Օրենսդրական առաջարկի նպատակը խաղային գործունեության ոլորտում իրավահարաբերությունների հստակեցումն է
Առաջին անգամ խաղային ոլորտի ցանկացած կողմի նկատմամբ հնարավոր կլինի իրականացնել հսկողություն եւ օրենսդրությամբ պահանջված բոլոր չափորոշիչները դարձնել ստուգելի, այսինքն՝ սպառողների շահերի իրավունքների տեսանկյունից ամբողջությամբ ստուգելի կլինեն խաղային արտադրանքի, խաղային ապրանքների հետ կապված գործունեությունը, շահում տալու հավանականությունը, իսկ ընկերությունների շրջանառությունները, կատարած խաղադրույքների ծավալը ստուգելի եւ վերահսկելի կդառնան, ինչն ազդեցություն կունենա հարկային եկամուտների վրա: Այս մասին նշել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը՝ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով «Խաղային գործունեության կարգավորման մասին», «Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Նախատեսվում է խաղային ոլորտում կարգավորել իրավահարաբերությունները՝ տարանջատելով եւ հստակեցնելով շահումով խաղերի տեսակները՝ մոլեխաղ, ինտերնետ մոլեխաղ, բուքմեյքերային գործունեություն, շահումով այլ խաղեր եւ այլն: Կսահմանվեն խաղային գործունեության բոլոր խմբերի նկատմամբ պահանջները, դրանց առանձնահատկությունները, իրական շահառուների իրավունքներն ու պարտականությունները եւ այդ խմբերի հետ առնչություն ունեցող համապատասխան օրենսդրական կարգավորումները:
Ռուստամ Բադասյանի խոսքով առանցքային տեղ է զբաղեցնում խաղային արտադրանքների նկատմամբ միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան պարտադիր տեխնիկական ստանդարտների ներդրումը եւ ոլորտը կարգավորող մարմնի ստեղծումը: Նախատեսվում է ներդնել էլեկտրոնային կառավարման համակարգ, ինչը ենթադրում է կազմակերպիչների տեղեկատվական համակարգերի ծրագրային միջոցների եւ տվյալների բազաների միացում խաղային ոլորտի կառավարման էլեկտրոնային համակարգի մոնիտորինգային կենտրոնին: Համակարգին միացող խաղային արտադրանքները պետք է համապատասխանեն միջազգային տեխնիկական չափորոշիչներին եւ ունենան համապատասխան սերտիֆիկատներ: ՊԵԿ նախագահը հավելել է, որ ներդրվող էլեկտրոնային կառավարման համակարգը կապահովի ոլորտի թափանցիկությունը, կազմակերպիչների նկատմամբ աննկատ վերահսկողությունը, կազմակերպիչների իրական շրջանառությունների վերաբերյալ տեղեկատվության ստացումը, օրենքի շահառուների պաշտպանությունը: «Բացի միջազգային տերմինով հայտնի գեմբլինգից եւ ինտելեկտուալ խաղերից, մնացած բոլոր շահումով խաղերը, մանկական խաղային ապարատները եւ այլն համարվում են այլ շահումով խաղ»,- արձանագրել է Ռուստամ Բադասյանը:
Արգելվելու է օտարերկրյա պետություններում կազմակերպված խաղային գործունեության մասնակցության հնարավորության ստեղծումը, ինչպես նաեւ գովազդումը ՀՀ տարածքում կամ ՀՀ հասանելի ամբողջ համացանցի տիրույթում: Նախատեսվում է IP հասցեների բլոկավորում, դրա անհնարինության դեպքում նաեւ Կենտրոնական բանկը պարտավոր է հսկողություն սահմանել, որ առեւտրային բանկերի կողմից արտասահմանյան խաղային ոլորտի կազմակերպիչներին պատկանող հաշվեհամարներին փոխանցումներն արգելափակվի: «Աշխարհում դեռեւս հարյուր տոկոսով գործող մոդել չկա: Մենք ուսումնասիրում ենք փորձը՝ հնարավորինս լավագույն լուծումները ներդնելու համար»,- ասել է զեկուցողը:
Սահմանվում են խաղերին մասնակցելու սահմանափակումներ ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող մասնակիցների համար: Առաջինից երկրորդ ընթերցում որոշ խմբերի, այդ թվում՝ պետական ծառայողների կամ զինծառայողների կողմից խաղերին մասնակցելու արգելքների եւ սահմանափակումների մասով ընդհանրական լուծումներ կառաջարկվեն:
