Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը մարտի 6-ին ընդունել է Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարարության գլխավոր տնօրենի տեղակալ, անվտանգության քաղաքականության վարչության պետ, դեսպան Յոհան Ֆրիսելին:
Ողջունելով հյուրերին` Սարգիս Խանդանյանն արժեւորել է Շվեդիայի հետ համագործակցությունը: Հանձնաժողովի նախագահը խոսել է խորհրդարանների միջեւ արդյունավետ փոխգործակցությունից` ընդգծելով բարեկամական խմբերի ակտիվ դերակատարությունը: Անդրադարձ է եղել նաեւ միջազգային հարթակներում երկկողմ գործակցությանը:
Սարգիս Խանդանյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում առկա անվտանգային իրավիճակը, մարտահրավերները:
Անդրադարձ է եղել ՀՀ-ԵՄ շրջանակում տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցությանը: Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայումը` միտված Հայաստանի սահմանին տիրող իրավիճակի օբյեկտիվ գնահատմանն ու խաղաղության ապահովմանը:
Սարգիս Խանդանյանը բարձր է գնահատել Շվեդիայի կառավարության աջակցությունը Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումների իրականացման գործում: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել Շվեդիայի աջակցությամբ իրականացվող «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրին:

6 марта председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян принял заместителя генерального директора МИД Швеции, руководителя Управления политики безопасности, посла Йохана Фриселла.
Приветствуя гостей, С.Ханданян высоко оценил сотрудничество со Швецией. Председатель комиссии коснулся эффективного взаимодействия парламентов, подчеркнув активную роль групп дружбы. Затронуто также двустороннее сотрудничество на международных площадках.
С.Ханданян представил текущую ситуацию с безопасностью и вызовы в регионе.
Отмечено двустороннее сотрудничество в различных сферах в рамках РА-ЕС. Председатель комиссии подчеркнул важность размещения миссии гражданского наблюдения ЕС, направленной на объективную оценку текущей ситуации на границе Армении и обеспечение мира.
С.Ханданян высоко оценил содействие шведского правительства в реализации проводимых в Армении реформ. В этом контексте отмечена программа “Новая Армения – современный парламент”, реализуемая при поддержке Швеции.