն օրենքի առջեւ: «Այս բաղադրատարրերի ամբողջական կիրառմամբ կարող ենք համարել, որ ապահովված է իրավունքի գերակայությունը»,- ընդգծել է թեկնածուն:
Արթուր Աղաբեկյանն անդրադարձել է դատարանների կողմից գործի քննությունը ողջամիտ ժամկետում չիրականացնելու վերաբերյալ դժգոհություններին, կարծիք հայտնել, որ դրանք ունեն օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառներ: «Պետք է արձանագրել, որ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատը գործում է 7 դատավորի կազմով: Այս պահին դրանցից երկուսը թափուր է եւ տարեկան 3000 ու ավելի բողոք ստանալու պարագայում գրեթե անհնարին է դառնում սեղմ ժամկետում համապատասխան որոշում կայացնելը»,- ասել է թեկնածուն եւ համոզմունք հայտնել, որ վերջին ժամանակներում իրականացված բարեփոխումներն այս առումով դրական արդյունք կտան:
«Ուշացած արդարադատությունը համարվում է մերժված արդարադատություն, եւ մենք պետք է մեր դատական գործունեությամբ ողջամիտ ժամկետներում գործի քննությունն ապահովելու տեսանկյունից այնպիսի դատական դրսեւորումներ ունենանք, որ դատարան դիմող սուբյեկտը չկորցնի հետաքրքրությունն իր իրավունքների պաշտպանության հարցում»,- արձանագրել է Արթուր Աղաբեկյանը:

Обсужден подбор кандидатуры судьи Гражданской палаты Кассационного суда
7 февраля парламент обсудил вопрос отбора кандидатов, выдвинутых на вакантное место судьи Гражданской палаты Кассационного суда (ГП КС). На вакансию судьи ГП КС Высший судебный совет (ВСС) выдвинул кандидатуры А.Атабекяна, А.Оганяна и Г.Малхасяна. Вопрос обсуждался в соответствии со с.135 закона "Регламент Национального Собрания".
Председатель ВСС К.Андреасян представил биографические данные А.Атабекяна, его трудовую деятельность, коснулся профессиональных качеств кандидата.
А.Атабекян коснулся конституционных функциях КС, роли действующих в нем отдельных палат. По мнению кандидата, решения КС должны иметь руководящее значение для судей, правового сообщества, органов государственной власти и местного самоуправления и их должностных лиц, юридических лиц и граждан, должны быть основой для решения существующих правовых проблем в законах посредством некоторых законодательных реформ. По Атабекяну, правосудие должно осуществляться на основе верховенства права, важными составляющими которого являются законность, правовая определенность, запрет произвола, доступ к правосудию в независимом и беспристрастном суде, уважение прав человека, равенство перед законом. "При полном применении этих компонентов можно считать верховенство права обеспеченным", - подчеркнул кандидат.
Кандидат в судьи обратился к жалобам по поводу нерасследования дела судами в разумные сроки, выразив мнение, что они имеют объективные и субъективные причины. "Следует отметить, что ГП КС работает в составе 7 судей. На данный момент два из них вакантны, а в случае поступления 3000 и более жалоб в год становится практически невозможным принять соответствующее решение за короткий период времени", - заметил кандидат, выразив уверенность, что последние реформы дадут положительные результаты в этом отношении.