Սահմանվել են խաղային գործունեության կարգավորման օպերատորի ու կազմակերպչի պարտականությունները, օպերատորի կողմից համապատասխանության հավաստման սերտիֆիկատի տրամադրման կանոնակարգումները: Մոլեխաղերի կամ ինտերնետ մոլեխաղերի կազմակերպման գործունեությունից ստացված հասույթի մեջ շահումների ծրագրավորված ընդհանուր մեծության նվազագույն չափը պետք է կազմի 90 տոկոս: «Սա այն բանաձեւն է, որը պետք է ապահովի սպառողների խմբի համար կանխատեսելիություն որոշակի ժամանակահատվածի ընթացքում»,- պարզաբանել է ՊԵԿ նախագահը:
Հարցուպատասխանի ընթացքում պատգամավորներն անդրադարձել են սպառողների իրավունքների պաշտպանությանը, ոլորտը կարգավորող մարմնի ծախսերին, մանկական շահումով խաղերի վտանգավորությանը եւ դրանց արգելքի հնարավորությանը, IP հասցեների սահմանափակման մասով տեխնիկական պատրաստվածությանը, խաղային ոլորտի կազմակերպիչների շրջանառության վերահսկմանը եւ այլ հարցերի:
Խաղամոլության աճող ծավալները մտահոգիչ համարելով՝ Ռուստամ Բադասյանը նշել է, որ այդ նպատակով էլ օրենքում հստակեցվում են հասկացությունները եւ զգալի ավելանում են այդ գործունեության համար նախատեսված պետական տուրքերը: «Ուղղակի որեւէ մեկը չի կարող խաղային ապարատ դնել եւ շահույթ ակնկալել»,- փաստել է նա: Ռուստամ Բադասյանը վստահեցրել է, որ օնլայն հարթակում ցանկացած օգտահաշվով խաղադրույք հաշվառվելու է եւ հնարավոր է լինելու հստակ իմանալ՝ որքան լիցքավորվեց տվյալ օգտահաշիվը եւ լիցքավորումից հետո որքան խաղադրույք կատարվեց՝ աճողական:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը, կարեւորելով կարգավորումները, կարծիք է հայտնել, որ դրանք քաղաքացիներին պաշտպանելուց բացի ոլորտի ընկերությունների համար եւս դրական ազդակ են: «Ժամանակին վերջիններս շատ էին բողոքում, որ իրենք եւ դրսում գրանցված ընկերություններն անհավասար մրցակցային իրավիճակում են»,- ասել է պատգամավորը եւ հավելել՝ եթե կարողանանք այս տեխնիկական հնարավորություններն օգտագործելով օրենքի առջեւ դրված նպատակներին հասնել, էական առաջընթաց կլինի:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը եւս կարեւորել է նախաձեռնությունը՝ նշելով. «Իհարկե՛, կան գործունեություն ծավալող որոշակի բիզնեսներ, որոնք հարկեր են վճարում, աշխատատեղեր են ստեղծում, բայց ես հավատացած եմ, որ այն հանրային վնասը, որը տալիս է խաղամոլությունը, բազմապատիկ, միգուցե տասնապատիկ ավելի մեծ է, քան այն օգուտը, որը մեծ հաշվով հանրությունը ստանում է դրանից»: Պատգամավորի գնահատմամբ պետությունը պետք է զգուշորեն շարունակի խստացումները եւ քաղաքականությունն այդ ուղղությամբ:
Եզրափակիչ ելույթում ՊԵԿ նախագահը, անդրադառնալով պատգամավորների դիտարկումներին, փաստել է. «Փիլիսոփայությունը, այո՛, այնպիսին պետք  է լինի, որ պատասխանատու խաղի կանոններ սահմանենք, իրագործենք պրակտիկայում, սահմանափակումները լինեն խելացի ու թիրախային, լինեն նաեւ շրջանցման դեմ պայքարի անհրաժեշտ միջոցներ: Այլապես, եթե ինչ-որ բան ուղղակի տոտալ արգելափակենք, օրինական դաշտից այդ ամենը տեղափոխվելու է անօրինական դաշտ եւ չենք լուծելու մեր առջեւ դրված խնդիրը, ունենալու ենք ֆիսկալ հետեւանքներ»: Կարեւորվել է իմպլեմենտացման գործընթացի արդյունավետ կազմակերպումը:
Առաջինից երկրորդ ընթերցում բոլոր շահագրգիռ կողմերի, այդ թվում՝ խաղային գործունեության կազմակերպիչների հետ հարցերը քննարկելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:

Цель законодательного предложения – уточнение правоотношений в сфере игорной деятельности
“Впервые станет возможным контролировать любой аспект игорной сферы и сделать проверяемыми все требуемые законодательством стандарты”, - отметил председатель Комитета государственных доходов (КГД) Р.Бадасян, представляя к обсуждению в первом чтении на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам пакет законов "О регулировании игорной деятельности", "О противодействии отмыванию денег и финансированию терроризма" и смежные законы.
