Ողջունում ենք ԵԽ երեւանյան գրասենյակի ակտիվ գործունեությունը Հայաստանում եւ անչափ կարեւորում ՀՀ-ԵԽ 2023-2026 թվականների գործողությունների ծրագրում ներառված «ՀՀ-ում սոցիալական ոլորտի մարդու իրավունքների ամրապնդում» երկամյա ծրագրի մեկնարկը` ողջունելով ԵԽ Երեւանի գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատար Մաքսիմ Լոնգանգեին խորհրդարանում` ասել է ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել մարտի 13-ին, որին մասնակցել են նաեւ Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը, Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը, Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը, ԵԽ քարտուղարության մարդու իրավունքների եւ իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության ծրագրերի համակարգող Մարգարիտա Գալստյանը եւ ԵԽ Երեւանի գրասենյակի ծրագրերի ավագ պատասխանատու Էմմա Մկրտչյանը:
Հերիքնազ Տիգրանյանը տեղեկացրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց սոցիալական ներառման եւ բնակապահովման ծրագրերի իրականացման աշխատանքներին ակտիվորեն ներառված է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը եւ ներկա պահին քննարկվում են արդեն երկարաժամկետ ծրագրերը:
Խոսելով ԵԽ երեւանյան գրասենյակի հետ ակտիվ համագործակցության մասին` Նարեկ Զեյնալյանը տեղեկացրել է, որ համատեղ աշխատանքների արդյունքում «Մարդու իրավունքներն ու կենսաբժշկությունը» կոնվենցիայի ստորագրման եւ վավերացման նախապատրաստական ակտիվ փուլում են: Ընդգծելով կոնվենցիայի կարեւորությունը` հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ այն առողջապահության ոլորտում մարդու իրավունքներին վերաբերելի միակ միջազգային փաստաթուղթն է:
Մաքսիմ Լոնգանգեն շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի խորհրդարանին ԵԽ երեւանյան գրասենյակի աշխատանքներին ակտիվ մասնակցելու համար: Նա նշել է, որ կոնվենցիայի ստորագրումը եւ վավերացումը Հայաստանի համար կլինի կարեւոր զարգացում: ԵԽ Երեւանի գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատարը ներկայացրել է սոցիալական իրավունքների համար նախատեսված նոր ծրագիրը` նշելով, որ այն Հայաստանում փախստականների հետ կապված ճգնաժամին ԵԽ-ի արձագանքի մի մասն է:
ԵԽ Երեւանի գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատարը գնահատանքի խոսք է ուղղել Հայաստանի ներպետական բոլոր իրավասու մարմիններին` ճգնաժամին հավուր պատշաճ հակազդելու եւ արձագանքելու համար: «ԵԽ-ն առաջին օրից ուշի-ուշով հետեւում եւ արձագանքում է այս ճգնաժամին` հանդես գալով համապատասխան հայտարարություններով: Դրա հիման վրա գլխավոր քարտուղարը հայտարարեց ծրագրային նոր փաթեթի մասին, որը ներառում է 4 ծրագիր: Նպատակն է համագործակցել եւ աջակցել իշխանությանը, որպեսզի ճգնաժամի հետ կապված միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ կարիքներին հնարավոր լինի արձագանքել»,- ասել է Մաքսիմ Լոնգանգեն: Ըստ նրա` առաջնահերթություն են համարվել սոցիալական իրավունքների հետ կապված հարցերը, այդ թվում` կացարանների, զբաղվածության ապահովման եւ կրթության իրավունքի իրացման խնդիրները: ԵԽ Երեւանի գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատարի դիտարկմամբ ծրագիրն ավելի լայն շրջանակ կընդգրկի եւ կանդրադառնա նաեւ Եվրոպական սոցիալական խարտիայի կատարման խնդիրներին:
Ծրագիրն աշխատելու է երեք ուղղություններով. պաշտոնապես այն մեկնարկել է 2024 թվականի հունվարի 1-ից եւ կտեւի մոտավորապես երկու տարի: Առաջին եւ ամենամեծ բաղադրիչը կլինի օրենսդրության վերանայումը: Երկրորդ բաղադրիչով դիտարկվելու են իրավասու մարմինների կարողությունների զարգացման հնարավորությունները, մասնավորապես` սոցիալական իրավունքների պաշտպանության եւ առաջմղման կարողությունները:
«Սա սոցիալական իրավունքներին նվիրված առաջին ծրագիրն է, որն իրականացվում է Հայաստանում»,- նշել է ԵԽ քարտուղարության մարդու իրավունքների եւ իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության ծրագրերի համակարգող Մարգարիտա Գալստյանը:
Ծրագրի շրջանակում աշխատանքներ են տարվում նաեւ առաջնագծում փախստականներին առաջնային աջակցություն ցուցաբերող քաղաքացիական հասարակական կազմակերպությունների հետ` զարգացնելու սոցիալական իրավունքները պաշտպանելու նրանց կարողությունները: Դիտարկվելու է Հայաստանում Եվրոպական սոցիալական խարտիայի կատարման իրավիճակը:
ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահներն ու փոխնախագահները ներկայացրել են փախստականների ճգնաժամի հետ կապված իրավիճակի, սոցիալական խարտիայի կատարման վերաբերյալ իրենց դիտարկումները:
Անդրադառնալով առողջապահության մատչելիության խնդրին` Նարեկ Զեյնալյանը նշել է, որ ՀՀ-ն բավականին ակտիվ աշխատանքներ է տանում այդ ուղղությամբ: Նա խոսել է առողջապահության ապահովագրության համակարգի ներդրման մասին:
Բազմակողմ եւ բազմաբաղադրիչ ծրագրի իրականացման անհրաժեշտության մասին խոսելով` Բաբկեն Թունյանն ընդգծել է սոցիալական համերաշխության խնդիրը: Նա կարեւորել է այս հարցում եւս եվրոպական գործընկերների աջակցությունը` հավասարակշռությունը պահպանելու համար:
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներին աջակցելու համար Կառավարության կողմից արդյունավետ իրականացված կարճաժամկետ ծրագրերի համատեքստում Ռուստամ Բաքոյանը նշել է, որ միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ աջակցության ծրագրերի համար Կառավարությունը միջազգային գործընկերների աջակցության կարիքը կունենա տարբեր հարթություններում:

We welcome the activity of the Yerevan Office of the Council of Europe (CoE) in Armenia and extremely highlight the launch of the two-year project Strengthening Human Rights of Social Sphere in the Republic of Armenia included in the RA-CoE Action Plan 2023-2026: The Chair of the RA NA Standing Committee on Labor and Social Affairs Heriknaz Tigranyan said, welcoming the Acting Head of the Yerevan Office of the Council of Europe Maxime Longangue in parliament.
The meeting was held on March 13, where the Chair of the Standing Committee on Health Care Narek Zeynalyan, the Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan, the Deputy Chair of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Rustam Bakoyan, the Coordinator of Projects of the General Secretariat of Human Rights and Rule of Law of the CoE Secretariat Margarita Galstyan and the Senior Officer of the Yerevan Office of the Council of Europe Emma Mkrtchyan also took part.
Heriknaz Tigranyan informed that the Standing Committee on Labor and Social Affairs is actively engaged in the works of the social inclusion of the persons forcibly displaced from Nagorno Karabakh and the implementation of the housing projects, and at the moment already the long-term projects are under discussion.
Speaking about the active cooperation with the CoE Yerevan Office, Narek Zetynalyan informed that as a result of joint works, they are at the preparatory active stage of signing and ratification of the Convention on Human Rights and Biomedicine. Underlining the importance of the Convention, the Committee Chair noted that it is the only international legally binding instrument on the protection of human rights in the health field.
Maxime Longangue thanked the Parliament of Armenia for actively taking part in the works of the CoE Yerevan Office. He noted that the signing and the ratification of the Convention will be an important development for Armenia. The Acting Head of the Yerevan Office of the Council of Europe presented the new project designed for the social rights, mentioning that it is part of the CoE response to the crisis connected with the refugees in Armenia.
The Acting Head of the Yerevan Office of the Council of Europe addressed a word of appreciation to the inner-state all competent bodies of Armenia for adequately countering and responding to the crisis. “From the first day the CoE attentively follows and reacts to this crisis, making appropriate statements. On that basis the Secretary General announced about the new project package, which includes 4 projects. The goal is to cooperate and support the power in order to be able to react to the mid-term and long-term needs regarding the crisis,” Maxime Longangue. According to him, the issues related to social rights were considered of priority, including the problems of the execution of the right to ensuring the accommodations, employment and education. As the Acting Head of the Yerevan Office of the Council of Europe observed, the project will include wider framework and will address the problems of the implementation of the European Social Charter.
The Project will work in three directions: It officially started from January 1, 2024 and will last approximately two years. The first and biggest component will be the review of the legislation. The opportunities of the development of the competent bodies’ capacities will be observed, particularly, the capacities of the protection and advancement of social rights.
“This is the first project dedicated to the social rights, which is implemented in Armenia,” the Coordinator of Projects of the General Secretariat of Human Rights and Rule of Law of the CoE Secretariat Margarita Galstyan noted.
Within the framework of the Project works are underway with the civil NGOs showing primary support to the refugees also on the frontline to develop their capabilities for protecting social rights. The situation of the implementation of the European Social Charter in Armenia will be observed.
The Chairs and Deputy Chairs of the NA Standing Committees presented their observations on the implementation of situation, Social Charter regarding the refugees’ crisis.
Touching upon the problem of health accessibility, Narek Zeynalyan noted that the Republic of Armenia actively works in that direction. He spoke about the introduction of the health insurance system.
Speaking about the necessity of the implementation of the multilateral and multi-component project, Babken Tunyan underscored the problem of social solidarity. He emphasized in this issue the European colleagues’ support for maintaining the balance.
In the context of the short-term projects effectively implemented by the Government for supporting the forcibly displaced people from Nagorno Karabakh, Rustam Bakoyan noted that the Government will have the need of the international colleagues’ support on different planes for the mid-term and long-term support projects.