Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկել է Հարկային օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխությունները
Գործադիրն առաջարկում է ուժը կորցրած ճանաչել գործարար ծրագիր իրականացնող ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողների կողմից ծրագրի շրջանակում ստեղծված նոր աշխատատեղերի մասով հաշվարկված լրացուցիչ աշխատավարձի եւ դրան հավասարեցված վճարումների գումարը շահութահարկի գումարից նվազեցնելու արտոնությունը:
ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանի խոսքով վերոնշյալ արտոնության սահմանման շուրջ 10 տարիների ընթացքում այն գործնականում լայն կիրառություն չի ունեցել տնտեսվարողների շրջանում. «Այժմ երբ հայտարարված է հարկման բազան ընդլայնելու, հանրային ռեսուրսները մոբիլիզացնելու ու հանրօգուտ նպատակներով հասցեական աջակցության ծրագրեր իրականացնելու քաղաքականություն, առաջարկվում է դադարեցնել արտոնության կիրառությունը»:
Արման Պողոսյանի տեղեկացմամբ նախագծի առաջին ընթերցմամբ քննարկման փուլում գործադիրը երկու ամիս հնարավորություն  էր տվել գործարար շրջանակներին` պարզելու վերջիններիս հետաքրքրվածությունը հարցի շուրջ: Սակայն այդ ընթացքում ո'չ Կառավարությունը, ո'չ Ազգային ժողովը չեն ստացել նոր դիմումներ:
Պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը հետաքրքրվել է, թե արտոնությունների կիրառման արդյունքում որքան գումար չի մուտքագրվել պետբյուջե: Ի պատասխան` զեկուցողը նշել է` այն մոտավորապես ՀՆԱ-ի 6 տոկոսի շրջակայքում է: «Կառավարությունը մշտապես ուշադրության կենտրոնում է պահում գործող հարկային արտոնությունները, որովհետեւ դրանցից յուրաքանչյուրը չհավաքագրված ու չծախսված հարկ է»,- ընդգծել է փոխնախարարը:
Առաջինից երկրորդ ընթերցում կատարվել են երկու խմբագրական բնույթի փոփոխություններ:
ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխությունները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` փետրվարի 21-ի նիստում: Այն վարել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը:

Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам обсудила поправки в Налоговый кодекс
Исполнительная власть предлагает отменить льготу по удержанию из суммы налога на прибыль суммы дополнительной заработной платы и выравнивающих выплат, рассчитанных за счет новых рабочих мест, созданных в рамках проекта плательщиками налога на прибыль-резидентами, реализующими бизнес-проект.
По словам заместителя министра финансов РА А.Погосяна, за 10 лет, прошедших с введения вышеупомянутой льготы, она не получила широкого распространения среди хозяйствующих субъектов. "Теперь, когда объявлена ​​политика по расширению налоговой базы, мобилизации государственных ресурсов и реализации программ адресной поддержки в общественно-полезных целях, предлагается прекратить использование льготы".
По Погосяну, в ходе первого чтения проекта исполнительная власть дала бизнес-кругам два месяца на выяснение их заинтересованности в вопросе. Однако ни правительство, ни НС за это время не получили новых заявлений.
Депутат О.Агазарян поинтересовался, сколько финансов не поступило в госбюджет вследствие использования льгот. В ответ докладчик отметил, что это около 6% процентов ВВП. "Правительство всегда держит в центре внимания действующие налоговые льготы, поскольку каждая из них – несобранный и неизрасходованный налог", - подчеркнул замминистра.
С первого по второе чтения внесены две правки редакционного характера.
21 февраля изменения в Налоговый кодекс РА обсуждались во втором чтении на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам, которое вел заместитель председателя комиссии Б.Тунян.