ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը,  հանձնաժողովի պատգամավորներ Գայանե Եղիազարյանը եւ Մարիամ Պողոսյանը հանդիպել են  «Դիմոքրասի Ինթերնեշնլ» կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն, «Սոցիալական պաշտպանություն, ներառում եւ հզորացում» ծրագրի ղեկավար Լիզբեթ Զոննեվելդին ու ծրագրի ներկայացուցիչներին:
2023 թվականին մեկնարկած ծրագիրն իրականացվում է ԱՄՆ ՄԶԳ ֆինանսավորմամբ: Նպատակն է իրավական կարգավորումների, պատշաճ ծառայությունների մատուցման, պետության եւ հասարակական կազմակերպությունների ակտիվ համագործակցության միջոցով բարելավել խոցելի եւ մարգինալացված խմբերի կյանքը: 20 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ծրագիրը միտված է նաեւ ճգնաժամային իրավիճակներում մարդկանց սոցիալական պաշտպանությանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հանձնաժողովի հետ հետագա համագործակցության ուղղությունները, գործիքակազմը, որով իրավասու հանձնաժողովը կարող է օժանդակել ծրագրի արդյունավետ իրականացմանը:
Ծրագրի առանցքային բաղադրիչներից են Ազգային ժողով-Կառավարություն-քաղաքացիական հասարակություն համագործակցությունը, գենդերազգայուն օրենսդրության առկայությունը եւ գենդերազգայուն բյուջետավորումը: Հերիքնազ Տիգրանյանը մանրամասն ներկայացրել է քաղհասարակության հետ հանձնաժողովի արդյունավետ փոխգործակցության լավագույն փորձը, ինչպես նաեւ օրենսդրական մակարդակում իրականացվող աշխատանքն ու ոլորտում բարեփոխման առաջնահերթ խնդիրները: Այս համատեքստում կարեւորվել է պետության կարիքների գնահատումն ու դրա հիման վրա ՀԿ-ների կողմից փաստահեն հետազոտությունների իրականացումը, ինչն էլ կարող է հետագայում օրենսդրական փոփոխությունների հիմք հանդիսանալ:
Ծրագրի պատասխանատուները հասարակական կազմակերպությունների կարողությունների զարգացման, ինչպես նաեւ գենդերազգայուն օրենսդրության մշակման ու գենդերազգայուն բյուջետավորման գործընթացներում աջակցելու պատրաստակամություն են հայտնել:
Կողմերը պայմանավորվել են առաջիկայում հանդիպել եւ քննարկել ընթացակարգային հարցերն ու համագործակցության ձեւաչափերը:

Председатель Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Э.Тигранян, депутаты комиссии Г.Егиазарян и М.Погосян встретились с директором Армянского офиса "Democracy International", руководителем проекта "Социальная защита, инклюзивность и расширение прав и возможностей" Лизбет Зонневельд и представителями программы.
Программа, стартовавшая в 2023 г., реализуется при финансировании USAID. Цель – улучшение жизни уязвимых и маргинализированных групп посредством правового регулирования, предоставления надлежащих услуг, активного сотрудничества государства и общественных организаций (ОО). Программа в 20 млн долларов США также направлена ​​на социальную защиту людей, находящихся в кризисных ситуациях.
В ходе встречи обсуждены векторы дальнейшего сотрудничества с комиссией, инструменты, с помощью которых полномочная комиссия может содействовать эффективной реализации программы.
Среди ключевых составляющих программы – сотрудничество НС, правительства и гражданского общества, наличие гендерно-чувствительного законодательства и гендерно-чувствительное бюджетирование. Э.Тигранян детально представила успешный опыт эффективного взаимодействия комиссии с гражданским обществом, а также проделанную на законодательном уровне работу и приоритетные проблемы реформ в сфере. В данном контексте подчеркнута важность оценки потребностей государства и реализации на ее основе фактических исследований ОО, что может стать основой для законодательных изменений в будущем.
Кураторы программы выразили готовность способствовать развитию потенциала ОО, а также разработке гендерно-чувствительного законодательства и процессов гендерно-чувствительного бюджетирования.
Стороны договорились в ближайшее время встретиться, обсудить процедурные вопросы и форматы сотрудничества.