Նախագծերի փաթեթի հիմնական նպատակն է շրջիկ առեւտրի պահանջարկի բարելավումը, շրջիկ առեւտրի կետերի շրջանառության բարձրացումը, համապատասխանաբար նաեւ համայնքներում տեղական տուրքերի մուտքերի ավելացումը, ինչպես նաեւ զբոսաշրջության զարգացմանը նպաստելը: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը:
««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը քննարկվել է ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ մարտի 13-ի նիստում:
Վաչե Տերտերյանի խոսքով դեռեւս մեկուկես տարի առաջ ընդունվել է Երեւան քաղաքում շրջիկ առեւտրի կանոնակարգմանը վերաբերող օրենսդրական փաթեթը: «Եվ որոշում է կայացվել Երեւանում կիրարկելուց հետո՝ աշխատունակ լինելու դեպքում, այն տարածել նաեւ մյուս համայնքների վրա»,- մանրամասնել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալը:
Քննարկված օրենքների նախագծերի փաթեթով նախատեսվում է Երեւանում գործող շրջիկ առեւտրին վերաբերող իրավակարգավորումները կիրառելի դարձնել նաեւ մյուս համայնքներում:
Վաչե Տերտերյանը, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, ներկայացրել է պարզաբանումներ շրջիկ առեւտրով զբաղվող անձանցից առգրավված ապրանքների ճակատագրի, փողոցային առեւտրի վերաբերյալ: Ըստ հիմնական զեկուցողի՝ օրենքի ճիշտ կիրարկման եւ պատշաճ վարչարարության պարագայում փողոցային առեւտրի ծավալներն էապես կնվազեն: Նրա դիտարկմամբ նկատվում է փողոցային առեւտրի ծավալների նվազման միտում:

“Основная цель пакета проектов – улучшить спрос на передвижную торговлю, увеличить оборот точек выездной торговли и соответственно увеличить поступления местных налогов в общины, а также способствовать развитию туризма”, - отметил заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертерян.
13 марта на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды обсужден пакет о внесении изменений в закон “О торговле и услугах” и прилагаемый пакет проектов.
По Тертеряну, еще полтора года назад в Ереване был принят законодательный пакет, регулирующий передвижную торговлю. "После его реализации в Ереване было принято решение распространить его, в случае эффективности, также на другие общины", - уточнил замминистра.
Обсужденным пакетом законопроектов намечается сделать правовые нормы передвижной торговли в Ереване применимыми и в других общинах.
В.Тертерян, отвечая на вопросы депутатов, представил разъяснения по судьбе товаров, изъятых у уличных торговцев. По его словам, при правильном применении закона и должном администрировании объемы уличной торговли значительно снизятся. По   наблюдению основного докладчика, отмечается тенденция к снижению объемов уличной торговли.