ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամները հանդիպել են ԵԽ գլխավոր քարտուղարի թեկնածու Ինդրեկ Սաարին
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամներ Սոնա Ղազարյանը, Արուսյակ Ջուլհակյանը եւ Արմեն Գեւորգյանը փետրվարի 27-ին հանդիպել են Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի ընտրություններում Էստոնիայի առաջադրած թեկնածու Ինդրեկ Սաարի հետ:
Հյուրը հայ խորհրդարանականներին ներկայացրել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարի գործունեության շրջանակում իր տեսլականը, առաջնահերթությունները:
Հանդիպմանը հայկական պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանն անդրադարձել է Հայաստանի առջեւ ծառացած անվտանգային մարտահրավերներին: Պատգամավորը խոսել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող գործընթացի մասին, մտահոգություն հայտնել Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանության վտանգավորության վերաբերյալ, ինչը չի նպաստում խաղաղության հաստատմանը:
Սոնա Ղազարյանի խոսքով հայկական կողմի համար մտահոգիչ է այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումների չկատարման հարցում դարձել է կազմակերպության ռեկորդակիր անդամ: Պատգամավորը համոզմունք է հայտնել, որ այդ հանգամանքը չի նպաստում թե' հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը, թե' կառույցի ինստիտուցիոնալ կայացմանը. «Կարեւոր է, որ անդամ պետությունները հարգեն իրենց ստանձնած պարտավորություններ»:
Արմեն Գեւորգյանն անդրադարձել է Բաքվում պահվող հայ գերիներին եւ քաղաքացիական անձանց, կարեւորել նրանց` հայրենիք վերադարձը:
Արուսյակ Ջուլհակյանը խոսել է կառույցի անդամ պետությունների միջեւ ժողովրդավարական սկզբունքների վրա հիմնված բանակցությունների կարեւորության մասին` այդ հարցում ընդգծելով կազմակերպության դերակատարությունը:

Members of Armenian delegation to PACE meet with Candidate for CoE Secretary General Indrek Saar
On February 27, the members of the delegation of the National Assembly of Armenia to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Sona Ghazaryan, Arusyak Julhakyan and Armen Gevorgyan met with the candidate nominated by Estonia in the elections for the Secretary General of the Council of Europe (CoE) Indrek Saar.
The guest presented to the Armenian parliamentarians his vision and priorities within the framework of the activities of the CoE Secretary General.
At the meeting the member of the Armenian delegation Sona Ghazaryan touched upon the security challenges facing Armenia. The MP spoke about ongoing process on the Peace Treaty with Azerbaijan, expressed concern on the danger of the aggressive rhetoric of Azerbaijan, which does not promote the establishment of peace.
According to Sona Ghazaryan, the circumstance that Azerbaijan has become a record holder of the organization in not executing the judgments of the European Court of Human Rights (ECHR) is concerning for the Armenian side. The MP expressed conviction that that circumstance does not promote the normalization of the Armenian-Azerbaijani relations and the institutional establishment of the structure. “It is important that the member states respect their assumed obligations.”
Armen Gevorgyan referred to the Armenian captives and the civilians being held in Baku and highlighted their return to the homeland.
Arusyak Julhakyan spoke about the importance of the negotiations based on the democratic principles between the member states of the structure, underscoring the role of the organization in that issue.