Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, փոխնախագահ Մերի Գալստյանը, անդամներ Տաթեւիկ Գասպարյանը եւ Արսեն Թորոսյանը մարտի 13-ին հանդիպել են Հայաստան ժամանած Եվրոպական տնտեսական եւ սոցիալական կոմիտեի, ԵՄ-Հայաստան քաղաքացիական հասարակության հարթակի համանախագահ Սիմո Տիաինենի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ հայ խորհրդարանականները խոսել են Հայաստան-Եվրամիություն սերտ համագործակցությունից: ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկման հարցում հանձնաժողովի անդամները կարեւորել են ԵՄ խորհրդատվական եւ փորձագիտական աջակցությունը:
Անդրադարձ է եղել տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին: Հայ խորհրդարանականները ներկայացրել են Հայաստանի կառավարության մշակած «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը:

13 марта председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян, заместитель председателя М.Галстян, депутаты Т.Гаспарян и А.Торосян встретились с делегацией, возглавляемой сопредседателем Европейской экономической и социальной комиссии (EESC), платформы гражданского общества ЕС-Армения Симо Тиаиненом.
Приветствуя гостей в НС, армянские парламентарии коснулись тесного сотрудничества между Арменией и Евросоюзом. В вопросе эффективной реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС члены комиссии отметили консультативное и экспертное содействие ЕС.
Затронута текущая ситуация в регионе. Армянские парламентарии представили разработанную Правительством РА программу “Перекресток мира”.