Քննարկվել է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից արդյունաբերության ոլորտում համատեղ կոոպերացիոն նախագծերի իրականացմանն առնչվող արձանագրության վավերացման հարցը
Արձանագրությամբ սահմանվում է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից արդյունաբերության ոլորտում համատեղ կոոպերացիոն նախագծերի իրականացման նպատակով ֆինանսական միջոցների ձեւավորման ընթացակարգը, ինչպես նաեւ ամրագրվում է այդպիսի նախագծերի ընտրության ու իրականացման կարգը: Սահմանվում է նաեւ ֆինանսական աջակցության ձեւաչափը` Եվրասիական միջկառավարական եւ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհուրդների որոշումներով: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նարեկ Տերյանը: Նա պատգամավորների քննարկմանն է ներկայացրել «Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների կողմից արդյունաբերության ճյուղերում համատեղ կոոպերացիոն նախագծեր իրականացվելիս ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու մասով «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրինագիծը:
Նշվել է, որ փաստաթուղթը ստորագրվել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի կողմից 2023 թվականի մայիսի 25-ին, Մոսկվայում:
Զեկուցողի խոսքով նախաձեռնությամբ ԵԱՏՄ շրջանակում արդյունաբերության ոլորտներում կոոպերացիոն ծրագրերի իրականացման համար կստեղծվի ֆինանսական աջակցության նոր գործիք: Նախատեսվում է նաեւ բարձր տեխնոլոգիական, նորարական եւ մրցունակ արտադրանք ստեղծելու նպատակով ԵԱՏՄ շրջանակում արդյունաբերական  համագործակցություն իրականացնելու միջոցով խթանել փոխշահավետ կոոպերացիոն ծրագրեր:
«ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից արդյունաբերության ճյուղերում համատեղ կոոպերացիոն նախագծերի ընդհանուր բյուջեն կազմել է մոտ 20-22 մլն ԱՄՆ դոլար: Դա այն բյուջեն է, որը նախատեսվում է սուբսիդավորման համար»,- ընդգծել է Նարեկ Տերյանը: Ըստ նրա` մեկ ծրագրի տարեկան սուբսիդավորման առավելագույն չափը չի կարող գերազանցել շուրջ 3,8 մլն ԱՄՆ դոլարը: Ֆինանսական աջակցության ծրագիրը կգործի 5 տարի:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին` զեկուցողը նշել է, որ այս պահին ԵԱՏՄ-ում իրականացվում է նման նախագիծ` «Էլեկտրոբուս», որին մասնակցում են Ռուսաստանը, Բելառուսը եւ Ղազախստանը: «Այդ նախագիծը կարող է դիտարկվել որպես այս ծրագրի շահառու»,- նման կարծիք է հայտնել Նարեկ Տերյանը: Ըստ նրա` տնտեսվարողների հետ քննարկվում է այն հարցը, թե ինչպիսի կոոպերացիոն ծրագրեր կարելի է իրականացնել: Նշվել է, որ հիմնական հետաքրքրվածությունը ցուցաբերվել է մետալուրգիայով զբաղվող ընկերությունների կողմից:
Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վաղարշակ Հակոբյանը, ողջունելով նախաձեռնության գաղափարը, նշել է. «Այն հնարավորություն կարող է ստեղծել ԵԱՏՄ շրջանակում մեծացնելու մեր գործունեության շրջանակները»: Պատգամավորի կարծիքով Էկոնոմիկայի նախարարությունը պետք է իրազեկման աշխատանքներ իրականացնի գործարար ոլորտի ընկերությունների շրջանում:
Հարցը քննարկվել է Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի` փետրվարի 26-ի նիստում, ստացել դրական եզրակացություն:

Обсужден вопрос ратификации протокола по реализации совместных кооперационных проектов в сфере промышленности государствами-членами ЕАЭС
Протокол определяет порядок формирования финансовых ресурсов для реализации кооперационных проектов сотрудничества в сфере промышленности государствами-членами ЕАЭС, а также порядок отбора и реализации таких проектов. Решениями Евразийского межправительственного и Евразийского экономического высших советов определяется также формат финансового содействия. Об этом проинформировал и.о.заместителя министра экономики РА Н.Терян, внесший на рассмотрение парламентариев законопроект “О ратификации протокола о внесении изменений в договор “О ЕАЭС” от 29 мая 2014 г. в части оказания государствами-членами ЕАЭС финансового содействия в реализации совместных кооперационных проектов в сферах промышленности”.
Отмечалось, что документ подписан Высшим Евразийским экономическим советом 25 мая 2023 г. в Москве.
По словам докладчика, для реализации совместных проектов в сфере в рамках ЕАЭС будет создан новый инструмент финансовой поддержки. Для создания высокотехнологичной, инновационной и конкурентоспособной продукции намечается также развивать взаимовыгодные кооперационные программы посредством промышленной кооперации в рамках ЕАЭС.
“Общий бюджет совместных проектов сотрудничества в отраслях промышленности государств-членов ЕАЭС составил около 20-22 млн долларов США. Это бюджет, который планируется дотировать", - подчеркнул Н.Терян. По его словам, максимальная годовая субсидия на один проект не может превышать 3,8 млн долларов. Программа финансового содействия будет действовать 5 лет.
Основной докладчик исчерпывающе ответил на вопросы депутатов.
Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции В.Акопян, приветствуя идею инициативы, отметил: “Это может создать возможность расширить нашу деятельность в рамках ЕАЭС”. По словам депутата, Министерство экономики должно провести информационную работу среди компаний бизнес-сферы.
26 февраля проект по ратификации протокола обсуждался на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции, удостоился положительного заключения.