ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը,  հանձնաժողովի պատգամավորներ Գայանե Եղիազարյանը եւ Մարիամ Պողոսյանը հանդիպել են  «Դիմոքրասի Ինթերնեշնլ» կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն, «Սոցիալական պաշտպանություն, ներառում եւ հզորացում» ծրագրի ղեկավար Լիզբեթ Զոննեվելդին ու ծրագրի ներկայացուցիչներին:
2023 թվականին մեկնարկած ծրագիրն իրականացվում է ԱՄՆ ՄԶԳ ֆինանսավորմամբ: Նպատակն է իրավական կարգավորումների, պատշաճ ծառայությունների մատուցման, պետության եւ հասարակական կազմակերպությունների ակտիվ համագործակցության միջոցով բարելավել խոցելի եւ մարգինալացված խմբերի կյանքը: 20 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ծրագիրը միտված է նաեւ ճգնաժամային իրավիճակներում մարդկանց սոցիալական պաշտպանությանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հանձնաժողովի հետ հետագա համագործակցության ուղղությունները, գործիքակազմը, որով իրավասու հանձնաժողովը կարող է օժանդակել ծրագրի արդյունավետ իրականացմանը:
Ծրագրի առանցքային բաղադրիչներից են Ազգային ժողով-Կառավարություն-քաղաքացիական հասարակություն համագործակցությունը, գենդերազգայուն օրենսդրության առկայությունը եւ գենդերազգայուն բյուջետավորումը: Հերիքնազ Տիգրանյանը մանրամասն ներկայացրել է քաղհասարակության հետ հանձնաժողովի արդյունավետ փոխգործակցության լավագույն փորձը, ինչպես նաեւ օրենսդրական մակարդակում իրականացվող աշխատանքն ու ոլորտում բարեփոխման առաջնահերթ խնդիրները: Այս համատեքստում կարեւորվել է պետության կարիքների գնահատումն ու դրա հիման վրա ՀԿ-ների կողմից փաստահեն հետազոտությունների իրականացումը, ինչն էլ կարող է հետագայում օրենսդրական փոփոխությունների հիմք հանդիսանալ:
Ծրագրի պատասխանատուները հասարակական կազմակերպությունների կարողությունների զարգացման, ինչպես նաեւ գենդերազգայուն օրենսդրության մշակման ու գենդերազգայուն բյուջետավորման գործընթացներում աջակցելու պատրաստակամություն են հայտնել:
Կողմերը պայմանավորվել են առաջիկայում հանդիպել եւ քննարկել ընթացակարգային հարցերն ու համագործակցության ձեւաչափերը:

The Chair of the RA NA Standing Committee on Labor and Social Affairs Heriknaz Tigranyan, the deputies of the Committee Gayane Yeghiazaryan and Mariam Poghosyan met with the Country Director of Democracy International Inc., Head of the Project Protection, Inclusion and Empowerment Activity Liesbeth Zonneveld and the representatives of the project.
The project started in 2023, is carried out by the USAID funding. The goal of the project is to improve the life of the vulnerable and marginalized groups through rendering legal regulations, proper services, active cooperation of the state and the NGOs. The project worth 20mln USD is also addressed to the social protection of the people in crisis situations.
During the meeting the directions, the toolkit of the further cooperation with the Committee, by which the Committee can assist the effective implementation of the project.
The key components of the project are the National Assembly-Government-civil society cooperation, the availability of the gender-sensitive legislation and the gender-sensitive budgeting. Heriknaz Tigranyan detailed the best experience of the effective cooperation of the Committee with the civil society, as well as the work being done at the legislative level and the problems of priority for the improvement in the sphere. In this context the needs assessment of the state and on that basis the implementation of the factual researches were highlighted, which later can be basis for legislative amendments.
Those responsible for the project expressed readiness to support in the processes of development of the capacities of the NGOs, as well as in the elaboration of the gender-sensitive legislation and in the gender-sensitive budgeting.
The sides agreed to meet in the near future and discuss the procedural issues and the cooperation formats.