ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հայկ Կոնջորյանը եւ հանձնաժողովի անդամները մարտի 7-ին հանդիպել են Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Կոնստանտինոս Կոմբոսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Կողմերը երկուստեք բարձր են գնահատել բարեկամ երկրների միջեւ ե՛ւ օրենսդիր, ե՛ւ գործադիր մակարդակում առկա գերազանց համագործակցությունը, ընդգծել, որ երկու պետությունները պատմականորեն ունեն նույնատիպ մարտահրավերներ ու խնդիրներ:
Հայկ Կոնջորյանը երախտագիտություն է հայտնել կիպրական կողմին հայ ժողովրդին պատուհասած բազմաթիվ փորձությունների ժամանակ մշտապես մեր կողքին լինելու եւ հասցեական հայտարարություններ ու դիրքորոշում հնչեցնելու համար: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավարը կարեւորել է երկկողմ արդյունավետ հարաբերությունները նաեւ միջազգային հարթակներում, հույս հայտնել, որ դրական դինամիկան շարունակական կլինի: Կարեւորվել է Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ձեւաչափում համագործակցության առկա ներուժի լիարժեք իրացումը:
Կոնստանտինոս Կոմբոսը վերահաստատել է Կիպրոսի դիրքորոշումը ՀՀ տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության հարցում: «Կիպրոսը դեմ է այն ամենին, ինչը չի համապատասխանում միջազգային իրավունքին»,- փաստել է Կիպրոսի ԱԳ նախարարը:
Հանձնաժողովի անդամները կարեւորել են պատվիրակության այցը Հայաստան տարածաշրջանային անվտանգային մարտահրավերների համատեքստում, ընդգծել Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածի վերաբերյալ միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը: Նրանք խոսել են նաեւ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումների քաղաքականության, այդ երկրում գտնվող հայ ռազմագերիների եւ պահվող այլ անձանց վերադարձի, հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանության մասին: Նշվել է, որ Ադրբեջանը հետեւողականորեն վերացնում է հայկական հետքը Լեռնային Ղարաբաղում:
Երկկողմ տեսանելի արդյունքներ գրանցելու հարցում արժեւորվել է տարբեր ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունների ընդլայնումը, այդ համատեքստում ընդգծվել Կիպրոսի հայ համայնքի առանցքային դերակատարությունը: Անդրադարձ է եղել երկու երկրներում դեսպանատներ բացելու անհրաժեշտությանը, խորհրդարանական մակարդակով փոխայցերի ակտիվացմանը:

On March 7, the Chair of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the House of Representatives of the Republic of Cyprus Hayk Konjoryan and the Committee members met with the delegation led by the Minister of Foreign Affairs of Cyprus Constantinos Kombos.
The both sides highly valued the excellent cooperation between the friendly countries at both the legislative and executive levels, underlined that the two states historically have similar challenges and problems.
Hayk Konjoryan expressed his gratitude to the Cypriot side for always being by our side during many ordeal s Armenian people faced and for voicing appropriate statements and positions. The Head of the Civil Contract Faction highlighted the effective bilateral relations on the international platforms as well, expressed hope that the positive dynamics will continue. The full realization of the existing potential of cooperation in the trilateral format Armenia-Greece-Cyprus has become important.
Constantinos Kombos reaffirmed the position of Cyprus regarding the RA territorial integrity and sovereignty. “Cyprus is against everything that does not correspond to the international law,” the Cypriot Minister of Foreign Affairs stated.
The Committee members highlighted the importance of the delegation's visit to Armenia in the context of regional security challenges, underscored the need for an appropriate response of the international community to what happened in Nagorno-Karabakh. They also talked about the policy of ethnic cleansing carried out by Azerbaijan, the return of the Armenian prisoners of war and other detained persons in that country, the preservation of the Armenian historical and cultural heritage. It was noted that Azerbaijan is consistently eliminating the Armenian footprint in Nagorno-Karabakh.
In order to record mutually visible results, the expansion of opportunities for cooperation in various fields was valued, in that context, the key role of the Armenian community of Cyprus was emphasized. The necessity to open embassies in both countries, and the activation of mutual visits at the parliamentary level was referred to.