Намечается урегулировать правоотношения в игорной сфере путем выделения и уточнения видов выигрышных игр: азартные игры, азартные игры в Интернете, букмекерская деятельность, другие выигрышные игры и т.д. Будут определены требования ко всем группам игровой деятельности, их характеристики, права и обязанности реальных бенефициаров и соответствующие правовые нормы, относящиеся к этим группам.
По Бадасяну, ключевое место занимают внедрение обязательных технических стандартов в соответствии с международными критериями на игровую продукцию и создание в сфере регулирующего органа. Предусматривается внедрение электронной системы управления, предполагающей подключение программного обеспечения и баз данных информационных систем организаторов к центру мониторинга электронной системы управления игорной сферой. Игровые продукты, подключаемые к системе, должны соответствовать международным техническим стандартам и иметь соответствующие сертификаты. Председатель КГД добавил, что внедряемая электронная система управления обеспечит прозрачность сферы, ненавязчивый контроль за организаторами, получение информации о реальном обороте организаторов, защиту бенефициаров закона.
Запрещается создание возможности участия в азартных играх, организованных в зарубежных странах, а также реклама на территории РА или во всем доступном для РА интернет-домене. Планируется блокировка IP-адресов, в случае ее невозможности ЦБ также обязан установить контроль, чтобы переводы коммерческих банков на счета, принадлежащие организаторам зарубежного игорного сектора, блокировались. “В мире до сих пор не существует стопроцентно работающей модели. Мы изучаем опыт, чтобы реализовать наилучшие возможные решения", - подчеркнул докладчик.
Ограничения на участие в играх установлены для участников, являющихся гражданами РА. С первого по второе чтения будут предложены общие решения относительно запретов и ограничений на участие в играх некоторых групп, в том числе госслужащих и военнослужащих.
Определены обязанности оператора и организатора по регулированию игорной деятельности, порядок выдачи оператором сертификата соответствия. Минимальный размер запрограммированной общей суммы выигрыша в доходе, полученном от деятельности по организации азартных игр или азартных игр в интернете, составляет 90%. "Это та формула, которая должна обеспечить предсказуемость для группы потребителей в течение определенного времени", - пояснил председатель КГД.
Депутаты в ходе вопросов-ответов затронули вопросы защиты прав потребителей, расходов контролирующего органа, опасности детских игр и возможности их запрета, технической подготовки в части ограничения IP-адресов, контроля оборота организаторов игорной сферы и другие вопросы.
Р.Бадасян, отметив озабоченность растущими объемами азартных игр, подчеркнул, что с этой целью в законе уточняются понятия и значительно увеличиваются госпошлины за эту деятельность.
Заместитель председателя комиссии Б.Тунян, подчеркнув важность нововведений, выразил мнение, что они не только защищают граждан, но и являются положительным импульсом для компаний сферы.
Значение инициативы также отметил председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян, в частности, заметив,   что государству следует осторожно продолжать меры и политику в этом направлении.
В заключительном слове председатель КГД, коснувшись наблюдений депутатов, отметил: “Философия должна быть такой, чтобы мы определяли правила ответственной игры, реализовывали их на практике, ограничения были умными и целенаправленными, а также были необходимые средства по противодействию их обходу. Иначе, если мы просто что-то тотально запретим, все это перейдет из легального поля в нелегальное, и мы не решим стоящую перед нами задачу, будем иметь фискальные последствия”. Подчеркнута важность эффективной организации процесса имплементации.
Достигнута договоренность с первого по второе чтения обсудить вопросы со всеми заинтересованными сторонами, в том числе с организаторами игровой деятельности.