Խորհրդարանը փետրվարի 7-ին քննարկել է Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրված թեկնածուների ընտրության հարցը: Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի  թափուր տեղում ընտրելու համար առաջադրել է  Արթուր Աթաբեկյանի, Արման Օհանյանի եւ Գուրգեն Մալխասյանի թեկնածությունները: Հարցը քննարկվել է «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 135-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:
ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանը ներկայացրել է Արթուր Աթաբեկյանի կենսագրական տվյալները, աշխատանքային գործունեությունը, անդրադարձել թեկնածուի մասնագիտական որակներին:
Արթուր Աթաբեկյանը խոսել է Վճռաբեկ դատարանի սահմանադրական գործառույթների, Վճռաբեկ դատարանում գործող առանձին պալատների դերի մասին: Թեկնածուի համոզմամբ Վճռաբեկ դատարանի որոշումները պետք է ուղղորդող նշանակություն ունենան դատավորների, իրավաբանական համայնքի, պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու դրանց պաշտոնատար անձանց, իրավաբանական անձանց ու քաղաքացիների համար, պետք է հիմք հանդիսանան որոշակի օրենսդրական բարեփոխումների միջոցով օրենքներում առկա իրավական խնդիրները լուծելու համար: Նրա խոսքով արդարադատությունը պետք է իրականացվի իրավունքի գերակայության հիմքով, որի կարեւոր բաղադրիչներն են օրինականությունը, իրավական որոշակիությունը, կամայականության արգելքը, անկախ եւ անկողմնակալ դատարանում արդարադատության մատչելիությունը, հարգանքը մարդու իրավունքների նկատմամբ, հավասարությունն օրենքի առջեւ: «Այս բաղադրատարրերի ամբողջական կիրառմամբ կարող ենք համարել, որ ապահովված է իրավունքի գերակայությունը»,- ընդգծել է թեկնածուն:
Արթուր Աղաբեկյանն անդրադարձել է դատարանների կողմից գործի քննությունը ողջամիտ ժամկետում չիրականացնելու վերաբերյալ դժգոհություններին, կարծիք հայտնել, որ դրանք ունեն օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառներ: «Պետք է արձանագրել, որ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատը գործում է 7 դատավորի կազմով: Այս պահին դրանցից երկուսը թափուր է եւ տարեկան 3000 ու ավելի բողոք ստանալու պարագայում գրեթե անհնարին է դառնում սեղմ ժամկետում համապատասխան որոշում կայացնելը»,- ասել է թեկնածուն եւ համոզմունք հայտնել, որ վերջին ժամանակներում իրականացված բարեփոխումներն այս առումով դրական արդյունք կտան:
«Ուշացած արդարադատությունը համարվում է մերժված արդարադատություն, եւ մենք պետք է մեր դատական գործունեությամբ ողջամիտ ժամկետներում գործի քննությունն ապահովելու տեսանկյունից այնպիսի դատական դրսեւորումներ ունենանք, որ դատարան դիմող սուբյեկտը չկորցնի հետաքրքրությունն իր իրավունքների պաշտպանության հարցում»,- արձանագրել է Արթուր Աղաբեկյանը:

Issue of electing a candidate for judge of Civil Chamber of Court of Cassation debated
On February 7, the Parliament debated the issue of electing the candidates nominated for the vacancy of the judge of the Civil Chamber of the Court of Cassation. The Supreme Judicial Council nominated Artur Atabekyan, Arman Ohanyan and Gurgen Malkhasyan for the vacancy of the judge of the Civil Chamber of the Court of Cassation. The issue was debated in accordance with Article 135 of the Law the NA Rules of Procedure.
The Chairman of the Supreme Judicial Council (SJC) Karen Andreasyan presented Artur Atabekyan’s biographical data, his work activity, and touched upon the candidate's professional qualities.
Artur Atabekyan spoke about the constitutional functions of the Court of Cassation, the role of the separate Chambers operating in the Court of Cassation. According to the candidate, the decisions of the Court of Cassation should have a guiding significance for judges, the legal community, state and local self-government bodies and their officials, legal entities and citizens, should be the basis for solving the legal problems existing in the laws through certain legislative reforms. According to him, justice must be implemented on the basis of the rule of law, the important components of which are legality, legal certainty, prohibition of arbitrariness, access to justice in an independent and impartial court, respect for human rights, equality before the law. “With the complete application of these components, we can consider that the rule of law is ensured,” the candidate underlined.
Artur Aghabekyan referred to the complaints regarding the failure of the courts to investigate the case within a reasonable period of time, expressing his opinion that they have objective and subjective reasons. “It should be noted that the Civil Chamber of the Court of Cassation operates with 7 judges. At the moment, two of them are vacant, and in case of receiving 3000 or more complaints per year, it becomes almost impossible to make an appropriate decision within a short period of time”, the candidate said and expressed conviction that the recent reforms will give positive results in this regard.
“Delayed justice is considered denied justice, and we must have such judicial manifestations in order to ensure the examination of the case within reasonable time frames with our judicial activity, so that the subject applying to the court does not lose the interest in the protection of his rights”, Artur Aghabekyan recorded.
The debate of the issue will continue at the sitting on February 8.
In the last sitting of the day, the deputies will address questions to the members of the Government.