Առաջարկվում է փոփոխություններ կատարել «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» օրենքում եւ ներդնել նոր պայմանագրային ձեւ, որը վերցված է ամերիկյան համանման կարգավորումների օրինակով: ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մարտի 13-ի նիստում ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ռաֆայել Գեւորգյանը` նշելով, որ նման պայմանագրերն անգլերեն հապավումով  կոչվում են ՍԵՅՖ/SAFE պայմանագրեր, այսինքն` ապագայի կանոնադրական կապիտալ ստանալու նպատակով պարզ համաձայնագիր:
Հանձնաժողովն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
«Սա, ըստ էության, որոշակի պայմանագրի  տիպային  ձեւ է, որը սկսնակ կազմակերպությունների համար շատ կարեւոր դեր է ունեցել ԱՄՆ-ում: Խոսքն այն մասին է, որ սկզբնական փուլում ներդրողը կարողանա պայմանավորվել կազմակերպության հետ եւ այդ պայմանավորվածության արդյունքում այդ պահի դրությամբ չստանալ բաժնեմաս, բայց ապագայում, եթե որոշակի իրողություններ վրա հասնեն, այսինքն` եթե տեղի ունենա, օրինակ, այդ կազմակերպության ցուցարկում, կամ տեղի ունենա այդ կազմակերպության որոշակի ներդրումների ներգրավում, ապա արդեն, նախապես պայմանավորված չափաբաժնով  բաժնեմասեր ստանա առաջին ներդրողը: Այսինքն` այս կարգավորումը կնպաստի, որ մեր  սկսնակ կազմակերպությունները համապատասխան հնարավորություն ունենան «հրեշտակային» ներդրումներ ներգրավելու»,- պարզաբանել է զեկուցողը:
Ակնկալվում է, որ նախագծի ընդունմամբ կստեղծվի զարգացման սկզբնական փուլում գտնվող ընկերություններում` ստարտափներում, օտարերկրյա ներդրումներ կատարելու համար պարզ եւ հասկանալի գործիք: Այդ գործիքի իրավական կարգավորումը կնպաստի ներդրումների եւ ներդրողների ներգրավմանը, զարգացման սկզբնական փուլում գտնվող ընկերությունների միջեւ ծագող իրավահարաբերությունների հստակ կարգավորմանը,  կայունությանն ու կանխատեսելիությունը:

It is proposed to make amendments to the Law on Joint Stock Companies and to introduce a new form of contract, which is based on the example of similar American regulations. At the sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs on March 13, the RA Acting Deputy Minister of Economy Rafayel Gevorgyan said, noting that such contracts are called SAFE contracts in English, that is, a simple agreement to obtain statutory capital for the future.
The Committee debated the draft law on Making Addenda to the Law on Joint Stock Companies in the first reading.
“This is, in fact, a typical form of a certain contract, which has had a very important role for start-up organizations in the USA. This regulation will contribute to our start-up organizations having the appropriate opportunity to attract ‘angel’ investments,” the rapporteur explained.
It is expected that with the adoption of the draft, a simple and understandable toolkit will be created for making foreign investments in companies at the initial stage of development - startups. The legal regulation of that toolkit will promote the attraction of investments and investors, the clear regulation of legal relations arising between companies in the initial stage of development, stability and predictability.