Երիտասարդ մասնագետների օրակարգն Ազգային ժողովում հագեցած է եղել. նրանք հանդիպումների շարք են ունեցել
Մշտական հանձնաժողովները պառլամենտարիզմի կարեւոր հենասյուներից են, քանի որ դրանց միջոցով է օրենսդիրը հիմնականում իրականացնում իր գործառույթները: Խորհրդարանական կառավարման ձեւում հանձնաժողովները կարեւոր մեխանիզմ են իշխող քաղաքական մեծամասնության եւ խորհրդարանական փոքրամասնության շահերը հավասարակշռելու համար: Դրանք քաղաքական կոնսենսուսի ձեւավորման հարթակ են, քանի որ տարբեր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ, ներգրավվելով միեւնույն հանձնաժողովի մեջ, ստիպված են լինում կոնկրետ խնդիրների լուծման համար գալ ընդհանուր հայտարարի, այդ թվում՝ փոխզիջումների միջոցով. փետրվարի 21-ին Ազգային ժողովում ողջունելով Երիտասարդ մասնագետների խորհրդարանական ծրագրի 2024 թվականի ընտրված մասնակիցներին՝ ասել է ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը՝ ծրագրի մասնակիցներին ներկայացնելով «Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների վերահսկողական գործիքները եւ դրանց կիրառումը» թեման:
Հանձնաժողովի նախագահն ի թիվս այլ ուղղությունների՝ խոսել է խորհրդարանում մշտական հանձնաժողովների ստեղծման, քանակի, ապա նաեւ դրանց անդամակցության եւ գործունեության հրապարակայնության մասին. «Նիստերի հանրայնացումը բխում է հանձնաժողովների գործունեության թափանցիկության բարձրացման եւ ժողովրդավարական պետությունում առաջնային մանդատ ունեցող ժողովրդի ներկայացուցիչների եւ հանրության միջեւ կապի ապահովման նպատակներից: Ժամանակակից խորհրդարաններում աշխատանքի էական մասը կատարվում է մշտական հանձնաժողովների միջոցով»,- բարձր գնահատելով մշտական հանձնաժողովների դերը խորհրդարանում՝ նշել է Գեւորգ Պապոյանը:
Խորհրդարանականը մշտական հանձնաժողովների կողմից ԱԺ վերահսկողության երկու ուղղություն է նախանշել. դրանք են օրենքների կատարման ընթացքի վերաբերյալ վերահսկողությունը եւ կառավարության ծրագրի կատարման վերաբերյալ տեղեկությունների ստացումը:
«Պետք է նշել նաեւ, որ ԱԺ կանոնակարգը մշտական հանձնաժողովներին նշանակալի դերակատարում է վերապահում խորհրդարանական վերահսկողության մի շարք այլ ասպեկտներում, այն է՝ պետական մարմինների զեկույցների եւ հաղորդումների նախնական քննարկումը, պետական բյուջեի նկատմամբ վերահսկողությունը»,- նշել է Գեւորգ Պապոյանն ու այս համատեքստում խոսել պետական բյուջեի ու դրա կազմման առանձնահատկություններից. «Պետական բյուջեն Կառավարության ֆինանսական պլանն է, որը կազմվում է մեկ օրացույցային տարվա համար: Սա տվյալ տարվա ընթացքում Կառավարության քաղաքականությունը ֆինանսավորող փաստաթուղթն է, որը ցույց է տալիս, թե պլանավորված գործողությունների համար ինչ ֆինանսական միջոցներ՝ ծախսեր են նախատեսված, եւ նշում, թե ինչ աղբյուրներից են գոյանալու այդ ֆինանսական միջոցները՝ մուտքերը, ներառյալ՝ եկամուտները: Տարեկան բյուջեն կազմելիս անհրաժեշտ է հասկանալ, թե ինչ քաղաքականություն է երկիրը վարելու: Հաջորդ կարեւոր քայլը վարչարարությունն է»,- նշել է Գեւորգ Պապոյանն ու այս համատեքստում կարեւոր համարել ՀՀ արձանագրած 7 տոկոս տնտեսական աճը:
Օրակարգային հաջորդ հանդիպումը եղել է Ազգային ժողովի արտաքին կապերի վարչության պետ Տիգրան Սեյրանյանի եւ նույն վարչության առաջատար մասնագետ, ծրագրի շրջանավարտ Կարեն Ղազարյանի հետ: Բանախոսները ներկայացրել են խորհրդարանի դերն արտաքին քաղաքականության մեջ եւ դրա գլխավոր առաջնահերթությունները, խոսել Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններից, միջազգային կազմակերպություններին ՀՀ ԱԺ անդամակցությունից, բարեկամական խմբերից եւ խորհրդարանական դիվանագիտությանը երիտասարդ մասնագետների աջակցությունից:
