Երիտասարդ մասնագետների խորհրդարանական ծրագրի 2024 թվականի ընտրված մասնակիցները փետրվարի 22-ին հանդիպել են ՀՀ ԱԺ խմբակցությունների ղեկավարների հետ:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանն ու խմբակցության անդամ Արթուր Խաչատրյանը խոսել են Հայաստանի կառավարման մոդելի, պետության ռազմավարական ուղղությունների մասին: «ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ նշվում է, որ հայի ինքնության համար տարբեր երաշխիքներ գոյություն ունեն, որոնցից են պետական արդյունավետ կառավարումը, ժողովրդավարական հիմունքների սերմանումը, իրավունքի գերակայությունը, դատական իշխանության անկախությունն ու անաչառությունը, ԶՈՒ մարտունակությունը, ուժային մարմինների արդյունավետ գործունեությունը, լայն ընդգրկվածություն ունեցող արտաքին քաղաքականությունը եւ սոցիալական արդարությունը»,- ասել է խորհրդարանական ընդդիմադիր խմբակցության ղեկավարը:
Սեյրան Օհանյանը պատասխանել է նաեւ ծրագրի մասնակիցների` Հայաստանի վարած ներքին եւ արտաքին քաղաքականությանը, մարտահրավերներին, ՀՀ-Ադրբեջան, ՀՀ-ՌԴ հարաբերություններին վերաբերող հարցերին:
Երիտասարդ մասնագետների հաջորդ հանդիպումը եղել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի հետ:
«Կարծում եմ, որ ծրագիրը բավականին արդյունավետ է, ինչի շնորհիվ երիտասարդները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու պետական կառավարման մարմինների, մասնավորապես` Ազգային ժողովի աշխատանքներին»,- ողջունելով ներկաներին` ասել է խմբակցության ղեկավարը:
Հայկ Կոնջորյանը բարձր է գնահատել Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի երիտասարդ մասնագետների հերթական հոսքը, որը նպաստում է պատգամավորների ու ԱԺ աշխատակազմի աշխատանքի արդյունավետությանը: Նա պատասխանել է ծրագրի մասնակիցների հարցերին, որոնք, մասնավորապես, վերաբերել են Հռոմի ստատուտի վավերացմանը, ՀՀ անվտանգային իրավիճակին, ընթացող բարեփոխումներին, արտաքին հարաբերություններում վարվող քաղաքականությանը:
Երիտասարդ մասնագետների հետ հանդիպել է նաեւ ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը: Պատգամավորը, մասնավորապես, անդրադարձել է առաջնորդության թեմային` օրինակ բերելով Ջոն Մաքսվելի տեսության հինգ մակարդակները: Նա խոսել է նաեւ հաջողության հասնելու ճանապարհի մասին` նշելով, որ հաջողությունը կարգավիճակ չէ, այլ` գործընթաց:
Հայկ Մամիջանյանն անդրադարձել է երկրի ներքին եւ արտաքին քաղաքականությանը, խորհրդարանական դիվանագիտությանը, խոսել իրականացված բարեփոխումների` իր ձեւակերպմամբ` բացասական կողմերի մասին: Պատգամավորը պատասխանել է նաեւ հնչեցված հարցերին:

Heads of RA NA factions meet with young specialists
On February 22, the participants chosen for the Young specialists’ parliamentary program 2024 met with the heads of the RA NA factions.
The Head of the RA NA Faction Seyran Ohanyan and the member of the Faction Artur Khachatryan spoke about the government model of Armenia, the strategic directions of the state. “In the strategy of the national security of the Republic of Armenia it is noted that different guarantees exist for an Armenian’s identity, and they are – the state effective government, the seeding the democratic bases, the rule of law, the independence and impartiality of the judicial power, the combat capability of the armed forces, the effective activity of the law enforcement bodies, the foreign policy and social justice of large engagement,” the Head of the parliamentary opposition faction said.
Seyran Ohanyan also answered the program participants’ questions relating to the inner and foreign policy pursued by Armenia, the challenges, the RA-Azerbaijan, the RA-RF relations.
The young specialists’ next meeting was with the Head of the RA NA Civil Contract Faction Hayk Konjooryan.
“I think that the program is rather effective, due to which the young people will have an opportunity to get acquainted with the work of the state government bodies, particularly, the National Assembly,” the Head of the Faction said welcoming the attendees.
Hayk Konjoryan highly appreciated the regular stream of the young specialists of the National Democratic Institute, which promotes the efficiency of the work of the deputies and the NA Staff. He answered the program participants’ questions, which particularly, related to the ratification of the Rome Statute, the security situation of the Republic of Armenia, the ongoing reforms, the policy being pursued in the foreign relations.
The Head of the RA NA With Honor Hayk Mamijanyan also met with them. The MP, particularly, touched upon the theme of leadership, bringing as an example the five levels of John Maxwell’s theory, He also spoke about the way of reaching success, noting that the success is not a status, it is a process.
Hayk Mamijanyan referred to the inner and foreign policy of the country, the parliamentary diplomacy, talked about the negative sides, by his formulation of the implemented reforms. The deputy also answered the voiced questions.
Delegation led by Vice-Minister of Foreign Affairs of Lithuania hosted in Parliament
Lithuania was the first country to recognize the independence of the Republic of Armenia. We attach importance to the deepening of the relations with Lithuania, the development of cooperation in various fields and platforms. Welcoming the visit of the delegation led by the Vice-Minister of Foreign A...
On the agenda of February 22 sitting of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs was the package of the draft law on Making Amendments and Addenda to the law on Prevention of Domestic Violence, the Protection of Persons Subjected to Violence in Family and Restoration o...