Երիտասարդ մասնագետների խորհրդարանական ծրագրի 2024 թվականի ընտրված մասնակիցները փետրվարի 22-ին հանդիպել են ՀՀ ԱԺ խմբակցությունների ղեկավարների հետ:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանն ու խմբակցության անդամ Արթուր Խաչատրյանը խոսել են Հայաստանի կառավարման մոդելի, պետության ռազմավարական ուղղությունների մասին: «ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ նշվում է, որ հայի ինքնության համար տարբեր երաշխիքներ գոյություն ունեն, որոնցից են պետական արդյունավետ կառավարումը, ժողովրդավարական հիմունքների սերմանումը, իրավունքի գերակայությունը, դատական իշխանության անկախությունն ու անաչառությունը, ԶՈՒ մարտունակությունը, ուժային մարմինների արդյունավետ գործունեությունը, լայն ընդգրկվածություն ունեցող արտաքին քաղաքականությունը եւ սոցիալական արդարությունը»,- ասել է խորհրդարանական ընդդիմադիր խմբակցության ղեկավարը:
Սեյրան Օհանյանը պատասխանել է նաեւ ծրագրի մասնակիցների` Հայաստանի վարած ներքին եւ արտաքին քաղաքականությանը, մարտահրավերներին, ՀՀ-Ադրբեջան, ՀՀ-ՌԴ հարաբերություններին վերաբերող հարցերին:
Երիտասարդ մասնագետների հաջորդ հանդիպումը եղել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի հետ:
«Կարծում եմ, որ ծրագիրը բավականին արդյունավետ է, ինչի շնորհիվ երիտասարդները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու պետական կառավարման մարմինների, մասնավորապես` Ազգային ժողովի աշխատանքներին»,- ողջունելով ներկաներին` ասել է խմբակցության ղեկավարը:
Հայկ Կոնջորյանը բարձր է գնահատել Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի երիտասարդ մասնագետների հերթական հոսքը, որը նպաստում է պատգամավորների ու ԱԺ աշխատակազմի աշխատանքի արդյունավետությանը: Նա պատասխանել է ծրագրի մասնակիցների հարցերին, որոնք, մասնավորապես, վերաբերել են Հռոմի ստատուտի վավերացմանը, ՀՀ անվտանգային իրավիճակին, ընթացող բարեփոխումներին, արտաքին հարաբերություններում վարվող քաղաքականությանը:
Երիտասարդ մասնագետների հետ հանդիպել է նաեւ ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը: Պատգամավորը, մասնավորապես, անդրադարձել է առաջնորդության թեմային` օրինակ բերելով Ջոն Մաքսվելի տեսության հինգ մակարդակները: Նա խոսել է նաեւ հաջողության հասնելու ճանապարհի մասին` նշելով, որ հաջողությունը կարգավիճակ չէ, այլ` գործընթաց:
Հայկ Մամիջանյանն անդրադարձել է երկրի ներքին եւ արտաքին քաղաքականությանը, խորհրդարանական դիվանագիտությանը, խոսել իրականացված բարեփոխումների` իր ձեւակերպմամբ` բացասական կողմերի մասին: Պատգամավորը պատասխանել է նաեւ հնչեցված հարցերին:

Руководители фракций НС встретились с молодыми специалистами
22 февраля отобранные участники парламентской Программы “Молодые специалисты” на 2024 г. встретились с руководителями фракций НС.
Руководитель фракции “Армения” С.Оганян и член фракции А.Хачатрян представили модель управления Армении и стратегические направления государства. “Стратегия национальной безопасности РА декларирует, что существуют различные гарантии армянской идентичности – эффективное государственное управление, внедрение демократических основ, верховенство права, независимость и беспристрастность судебной власти, боеспособность ВС, эффективная работа силовых органов, многовекторная внешняя политика и социальная справедливость", - отметил глава парламентской оппозиционной фракции.
С.Оганян также ответил на вопросы участников Программы, касающиеся внутренней и внешней политики Армении, вызовов, отношений РА-Азербайджан и РА-РФ.
Следующая встреча молодых специалистов состоялась с руководителем фракции “Гражданский договор” А.Конджоряном.
"Считаю, что программа достаточно эффективна, благодаря ей у молодежи появится возможность ознакомиться с работой органов государственного управления, в частности, НС", - подчеркнул лидер фракции, приветствуя присутствующих.
А.Конджорян высоко оценил очередной приток молодых специалистов Института национальной демократии (NDI ), что содействует эффективности работы депутатов и Аппарата НС. Он ответил на вопросы участников Программы, которые касались ратификации Римского статута, ситуации с безопасностью РА, проводимых реформ, внешнеполитических отношений и др .
С молодыми специалистами встретился также руководитель фракции "Честь имею" А.Мамиджанян. Депутат, в частности, затронул тему лидерства, приведя в качестве примера пять уровней теории Джона Максвелла. Он также представил пути успеха, заметив, что успех – не статус, а процесс.
А.Мамиджанян обратился к внутренней и внешней политике страны, парламентской дипломатии, негативным, в его формулировке, сторонам проведенных реформ. Депутат также ответил на поднятые вопросы.
В парламенте – делегация во главе с замминистра иностранных дел Литвы
“Литва была первой страной, признавшей независимость Республики Армения. Мы придаем важность углублению отношений с Литвой, развитию сотрудничества в различных сферах и площадках”, - приветствуя визит делегации во главе с заместителем министра иностранных дел Литвы Йонасом Сурвилой в Армению, отмети...
22 февраля в повестке дня заседания Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам – пакет проектов, предложенный депутатами З.Батоян, С.Казарян и Ц.Варданян, о внесении изменений и дополнений в закон “О предупреждении насилия в семье, защите подвергшихся насилию в семье лиц ...