Պաշտոնական այցով Էստոնիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 7-ին հանդիպել է Էստոնիայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Լաուրի Հուսսարի եւ խորհրդարանականների հետ:
Ալեն Սիմոնյանը, ողջունելով գործընկերներին, շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստան-Էստոնիա երկկողմ միջպետական հարաբերությունները եւ կարեւորել միջխորհրդարանական կապերի շարունակական խթանումը:
«Հայաստանը բարձր է գնահատում Էստոնիայի անվերապահ աջակցությունը Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին, ինչպես նաեւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների խորացմանը»,- ասել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Լաուրի Հուսսարին փաստել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների նկատելի արդյունքների եւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ակտիվացման մասին:
«Հայաստանը ժողովրդավար եւ վստահելի գործընկեր է մեզ համար: Էստոնիան պատրաստ է ամեն կերպ աջակցել Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների սերտացմանը»,- նշել է Էստոնիայի խորհրդարանի ղեկավարը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում առկա անվտանգային խնդիրները, կարեւորել ԵՄ ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման հարցում:
«Խաղաղության հաստատման ճանապարհին Հայաստանի համար կարեւոր են հիմնական երեք սկզբունքները՝ փոխադարձ տարածքային ամբողջականության ճանաչումը, սահմանազատումն ու սահմանագծումը` համաձայն Ալմա-Աթայի հռչակագրի»,- ընդգծել է Ալեն Սիմոնյանը:
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման, Հայաստան-Էստոնիա երկկողմ եւ բազմակողմ առեւտրատնտեսական եւ մշակութային համագործակցության, հայ-էստոնական միջխորհրդարանական հարաբերությունների ընդլայնման հնարավորությունները:
Խորհրդարանների նախագահների հանդիպմանը հաջորդել է Էստոնիա-Հայաստան բարեկամական խմբի հետ աշխատանքային ճաշը:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի գրքում, շրջայց կատարել Էստոնիայի Հանրապետության Ազգային ժողովում:

On March 7, the delegation led by the RA NA President Alen Simonyan being in Estonia on an official visit met with the President of the Parliament of the Republic of Estonia Lauri Hussar and the parliamentarians.
Alen Simonyan, welcoming the colleagues, thanked them for the invitation to the meeting and the warm reception.
The RA NA President highly appreciated Armenia-Estonia bilateral interstate relations and emphasized the continuous promotion of inter-parliamentary relations.
“Armenia highly values Estonia’s unconditional support for the agenda of democratic reforms being implemented in Armenia, as well as for the deepening of Armenia-EU relations,” the Head of the Parliament said.
Lauri Hussar stated about the noticeable results of democratic reforms in Armenia and the activation of the Armenia-EU relations.
“Armenia is a democratic and reliable partner for us. Estonia is ready to support the rapprochement of the Armenia-EU relations in every possible way,” the Head of the Estonian Parliament mentioned.
The RA NA President Alen Simonyan presented the existing security problems in the region, highlighted the involvement of the EU in establishing peace in the South Caucasus.
“On the way to establishing peace, three main principles are important for Armenia: recognition of mutual territorial integrity, delimitation and demarcation in accordance with the Alma-Ata Declaration,” Alen Simonyan underscored.
They discussed the possibilities of developing Armenia-EU relations, Armenia-Estonia bilateral and multilateral trade-economic and cultural cooperation, the expansion of Armenian-Estonian inter-parliamentary relations.
The meeting of the Speakers of Parliaments was followed by a working lunch with the Estonia-Armenia Friendship Group.
At the end of the meeting, Alen Simonyan left a note in the book of Honored Guests, toured the National Assembly of the Republic of Estonia.