Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է հնարավորություն տալ հանրային հեռարձակողին առանց լիցենզիայի եւ մրցույթի հանրային մուլտիպլեքսում ունենալու եւս մեկ համապետական ծածկույթով սլոթ: Ներկայացնելով «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում փոփոխությունը` ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը: Նրա խոսքով այս պահին հանրային հեռարձակողն ունի մայրաքաղաքային սփռում ունեցող լրատվական հեռուստաալիք:
Ըստ հեղինակի` վերջին չորս տարիների միջազգային հարցումները ցույց են տվել, որ Հանրային հեռուստաընկերությունը հանրության շրջանում դիտարկվում է որպես ամենադիտվողն ու ամենաօբյեկտիվը: Նաեւ` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նույն հեռուստաընկերության բյուջեն գոյանում է ամբողջ հանրապետության քաղաքացիների վճարած հարկերից` ավելի նպատակահարմար է, որ հանրային հեռարձակողը դառնա համապետական սփռում ունեցող:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին` Սիսակ Գաբրիելյանն անդրադարձել է նախագծի ընդունման անհրաժեշտությանը, կապուղին առանց մրցույթի եւ լիցենզավորման տրամադրելու հիմնավորմանը:
Հարակից զեկույցում Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հասմիկ Հակոբյանը նշել է, որ նախաձեռնությունը քննարկվել է հանձնաժողովում եւ ստացել դրական եզրակացություն: Ըստ պատգամավորի` նախագծով իրավական հիմքեր են ստեղծվում մայրաքաղաքային սփռում ունեցող «Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերություն» ՓԲԸ-ի կողմից հեռարձակվող Առաջին լրատվական ալիքը հասանելի դարձնել հանրապետության ամբողջ տարածքում: Նշվել է, որ ԱԺ աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչությունը նախագիծը ենթարկել է իրավական, ֆինանսատնտեսական եւ սոցիալական փորձաքննության ու չի հայտնաբերել խնդրահարույց նորմեր:
Կառավարության դրական դիրքորոշումը ներկայացրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը: Նրա խոսքով նախարարությունը կողմ է, որ ստեղծվեն տեխնիկական հնարավորություններ Հանրայինի լրատվական ալիքի հանրապետական սփռման համար:
Նշվել է, որ հանրապետական սփռում ունեցող հեռուստաալիքներն ամսական վճարում են 6 մլն դրամ` մայրաքաղաքային սփռման` 1,5 մլն դրամի փոխարեն: «Սա նշանակում է, որ Հանրայինն առաջիկայում սեփական միջոցներով պետք է նախատեսի հավելյալ ծախս` կապված փոփոխության հետ»,- ընդգծել է նախարարը եւ հավելել, որ թե' 2024 թվականի եւ թե' 2025 թվականի պետական բյուջեով, ինչպես նաեւ 2025-2027 թվականների միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրերով նախատեսված չեն այդ գումարները հատկացնել Հանրային հեռուստաընկերությանը:
Նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է մարտի 19-ի Ազգային ժողովի նիստում եւ քվեարկությամբ ընդունվել:

It is proposed by the initiative to give an opportunity to the public broadcaster to have one slot with nationwide cover without license and in the public multiplex. The deputy of the Civil Contract Faction Sisak Gabrielyan said, presenting the amendment to the law on Audiovisual Media According to him, at this moment the public broadcaster has a News Channel broadcasting in the capital.
According to the author, the international inquiries of the last four years showed that the Public TV Company is observed the most watched and most objective one among the public. Taking into consideration the fact that the budget of the same TV Company is created from the taxes paid by the citizens of the whole republic, it is purposeful that the public broadcaster becomes the one all over the republic.
Answering the deputies’ questions, Sisak Gabrielyan touched upon the necessity of the adoption of the draft, the substantiation of providing the channel without providing competition and licensing.
In a co-report, the member of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Hasmik Hakobyan noted that the initiative was debated at the Committee and was endorsed. According to the MP, legal bases are created to make available the First News Channel being broadcast by the Public TV Company of Armenia CJSC broadcasting in the capital in the whole territory of the republic. It was noted that the NA Expertise and Analytical Department
underwent to legal, financial-economic and social examination and did not reveal problematic norms.
The RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan, representing the positive position of the Government. According to him, the Ministry is for creating technical possibilities for broadcasting in the republic the Public News Channel.
It was noted that the TV channels with republican broadcasting monthly pay 6 million AMD instead of 1.5 million AMD for broadcasting in the capital. “This means that the Public TV should envisage additional expenditure on its own expenses regarding the amendment,” the Minister underscored and added that neither the RA 2024 state budget nor the RA 2025-2027 medium-term state expenditure programme provides funds for the Public TV Company.