ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 13-ի նիստում մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ քննարկել է երկրորդ ընթերցմամբ:
««Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկման է ներկայացրել ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանը:
Նախագծով առաջարկվում է Պետական գույքի մասնավորեցման  ծրագրից հանել «Արտակարգ իրավիճակների օդանավակայան» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերը: Ընկերությունը երկար ժամանակ ընդգրկված է եղել Պետական գույքի մասնավորեցման ծրագրում, որից հետագայում հանվել է եւ ամրացվել Արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը: Այնուհետեւ, ծրագրեր չիրականացվելու պատճառով, այն մեկ անգամ եւս ներառվել է Պետական գույքի մասնավորեցման ծրագրում: Առնակ Ավետիսյանի խոսքով կազմակերպությունը որեւէ գործունեություն չի ծավալել, ունի գույք՝ 61.7 հա մակերեսով, որը հատկացվել է ՊՆ-ին՝ Զինված ուժերի  կարիքների համար օգտագործելու նպատակով: Այժմ շրջանառության մեջ է Կառավարության որոշման նախագիծ՝ կազմակերպությունը լուծարելու նպատակով:
Կառավարության հեղինակած ««Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին», ««Վիճակախաղերի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնության փաթեթը եւս արժանացել է դրական եզրակացության:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանի տեղեկացմամբ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո փաթեթում կատարվել են խմբագրական բնույթի փոփոխություններ:
Հաջորդիվ քննարկվել է ««Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի լրամշակված նախագիծը, որի ընդունումը պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ապրանքների՝ թանկարժեք մետաղների, արտաքին առեւտուրը կանոնակարգելու անհրաժեշտությամբ:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նարեկ Տերյանի տեղեկացմամբ նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա խթանել Հայաստանի համար ռազմավարական համարվող թանկարժեք մետաղների վերամշակման խորացումը, ինչը կնպաստի առավել բարձր ավելացված արժեքով տեղական ապրանքների արտադրության զարգացմանը եւ նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը: Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանի առաջարկով նախագծի քննարկումը հետաձգվել է  մինչեւ 2 ամսով՝ որոշակի հարցեր լրացուցիչ քննարկելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված. խնդիրն այն է, որ առաջին ընթերցմամբ քննարկված եւ ընդունված օրենքի նախագծում թանկարժեք մետաղների արտահանման համար սահմանված 200 հազար դրամ  պետական տուրքն իջեցվել է 180 հազարի:

The NA Standing Committee on Economic Affairs debated a number of legislative initiatives in the second reading at the sitting on March 13.
The Head of the State Property Management Committee of the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure Arnak Avetisyan presented the draft law on Amending the Law on the Privatization of State Property 2017-2020 for debate.
The draft proposes to remove the shares of Emergency Airport CJSC from the privatization programme of State property. For a long time, the company was included in the State Property Privatization Programme, from which it was later removed and attached to the Ministry of Emergency Situations.
The package of the legislative initiative authored by the Government on Making Addenda and Amendments to the Law on Gambling Games, Internet Gambling Games and Casinos, on Making Addenda to the Law on Lotteries and on Making Addendum to the RA Code on Administrative Offenses was also endorsed.
According to the RA Deputy Minister of Finance Avag Avanesyan, editorial amendments were made in the package after it was accepted in the first reading.
Next, the revised draft of the law on Making Addenda and Amendment to the RA Law on State Duties was debated.
According to the RA Acting Deputy Minister of Economy Narek Teryan, the adoption of the draft will enable to promote the deepening of the processing of precious metals, which are considered strategic for Armenia, which will contribute to the development of the production of local products with the highest added value and the creation of new jobs. At the suggestion of the Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan, the debate of the draft was postponed for up to 2 months due to the necessity to discuss certain issues additionally: The problem is that the 200.000 AMD state duty for the export of precious metals was reduced to 180.000 AMD in the draft law debated and adopted in the first reading.