«Խորհրդարանական դիվանագիտությունն արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն ձեւաչափերից մեկն է եւ համարվում է միջազգային արդյունավետ համագործակցության ամենակարեւոր գործիքներից: Այն վերաբերում է խորհրդարանականների կողմից ձեռնարկվող միջազգային գործունեության ամբողջ շրջանակին, երկրների միջեւ փոխըմբռնումը բարձրացնելուն, գործադիրի վերահսկողությունը եւ ժողովրդի ներկայացուցչությունը բարելավելու համար միմյանց օգնելուն եւ միջկառավարական ինստիտուտների ժողովրդավարական լեգիտիմությունը բարձրացնելուն»,- արժեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ ասել է Տիգրան Սեյրանյանը:
Երիտասարդ մասնագետների հաջորդ բանախոսն ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանն է եղել: Պատգամավորը նախ մանրամասն ներկայացրել է օրենսդրական գործընթացները, խոսել հանձնաժողովի եւ լիագումար նիստերի ու դրանց առանձնահատկությունների, գործադիրի նկատմամբ իրականացվող վերահսկողության, ներկայացուցչական դերի ու քաղաքացիների հետ կապի, ինչպես նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտության մասին:
«Ողջունում եմ ծրագիրն ու երիտասարդ մասնագետների հետ տարվող աշխատանքները, քանի որ երբեմն մարդիկ չեն էլ պատկերացնում, թե ինչ ճանապարհ է անցած լինում արդեն հրապարակային քննարկվող օրենսդրական նախագիծը: Դուք՝ ծրագրի մասնակիցներդ, այս ամիսների ընթացքում հնարավորություն կունենաք աշխատել պատգամավորների եւ աշխատակազմի հետ, հասկանալ՝ ի՞նչ ճանապարհ են անցնում օրենսդրական նախաձեռնությունները կամ ԱԺ-ում կայացված որոշումները»,- ասել է Արուսյակ Ջուլհակյանը:
Պատգամավորը ներկայացրել է, թե ինչ աշխատանք է կատարում Ազգային ժողովում, խոսել մասնավորապես Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովից, իր՝ վեհաժողովների եւ բարեկամական խմբերի անդամակցությունից, ներկայացրել ԵԽ-ի, ԵԽԽՎ-ի, ՄԻԵԴ-ի ստեղծման պատմությունները, առանձնահատկությունները ու կարեւոր համարել այդ կառույցներում հիմք հանդիսացող հիմնարար արժեքները՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, խաղաղությունը, իրավունքի գերակայությունը եւ ժողովրդավարությունը: Հանդիպման մասնակիցները հարցեր են ուղղել պատգամավորին, որոնք, մասնավորապես, վերաբերել են ՀՀ-ՌԴ, ՀՀ-Ադրբեջան-Թուրքիա հարաբերություններին, միջխորհրդարանական դիվանագիտությանը, ԵԽԽՎ կողմից Ադրբեջանի հանդեպ հնարավոր սանկցիաների կիրառմանը:
Բյուջեի ընդունումն ու դրա կատարման նկատմամբ վերահսկողությունը խորհրդարանական կառավարման համակարգում կարեւորել է ԱԺ փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության ֆինանսատնտեսագիտական փորձաքննության բաժնի գլխավոր մասնագետ Գեւորգ Կիրակոսյանը: Բանախոսը ներկայացրել է բյուջետային գործընթացները, նշել, որ Պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագիծ ներկայացնելու իրավունքը վերապահված է միայն Կառավարությանը, ապա հայտնել, թե որոնք են բյուջետային վերահսկողության հարցում Ազգային ժողովին օժանդակող մարմինները:
Ընտրված երիտասարդները հարցեր են հնչեցրել, որոնք վերաբերել են ՀՀ պետական բյուջեին, կազմման քաղաքականությանն ու դրա՝ տարեցտարի ավելացման միտումներին:

Насыщенная повестка дня молодых специалистов в НС – состоялся ряд встреч
Постоянные комиссии – одни из важных столпов парламентаризма, поскольку законодатель в основном осуществляет через них свои функции. В модели парламентского правления комиссии являются важным механизмом балансирования интересов правящего политического большинства и парламентского меньшинства. Они являются платформой для формирования политического консенсуса, так как представители различных политических сил, входя в одну комиссию, должны прийти к общему знаменателю для решения конкретных проблем, в том числе путем компромиссов. 21 февраля председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян приветствовал отобранных в НС участников парламентской Программы молодых специалистов на 2024 г., представив им тему “Надзорные инструменты постоянных комиссий НС и их применение”.
