Նախատեսվում է էականորեն բարելավել խաղային գործունեության ոլորտի կարգավորումները
Հիմնական եւ առանցքային փոփոխությունն այն է, որ առաջին անգամ Հայաստանում կներդրվի համակարգ, որը հնարավորություն կտա թվային գործիքների միջոցով վերահսկել խաղային բոլոր տեսակների նկատմամբ օրենսդրության պահանջները թե՛ սպառողների շահերի պաշտպանության, թե՛ ֆիսկալ հսկողության տեսանկյունից: Այս մասին ասել է ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը՝  առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով  «Խաղային գործունեության կարգավորման մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից օրենսդրական փաթեթով:
«Խաղային գործունեության կարգավորման մասին» օրենքի նախագծով  կարգավորվում են  իրավահարաբերությունները խաղային գործունեության ոլորտում, ինչպես նաեւ սահմանվում է դրանց նկատմամբ պետական վերահսկողությունը: Սահմանվում է, որ  խաղային գործունեությունը մոլախաղերի, ինտերնետ մոլախաղերի, բուքմեյքերային գործունեության, վիճակախաղերի կազմակերպման հետ կապված գործունեությունն է:  Նախագծով  սահմանվում  են մոլախաղ, ինտերնետ մոլախաղ, բուքմեյքերային գործունեության միջոցով կազմակերպվող խաղ, վիճակախաղ եւ շահումով այլ խաղ հասկացությունները: Սահմանվում են խաղային գործունեության կազմակերպմանը ներկայացվող ընդհանուր պահանջները: Սահմանված է, որ խաղերի կազմակերպիչների եւ խաղացողների հարաբերությունները հիմնվում են պայմանագրի վրա, որը կնքվում է կազմակերպչի կանոնակարգին համաձայն:
Հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադառնալով օրինագծի կարգավորումներին` Ռուստամ Բադասյանը նշել է, որ անձն ինքը կարող է  սահմանափակել իր մասնակցությունը խաղալուն: «Այսինքն՝ ինքը կարող է կամավոր դիմել եւ ասել, որ ես չեմ ցանկանում օգտվել որեւէ խաղային ապարատից եւ նաեւ օնլայն, եթե գրանցվեմ, ինձ արգելափակեք: Այդպիսի հնարավորություն կա: Ամբողջ՝ թե՛ օնլայն սեկտորը, թե՛ կենդանի խաղերը, թե՛ խաղային ապարատներով խաղերը վերահսկելի լինելու են: Մենք հստակ գիտենք, թե ինչպես դա վերահսկել, գիտենք, թե որն է միջազգային ստանդարտը, գիտենք, թե ինչպես ենք ստուգելու միջազգային ստանդարտի համապատասխանությունը, գիտենք, թե ինչպես ենք ամբողջ սեկտորը վերահսկելու: Կարծում եմ՝ փոփոխություններից հետո եւ կիրարկման փուլում կհամոզվենք, որ ոլորտում էականորեն բարելավեցինք կարգավորումները»,- ընդգծել է Ռուստամ Բադասյանը:
Արմենուհի Կյուրեղյանի հարցը վերաբերել է խաղային գործունեություն ծավալող գովազդային վահանակների առկայությանն  արգելված վայրերում: Ըստ նրա՝ նման մի վահանակ այժմ առկա է մետրոյի Երիտասարդական կայարանի  տարածքում: «Ինչո՞ւ է այնտեղ այդ գովազդային վահանակը, ինչո՞ւ չի վերահսկվում»,- հարցրել է պատգամավորը:  Ռուստամ Բադասյանը հայտնել է, որ անմիջապես գործողություններ կձեռնարկվեն եւ արդյունքների մասին կհայտնեն:
ՊԵԿ նախագահը նաեւ հայտնել է, որ գովազդները հիմնականում տեղափոխվել են ինտերնետ տիրույթ, որտեղ իրականացվում են դիտարկումներ, նախաձեռնվում վարույթներ:
«Իսկ ինչ վերաբերում է սահմանափակումներին, նախագծով ընդլայնվում են սահմանափակումների տեսակներն ու շրջանակը»,- ասել է զեկուցողը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Դավիթ Առուշանյանը:
Ելույթ ունեցող պատգամավորները հանդես են եկել մի շարք առաջարկներով: Հատկապես կարեւոր են համարվել  խաղադրույք կատարելու իրավունք ունեցողների տարիքային շեմի բարձրացումն ու վերահսկողության ավելացումը ոլորտում:
Արտահերթ ելույթ ունենալով՝ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն անհրաժեշտ է համարել բարձրացնել խաղադրույք կատարելու իրավունք ունեցողների տարիքային շեմը: ԱԺ փոխնախագահն անընդունելի է համարել նաեւ այն հանգամանքը, որ  պետական համակարգում, կամ այլ կառույցներում լինեն  խաղադրույք կատարողներ: «Ես չեմ պատկերացնում, որ մեր պետական համակարգում կամ որեւէ տնտեսվարողի մոտ լինի որեւէ մարդ, որը խաղամոլ է: Պարզ է, չէ՞, որ նրա արդյունավետությունն առնվազն անգամներով պակաս է լինելու, չհաշված, որ դա «վարակիչ» է: Եթե մի սենյակում խաղամոլ կա նստած, կողքինները «վարակվելու» են այդ խաղամոլությամբ: Խնդրում եմ այս առաջարկները հաշվի առնել մինչեւ երկրորդ ընթերցում»,- ասել է նա:

