«Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքն ընդունվել է 1998 թվականին եւ անցնող ժամանակաշրջանում այն մի քանի անգամ  լրամշակվել է,  կատարվել են մի շարք փոփոխություններ եւ լրացումներ: Ոլորտը շարունակական զարգացման ընթացքի մեջ է եւ իրավահարաբերությունները կարգավորելու ու առավել հստակեցնելու անհրաժեշտություն կա:
Այս մասին ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝  մարտի 18-ի նիստում  առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով իր հեղինակած ««Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի  լրամշակված  նախագիծը:
Նախագծի ընդունումը պայմանավորված է գործող օրենքում առկա որոշ բացթողումներ լրացնելու, ինչպես նաեւ մշակութային արժեքների պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորություններին համահունչ օրենսդրական ամրագրում ունենալու անհրաժեշտությամբ:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը ներկայացրել է լրամշակված նախաձեռնության վերաբերյալ Կառավարության դրական կարծիքը՝ նշելով սակայն որոշ մասեր վերանայելու անհրաժեշտությունը:
Հանձնաժողովի փոխնախագահ Թագուհի Ղազարյանն առաջարկել է կողմ քվեարկել նախագծին եւ աշխատել նախագծի վրա: Հեղինակն ընդունել է առաջարկը:

The Law of the Republic of Armenia on the Preservation and Use of Immovable Monuments of History and Culture and Historical Environment was adopted in 1998 and in the passing period it has been revised several times, a number of amendments and addenda have been made. The sector is in the process of continuous development and there is a need to regulate and clarify the legal relations.
This was stated by the deputy from the NA Armenia Faction Lilit Galstyan at the sitting of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport on March 18, presenting the amended draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Law on the Preservation and Use of Immovable Monuments of History and Culture and Historical Environment for debate in the first reading.
The adoption of the draft is conditioned by the necessity to fill some gaps in the current law, as well as to have a legislative fixation in line with the international obligations assumed by Armenia in the field of preservation of cultural values.
The RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Alfred Kocharyan presented the Government's positive opinion on the revised initiative, noting the necessity to review some parts.
The Deputy Chair of the Committee Taguhi Ghazaryan proposed to vote for the draft and work on it. The author accepted the offer.