Լրացումներ են առաջարկվում «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» եւ «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքներում
Կարեւորելով պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու սոցիալական մոտիվացիան՝ Կառավարությունն առաջարկում է լրացումներ կատարել «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» եւ «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքներում:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով օրենսդրական փաթեթը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Կարեն Բրուտյանը նշել է, որ նախաձեռնվել է փոփոխություններ իրականացնել գործող համակարգում: Մասնավորապես, առաջարկվում է տարանջատել զինվորական եւ ոչ զինվորական ծառայողներին: Նախախարի տեղակալը նշել է, որ ընդունվել եւ գործում է ատեստավորման եւ դրա արդյունքներով հավելավճարի հաշվարկման համակարգ՝ մարտական խնդիրների իրականացման, պլանավորման կամ վերահսկման գործառույթներ ունեցող պաշտոններ զբաղեցնող պայմանագրային զինծառայողների համար: Առաջարկվում է հավելավճար սահմանել նաեւ ոչ մարտական բնույթի գործառույթներով զբաղվող՝ ապահովման կամ սպասարկման գործառույթներում  ներգրավված զինծառայողների համար:
Կարեն Բրուտյանը տեղեկացրել է, որ ներկայում համակարգում կա շուրջ 600 քաղաքացիական եւ 1700 ոչ մարտական բնույթի գործառույթներով զբաղվող զինծառայող:
«Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում առաջարկվում է ՀՀ զինված ուժերի գնդի (բրիգադի) սերժանտի եւ գումարտակի (դիվիզիոնի) սերժանտի պաշտոնների համար սահմանել վարձատրության գործակիցներ:
Օրենքների նախագծերի փաթեթը Կառավարությունը համարել է անհետաձգելի:
Հարակից զեկուցող Վահագն Ալեքսանյանը նշել է, որ օրենսդրական փաթեթն ընդունելի է, տրամաբանական: Ըստ նրա՝ ատեստավորումը կարեւորագույն պայման է եւ ճիշտ որոշում, որը կայացվել է Զինված ուժերի համար: Դրանով հնարավորություն է տրվում շարքային պայմանագրային զինծառայողին ստանալ 500-600 հազար դրամ աշխատավարձ՝ նախկին 120 հազարի փոխարեն: Դա, ըստ Վահագն Ալեքսանյանի, ոչ միայն սոցիալական խնդրի լուծում է, այլ նաեւ հնարավորություն՝ բարձրացնելու զինծառայողի պատրաստվածության մակարդակը: Պատգամավորն առաջարկել է կողմ քվեարկել օրենսդրական փաթեթին:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հարցը քննարկել է փետրվարի 21-ի նիստում եւ տվել դրական եզրակացություն:

Addenda are proposed to Laws on Military Service and Status of Servicemen and on Remuneration of Persons Holding State Positions and State Service Positions
Highlighting the social motivation for contract military service, the Government proposes to make addenda to the Laws on Military Service and the Status of Servicemen and on Remuneration of Persons Holding State Positions and State Service Positions.
Presenting the legislative package in the first reading for debate, the RA Deputy Minister of Defense Karen Brutyan noted that an initiative has been taken to make amendments in the existing system. It is proposed to define a surcharge for servicemen engaged in non-combat functions, involved in security or service functions.
Karen Brutyan informed that currently there are around 600 civilian and 1700 non-combat servicemen in the system.
In the Law on Remuneration of Persons Holding State Positions and State Service Positions, it is proposed to set remuneration coefficients for the positions of the sergeant of the regiment (brigade) and the sergeant of the battalion (division) of the RA Armed Forces.
The package of draft laws was considered urgent by the Government.
The co-rapporteur Vahagn Aleksanyan noted that the legislative package is acceptable and logical. According to him, the certification is the most important condition and the right decision made for the Armed Forces. This gives an opportunity to an ordinary contract soldier to receive a salary of 500-600 thousand AMD, instead of the previous 120 thousand. According to Vahagn Aleksanyan, this is not only a solution to the social problems, but also an opportunity to increase the level of training of the servicemen. The deputy proposed his colleagues to vote for the legislative package.
The NA Standing Committee on Defense and Security debated the issue at the sitting and endorsed it on February 21.