It is designed to significantly improve regulations of field of gaming activities
The main and key change is that, for the first time, a system will be introduced in Armenia, which will enable monitoring the legal requirements for all types of gaming through digital tools, both from the viewpoint of consumer protection and fiscal control. This was stated by the Chairman of the RA State Revenue Committee (SRC) Rustam Badasyan who presented the draft law on Regulation of Gambling Activities with the attached legislative package in the first reading.
The draft law on Regulation of Gaming Activities regulates the legal relations in the field of gaming activities, as well as defines state control over them. Gaming activities are defined as activities regarding the organization of gambling, internet gambling, bookmaking activities, lotteries.
During the Q&A session, referring to the regulations of the bill, Rustam Badasyan noted that a person himself can limit his participation in playing. “In other words, he can apply voluntarily and say that I don't want to use any gaming device and also online, if I register, block me. There is such a possibility. The entire online sector, live games and slot games will be under control. We know exactly how to control it, we know what the international standard is, we know how we will check the compliance with the international standard, we know how we will control the whole sector. I think that after the amendments and during the implementation phase, we will make sure that we significantly improved the regulations in the sector,” Rustam Badasyan underscored.
Armenuhi Kyureghyan’s question related to the presence of the billboards carrying out gaming activities in the prohibited places. According to her, such a billboard is now available in the area of Yeritasardakan Metro Station. “Why is that billboard there? Why is it not controlled?” the deputy asked. Rustam Badasyan said that actions will be taken right away and the results will be announced.
The SRC Chairman also stated that the advertisements were mainly transferred to the internet domain, where observations are carried out and proceedings are initiated.
“As for the restrictions, the draft expands the types and scope of restrictions,” the rapporteur said.
David Arushanyan presented the endorsement of the NA Standing Committee on Economic Affairs.
The MPs who delivered speeches made a number of proposals. The raising of the age limit of those who have the right to bet and the increase of control in the field were considered especially important.
Giving an extraordinary speech, the NA Vice President Hakob Arshakyan considered it necessary to increase the age limit of those who have the right to bet. The NA Vice President also considered unacceptable the fact that there are bettors in the state system or in other institutions. “I can’t imagine that there is a person in our state system or with any business entity who is a gambler. It’s clear that their effectiveness will be at least several times less, not counting that it is ‘infectious’. If there is a gambler sitting in a room, the surrounding people will be ‘infected’ with that gambling. Please consider these proposals before the second reading,” he said.