«Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքն ընդունվել է 1998 թվականին եւ անցնող ժամանակաշրջանում այն մի քանի անգամ  լրամշակվել է,  կատարվել են մի շարք փոփոխություններ եւ լրացումներ: Ոլորտը շարունակական զարգացման ընթացքի մեջ է եւ իրավահարաբերությունները կարգավորելու ու առավել հստակեցնելու անհրաժեշտություն կա:
Այս մասին ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝  մարտի 18-ի նիստում  առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով իր հեղինակած ««Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի  լրամշակված  նախագիծը:
Նախագծի ընդունումը պայմանավորված է գործող օրենքում առկա որոշ բացթողումներ լրացնելու, ինչպես նաեւ մշակութային արժեքների պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորություններին համահունչ օրենսդրական ամրագրում ունենալու անհրաժեշտությամբ:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը ներկայացրել է լրամշակված նախաձեռնության վերաբերյալ Կառավարության դրական կարծիքը՝ նշելով սակայն որոշ մասեր վերանայելու անհրաժեշտությունը:
Հանձնաժողովի փոխնախագահ Թագուհի Ղազարյանն առաջարկել է կողմ քվեարկել նախագծին եւ աշխատել նախագծի վրա: Հեղինակն ընդունել է առաջարկը:

Предлагается уточнить положения закона “Об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды”
“Закон РА “Об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды” был принят в 1998 г. и за прошедший период несколько раз пересматривался, вносился ряд изменений и дополнений. Сфера находится в процессе постоянного развития, существует необходимость регулирования и уточнения правоотношений”, - подчеркнула депутат фракции "Армения" Л.Галстян 18 марта на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта при обсуждении в первом чтении предложенного ею доработанного проекта о внесении изменений и дополнений в указанный закон.
Принятие проекта обусловлено необходимостью восполнить некоторые пробелы в действующем законодательстве, а также иметь законодательное закрепление в соответствии с международными обязательствами, принятыми Арменией в сфере защиты культурных ценностей.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА А.Кочарян представил положительное мнение правительства по доработанной инициативе, отметив необходимость пересмотра некоторых ее частей.
Заместитель председателя комиссии Т.Казарян предложила проголосовать за проект и поработать над ним. Автор приняла предложение.