Լրացումներ են առաջարկվում «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» եւ «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքներում
Կարեւորելով պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու սոցիալական մոտիվացիան՝ Կառավարությունն առաջարկում է լրացումներ կատարել «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» եւ «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքներում:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով օրենսդրական փաթեթը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Կարեն Բրուտյանը նշել է, որ նախաձեռնվել է փոփոխություններ իրականացնել գործող համակարգում: Մասնավորապես, առաջարկվում է տարանջատել զինվորական եւ ոչ զինվորական ծառայողներին: Նախախարի տեղակալը նշել է, որ ընդունվել եւ գործում է ատեստավորման եւ դրա արդյունքներով հավելավճարի հաշվարկման համակարգ՝ մարտական խնդիրների իրականացման, պլանավորման կամ վերահսկման գործառույթներ ունեցող պաշտոններ զբաղեցնող պայմանագրային զինծառայողների համար: Առաջարկվում է հավելավճար սահմանել նաեւ ոչ մարտական բնույթի գործառույթներով զբաղվող՝ ապահովման կամ սպասարկման գործառույթներում  ներգրավված զինծառայողների համար:
Կարեն Բրուտյանը տեղեկացրել է, որ ներկայում համակարգում կա շուրջ 600 քաղաքացիական եւ 1700 ոչ մարտական բնույթի գործառույթներով զբաղվող զինծառայող:
«Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում առաջարկվում է ՀՀ զինված ուժերի գնդի (բրիգադի) սերժանտի եւ գումարտակի (դիվիզիոնի) սերժանտի պաշտոնների համար սահմանել վարձատրության գործակիցներ:
Օրենքների նախագծերի փաթեթը Կառավարությունը համարել է անհետաձգելի:
Հարակից զեկուցող Վահագն Ալեքսանյանը նշել է, որ օրենսդրական փաթեթն ընդունելի է, տրամաբանական: Ըստ նրա՝ ատեստավորումը կարեւորագույն պայման է եւ ճիշտ որոշում, որը կայացվել է Զինված ուժերի համար: Դրանով հնարավորություն է տրվում շարքային պայմանագրային զինծառայողին ստանալ 500-600 հազար դրամ աշխատավարձ՝ նախկին 120 հազարի փոխարեն: Դա, ըստ Վահագն Ալեքսանյանի, ոչ միայն սոցիալական խնդրի լուծում է, այլ նաեւ հնարավորություն՝ բարձրացնելու զինծառայողի պատրաստվածության մակարդակը: Պատգամավորն առաջարկել է կողմ քվեարկել օրենսդրական փաթեթին:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հարցը քննարկել է փետրվարի 21-ի նիստում եւ տվել դրական եզրակացություն:

Предлагаются дополнения в законы “О воинской службе и статусе военнослужащего” и “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы”
Подчеркивая важность социальной мотивации прохождения контрактной воинской службы, правительство предлагает внести дополнения в законы "О воинской службе и статусе военнослужащего" и "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы".
Заместитель министра обороны РА К.Брутян, представляя пакет законов к обсуждению в первом чтении, отметил, что предпринята инициатива по внесению изменений в существующую систему. В частности, предлагается дифференцировать военных и невоенных служащих. Замминистра отметил, что принята и действует система аттестации и расчета доплат по ее результатам для военнослужащих-контрактников, занимающих должности с функциями выполнения, планирования или контроля боевых задач. Предлагается установить доплату для военнослужащих с функциями небоевого характера (обеспечения или снабжения).
К.Брутян проинформировал, что в настоящее время в системе насчитывается около 600 гражданских и 1700 военнослужащих с функциями небоевого характера.
В законе "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы" предлагается установить коэффициенты оплаты труда для должностей сержанта полка (бригады) и сержанта батальона (дивизии) ВС РА.
Правительство сочло пакет законопроектов неотложным.
Содокладчик В.Алексанян отметил, что законодательный пакет приемлем и логичен. По его словам, аттестация – важнейшее   условие и верное решение для ВС. Тем самым предоставляется возможность рядовому контрактнику получать зарплату в 500-600 тысяч драмов вместо прежних 120 тысяч. По Алексаняну, это не только решает социальную проблему, но и дает возможность повысить уровень подготовки военнослужащего. Депутат предложил проголосовать в пользу законопроекта.
21 февраля Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности обсудила вопрос на заседании и вынесла положительное заключение.