Քննարկվել են ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության առաջնահերթություններին ու նախաձեռնողական քաղաքականության հիմնական ուղղություններին վերաբերող հարցեր
Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը 2024 թվականի ընթացքում իրականացնում է «Հայաստանի Հանրապետության նախագահության տարին ԵԱՏՄ-ում. նախաձեռնողական քաղաքականության նոր ուղղությունները» խորագրով թեմատիկ քննարկումներ՝ անդրադառնալով ոլորտային նախարարությունների կողմից իրականացվող միջոցառումների ծրագրերին ու դրանց արդյունքներին:
Հանձնաժողովի՝ մարտի 11-ի նիստում քննարկվել են ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության առաջնահերթություններին ու նախաձեռնողական քաղաքականության հիմնական ուղղություններին վերաբերող հարցեր:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը նշել է, որ այս տարի ընդհանուր շուկաների գործնական կիրառություն չի լինի. նախանշված էր, որ ընդհանուր շուկաները պետք է սկսեին գործել 2025 թվականից, սակայն այս պահին ԵԱՏՄ շրջանակում շրջանառվում է ընդհանուր շուկաների գործարկման հետաձգման որոշումը, եւ այն հավանաբար կհետաձգվի մինչեւ 2027 թվական:
Անդրադառնալով գազի ընդհանուր շուկայի գործարկմանը՝ Հակոբ Վարդանյանը նշել է, որ 5-7 հարցերի խմբերի շուրջ չկա կոնսեսուս: Փոխնախարարը կարեւորել է գազի ընդհանուր շուկայի գնի ձեւավորման սկզբունքային եւ առանցքային հարցը, երբ բոլորի համար պետք է գործեն նույն պայմանները. ՌԴ-ն եւ Ղազախստանը դեմ են այդ մոտեցմանը եւ գտնում են, որ ներքին սպառողների համար սկզբունքների ձեւավորումն այլ պետք է լինի:
Խոսելով էլեկտրաէներգետիկական ընդհանուր շուկայի գործարկման մասին՝ փոխնախարարը նշել է, որ Հայաստանն ամբողջությամբ չի կարող ինտեգրվել այդ շուկային, որովհետեւ այդ շուկայի հետ չունի ընդհանուր սահման:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին՝ Հակոբ Վարդանյանն անդրադարձել է գազի գնի թանկացման հավանականությանը. «2019 թվականի հունվարի 1-ին է վերջին անգամ գազի գինը ՀՀ-ում ֆիքսվել: Ամեն տարի այդ քննարկումներն ու անհանգստությունը կա, սակայն դեռեւս 5 տարի է ՀՀ-ում գազի գինը կայուն է, եւ, կարծում եմ, հավանականություն կա, որ առնվազն եւս 8 տարի գազի գինը կմնա նույնը, եթե շատ մեծ աշխարհաքաղաքական եւ շուկայական փոփոխություններ աշխարհում տեղի չունենան»,- պարզաբանել է փոխնախարարը:
Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վաղարշակ Հակոբյանը հավաստիացրել է, որ ՀՀ-ն ԵԱՏՄ նախագահության շրջանակում կատարելու է իր բոլոր պարտավորությունները:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանն անդրադարձել է ԵԱՏՄ շրջանակում իրականացվող տրանսպորտային քաղաքականությանը՝ նշելով, որ յուրաքանչյուր երեք տարին մեկ ԵԱՏՄ հարթակում մշակվում է ճանապարհային քարտեզ: Նա տեղեկացրել է, որ եղանակային պայմաններից առաջացող խնդիրները լուծելու նպատակով նոր ճանապարհ է կառուցվում Ստեփանծմինդա-Լարս տանող ճանապարհահատվածում՝ ընդհանուր 22 կմ երկարությամբ: Նախատեսված էր, որ 2024 թվականի ավարտին կշահագործվի ճանապարհը, սակայն որոշ տեխնիկական խնդիրների պատճառով ավտոճանապարհը կշահագործվի 2025 թվականին:

Issues regarding main directions of priorities and proactive policy of RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure debated
During 2024, the Standing Committee on regional and Eurasian Integration holds thematic debates titled The presidency of the Republic of Armenia in the EEU: New directions of proactive policy, touching upon the programmes of the measures being carried out by the relating ministries and its results.
At March 11 sitting of the Committee, issues regarding the main directions of the priorities and proactive policy of the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure were debated.
The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Hakob Vardanyan noted that this year the common markets should begin from 2025, but at this moment within the framework of the EEU the decision of the postponement of the common markets’ operation is circulated, and it probably would be postponed until 2027.
Regarding the operation of the gas common market, Hakob Vardanyan noted that there is no consensus around 5-7 group of issues. The Deputy Minister emphasized the fundamental and key issue of the formation of the common market price, when the same conditions should function for everybody: The Russian Federation and Kazakhstan are against that approach and believe that the formation of the principles for inner consumers.
Speaking about the operation of the electricity common market, the Deputy Minister mentioned that Armenia cannot completely get integrated to that market, because it has no common border with that market.
Answering the deputies’ question, Hakob Vardanyan touched upon the probability of the gas price increase: “The gas price was fixed in the Republic of Armenia last time on January 1, 2019. Every year, we have those debates concern, but it has been still 5 years that the gas price is stable in the Republic of Armenia, and I think that there is probability that at least also the gas price will remain the same for 8 years, if bigger geopolitical and market changes do not take place in the world,” The Deputy Minister clarified.
The Deputy Chair of the Standing Committee on Regional and Eurasian Integration Vagharshak Hakobyan assured that the Republic of Armenia will fulfill its obligations within the framework of the EEU presidency.
The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan referred to the transport policy being pursued within the framework of the EEU, noting that every three years a roadmap is worked out on the EEU platform. He informed that to solve the problems arising from weather conditions a new road is built in the part of road leading to Stepantsminda-Lars with a total length of 22 km. It was designed that in the end of 2024, the road will be operated, but because of some technical problems, the highway will operate in 2025.