ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են գերմանացի գործընկերների հետ
Մենք շատ հետաքրքրված ենք ձեր հանձնաժողովի հետ ավելի սերտ եւ բովանդակային համագործակցություն ունենալու հարցում. ասել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը՝ փետրվարի 26-ին հանձնաժողովի անդամների հետ ընդունելով ԳԴՀ Բունդեսթագի իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Էլիզաբեթ Վինկելմայեր-Բեքերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Էլիզաբեթ Վինկելմայեր-Բեքերը հայ գործընկերներին ներկայացրել է իր գլխավորած հանձնաժողովի գործառույթները՝ նշելով, որ դրանցից բացի՝ հանձնաժողովը քննարկում է նաեւ արդիական հարցեր, որոնցից են, օրինակ, պատերազմական գործողությունների իրավաչափությունն ու հանցագործություններն Ուկրաինայում:
Այս համատեքստում ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արծվիկ Մինասյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ի եւ ՀՀ-ի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված պատերազմական գործողություններին եւ հանցագործություններին, հետաքրքրվել նաեւ պատերազմական հանցագործներին պատասխանատվության ենթարկելու հնարավորության հարցով:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հանձնաժողովներում օրինագծերի քննարկման հարցին, օրենսդրական աշխատանքի ընթացքում իշխանություն-ընդդիմություն հարաբերություններին եւ տարաձայնություններին: «Մենք միակարծիք ենք այն հարցերում, որոնք վերաբերում են մեր քաղաքացիների կյանքին եւ նրանց կյանքի բարելավմանը»,- ասել է Էլիզաբեթ Վինկելմայեր-Բեքերը՝ նշելով նաեւ իշխող գործընկերների հետ ունեցած տարաձայնությունները:

Члены Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам встретились с немецкими партнерами
“Мы очень заинтересованы в более тесном и содержательном сотрудничестве с вашей комиссией”, - отметил председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян, принимая 26 февраля вместе с членами парламента делегацию во главе с председателем комиссии по правовым вопросам Бундестага ФРГ Элизабет Винкельмайер-Беккер.
Выразив признательность за прием, Элизабет Винкельмейер-Беккер представила армянским коллегам функции возглавляемой ею комиссии, отметив, что помимо них комиссия обсуждает и актуальные вопросы, такие как, например, законность военных операций и преступлений в Украине.
В этом контексте член государственно-правовой комиссии А.Минасян коснулся военных действий и преступлений, совершенных Азербайджаном против НК и РА, а также поинтересовался возможностью привлечения военных преступников к ответственности.
Собеседники обратились к обсуждениям законопроектов в комиссиях, к отношениям и разногласиям между правительством и оппозицией в ходе законотворческой работы. "Мы едины во взглядах по вопросам, касающимся улучшения жизни наших граждан", - подчеркнула Элизабет Винкельмайер-Беккер, отметив также разногласия с правящими партнерами.