Председатель комиссии, помимо других направлений, коснулся формирования постоянных комиссий в парламенте, их количества, а также состава и публичной деятельности. Гласность заседаний обусловлена ​​целями повышения прозрачности деятельности комиссий и обеспечения связи между имеющими основной мандат в демократическом государстве представителями народа и общественностью. Значительная часть работы в современных парламентах реализуется через постоянные комиссии", - отметил Г.Папоян, высоко оценив их роль в НС.
Парламентарий обозначил два вектора контроля НС со стороны постоянных комиссий – надзор за исполнением   законов и получение информации о реализации программы правительства.
"Следует также отметить, что Регламент НС отводит значительную роль постоянным комиссиям и в ряде других аспектов парламентского контроля, а именно предварительного обсуждения докладов и сообщений государственных органов, надзора над госбюджетом", - отметил Г.Папоян и в этом контексте коснулся госбюджета и особенностей его составления. “Госбюджет – финансовый план Правительства, составляемый на один календарный год. Это документ, финансирующий политику Правительства в течение данного года, в котором показано, какие финансовые ресурсы – расходы – намечены на запланированную деятельность, и указано, из каких источников будут формироваться эти финансовые ресурсы – поступления, включая доходы. При подготовке годового бюджета необходимо понимать, какую политику будет проводить страна. Следующий важный шаг – это администрирование”, - отметил Г.Папоян, считая исключительным в этом контексте зафиксированный в РА экономический рост в 7%.
Следующая в повестке дня встреча состоялась с начальником Управления внешних связей НС Т.Сейраняном и ведущим специалистом управления, выпускником Программы К.Казаряном. Они представили роль парламента во внешней политике и ее основные приоритеты, отношения Армения-ЕС, членство НС в международных организациях, группы дружбы и поддержку молодых специалистов в парламентской дипломатии.
“Парламентская дипломатия – один из важнейших форматов внешней политики, инструментов эффективного международного сотрудничества. Это относится ко всему спектру международной деятельности, проводимой парламентариями для повышения взаимопонимания между странами, оказания помощи друг другу в улучшении контроля исполнительной власти и представительства народа, а также повышения демократической легитимности межправительственных институтов", - подчеркнул Т.Сейранян.
Депутат фракции “Гражданский договор” А.Джулакян в своем выступлении перед молодыми специалистами представила законодательные процессы, работу комиссий и ​​пленарных заседаний и их особенности, надзор за исполнительной властью, представительскую роль и связь с гражданами, а также парламентскую дипломатию.
“Приветствую программу и работу, проводимую с молодыми специалистами, поскольку порой люди даже не представляют, какой путь пройден законодательным проектом, уже обсуждаемым публично. У вас, участников программы, в течение этих месяцев будет возможность поработать с депутатами и аппаратом, понять, какой путь проходят принимаемые в НС законодательные инициативы или решения", - отметила А.Джулакян.
Депутат представила проводимую ею в НС работу – в Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам, членство в ассамблеях и группах дружбы, представила историю создания СЕ, ПАСЕ, ЕСПЧ,   считая важными в этих структурах фундаментальные ценности – защиту прав человека, мира, верховенства закона и демократии. Участники встречи задали депутату вопросы, которые, в частности, касались отношений РА-РФ, РА-Азербайджан-Турция, межпарламентской дипломатии, применения ПАСЕ возможных санкций против Азербайджана.
Молодые специалисты подняли вопросы, касающиеся Государственного бюджета РА, политики его составления и тенденций ежегодного увеличения.