Մենք մոտ մեկ տարի առաջ ընդունեցինք օրենքներ այս թեմայով  եւ Երեւանում կանոնակարգեցինք շրջիկ առեւտուրը: Դեռեւս այն ժամանակ Ազգային ժողովի  հետ քննարկումներում պայմանավորվեցինք եւ խոստացանք, որ Երեւանի փորձը հաշվի առնելով, որոշակի եզրակացություններ անելուց հետո`  կներկայացնենք նաեւ փոփոխություններ, համաձայն որոնց` այս  կանոնակարգումները կտարածվեն նաեւ Հայաստանի  մյուս համայնքների վրա: Հիմա, փաստորեն, մենք այդ գործընթացն ենք իրականացրել  եւ մեր կողմից առաջարկվող փոփոխություններով կարգավորումները կտարածվեն մյուս բոլոր համայնքների վրա: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը` առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին»  եւ կից ներկայացված օրենսդրական փաթեթը: Նա հավելել է, որ առայժմ  համայնքների համար կլինի մեկ բացառություն, որը վերաբերում է էլեկտրոնային հատուկ կայքէջի  միջոցով շրջիկ առեւտրի թույլտվություններ տրամադրելուն:
Փոխնախարարի խոսքով շրջիկ առեւտրի ոլորտում Երեւանում ներդրված այս կանոնակարգումները դրական արդյունք են ցույց տվել, ինչից կարող են օգտվել մյուս համայնքները:
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը:
Օրենսդրական նախաձեռնությունը քննարկվել է ԱԺ մարտի 19-ի հերթական նիստում եւ ընդունվել առաջին ընթերցմամբ:

“Около года назад мы приняли законы на эту тему и отрегулировали выездную торговлю в Ереване. Тогда, в обсуждениях с НС, договорились и пообещали, что, учитывая опыт столицы, после того, как сделаем определенные выводы, также представим поправки, согласно которым эти правила будут распространены и на другие общины Армении. Теперь, по сути, мы реализовали этот процесс, и с предложенными нами изменениями правила будут распространены на все остальные общины”, - отметил заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертерян, представляя в первом чтении поправки к закону “О торговле и услугах” и прилагаемый пакет законов. Он добавил, что пока для общин будет сделано одно исключение, касающееся выдачи разрешений на выездную торговлю через специальный электронный сайт.
По словам замминистра, нормы, введенные в Ереване в сфере выездной торговли, показали положительные результаты, которыми могут воспользоваться и другие общины.
Председатель комиссии В.Галумян представил положительное заключение Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды.