ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Լիլիթ Ստեփանյանը, Ալխաս Ղազարյանն ու Վիլեն Գաբրիելյանը փետրվարի 28-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Պատգամավորները ծաղիկներ են խոնարհել Սումգայիթի ջարդերի զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարի մոտ, հարգել նրանց հիշատակը:
«Սումգայիթի դեպքերով փաստացի սկսվել է հայ-ադրբեջանական արյունալի էջը, որն արդեն 35 տարի է, ինչ շարունակվում է: Սումգայիթի, Բաքվի, Գանձակի ցեղասպանական գործողությունները ժամանակին պատշաճ գնահատականի եւ արձագանքի չարժանացան միջազգային հանրության կողմից, ինչը նաեւ հանդիսացավ վերջերս ԼՂ-ից մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանության պատճառը»,- ասել է Վիլեն Գաբրիելյանը:
Լիլիթ Ստեփանյանն անդրադարձել է Սումգայիթի ջարդերի հետեւանքով զոհվածների պաշտոնապես հրապարակված կեղծ թվերին, խոսել այդ ժամանակաշրջանում Բաքվի իշխանությունների հակահայ քաղաքականության մասին:

28 февраля депутаты фракции НС “Гражданский договор” Л.Степанян, А.Казарян и В.Габриелян посетили мемориал в Цицернакаберде.
Депутаты возложили цветы к хачкару, увековечивающему жертв сумгаитских погромов, почтили их память.
“Армяно-азербайджанская кровавая страница фактически началась с сумгаитских событий, которые продолжаются уже 35 лет. Геноцидальные действия в Сумгаите, Баку, Гандзаке не получили в свое время должной оценки и реакции международного сообщества, что также стало причиной недавней насильственной депортации наших соотечественников из Нагорного Карабаха", - подчеркнул В.Габриелян.
Л.Степанян коснулась официально опубликованных ложных цифр о погибших в результате сумгаитских погромов, антиармянской политики тогдашних бакинских властей.