Պաշտոնական այցով Էստոնիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 7-ին հանդիպել է Էստոնիայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Լաուրի Հուսսարի եւ խորհրդարանականների հետ:
Ալեն Սիմոնյանը, ողջունելով գործընկերներին, շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստան-Էստոնիա երկկողմ միջպետական հարաբերությունները եւ կարեւորել միջխորհրդարանական կապերի շարունակական խթանումը:
«Հայաստանը բարձր է գնահատում Էստոնիայի անվերապահ աջակցությունը Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին, ինչպես նաեւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների խորացմանը»,- ասել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Լաուրի Հուսսարին փաստել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների նկատելի արդյունքների եւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ակտիվացման մասին:
«Հայաստանը ժողովրդավար եւ վստահելի գործընկեր է մեզ համար: Էստոնիան պատրաստ է ամեն կերպ աջակցել Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների սերտացմանը»,- նշել է Էստոնիայի խորհրդարանի ղեկավարը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում առկա անվտանգային խնդիրները, կարեւորել ԵՄ ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման հարցում:
«Խաղաղության հաստատման ճանապարհին Հայաստանի համար կարեւոր են հիմնական երեք սկզբունքները՝ փոխադարձ տարածքային ամբողջականության ճանաչումը, սահմանազատումն ու սահմանագծումը` համաձայն Ալմա-Աթայի հռչակագրի»,- ընդգծել է Ալեն Սիմոնյանը:
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման, Հայաստան-Էստոնիա երկկողմ եւ բազմակողմ առեւտրատնտեսական եւ մշակութային համագործակցության, հայ-էստոնական միջխորհրդարանական հարաբերությունների ընդլայնման հնարավորությունները:
Խորհրդարանների նախագահների հանդիպմանը հաջորդել է Էստոնիա-Հայաստան բարեկամական խմբի հետ աշխատանքային ճաշը:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի գրքում, շրջայց կատարել Էստոնիայի Հանրապետության Ազգային ժողովում:

7 марта находящаяся в Эстонии с официальным визитом делегация во главе с Председателем НС РА А.Симоняном встретилась со спикером парламента Эстонской Республики Лаури Гуссаром и парламентариями.
А.Симонян, приветствуя коллег, поблагодарил их за приглашение на встречу и теплый прием.
Спикер НС РА высоко оценил двусторонние межгосударственные отношения Армения-Эстония, подчеркнул важность последовательного развития межпарламентских отношений.
"Армения высоко ценит безоговорочную поддержку Эстонией повестки демократических реформ, реализуемых в Армении, а также углубления отношений РА-ЕС", - отметил глава парламента.
Лаури Гуссар констатировал ощутимые результаты демократических реформ в Армении и активизацию отношений Армения-ЕС.
“Армения для нас демократический и надежный партнер. Эстония готова всемерно содействовать упрочению отношений Армения-ЕС", - заявил глава эстонского парламента.
Спикер НС А.Симонян представил существующие проблемы безопасности в регионе, подчеркнул важность участия ЕС в установлении мира на Южном Кавказе.
"На пути к установлению мира для Армении важны три основных принципа: взаимное признание территориальной целостности, демаркация и делимитация в соответствии с Алма-Атинской декларацией", - подчеркнул А.Симонян.
Стороны обсудили возможности развития отношений Армения-ЕС, двустороннего и многостороннего торгово-экономического и культурного сотрудничества Армения-Эстония, расширения армяно-эстонских межпарламентских связей.
После встречи спикеров парламентов состоялся рабочий обед с группой дружбы Эстония-Армения.
В завершение встречи А.Симонян внес запись в Книгу почетных гостей, ознакомился с НС Эстонской Республики.