Oրենքի նախագծի  ընդունումը պայմանավորված է գործող օրենքում առկա որոշ բացթողումներ լրացնելու, հուշարձանների պահպանության եւ պաշտպանության ինստիտուցիոնալ մակարդակը բարձրացնելու,  ինչպես նաեւ մշակութային արժեքների պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորություններին համահունչ օրենսդրական ամրագրումներ ունենալու անհրաժեշտությամբ: Այս մասին ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը՝ առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի լրամշակված տարբերակը:
«Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքն ընդունվել է 1998 թվականին եւ անցնող ժամանակաշրջանում այն մի քանի անգամ  լրամշակվել է,  կատարվել են մի շարք փոփոխություններ եւ լրացումներ: Սակայն ոլորտը շարունակական զարգացման ընթացքի մեջ է եւ իրավահարաբերությունները կարգավորելու ու առավել հստակեցնելու անհրաժեշտություն կա: Հեղինակը հայտնել է, որ մշակույթի ոլորտում Հայաստանը վավերացրել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 6 կոնվենցիա, կոնվենցիաներին կից 3 արձանագրություն եւ 1 պայմանագիր: Մասնավորապես, մեր երկիրը միացել է «Զինված ընդհարումների ժամանակ մշակութային արժեքների պահպանության մասին» Հաագայի 1954 թվականի կոնվենցիային, դրա առաջին՝ 1993 թվականի, եւ երկրորդ՝ 2006 թվականի արձանագրություններին: Կոնվենցիան եւ նրա երկու արձանագրությունները կողմերին պարտավորեցնում են «հարգել իրենց եւ մյուս կողմերի տարածքներում գտնվող մշակութային արժեքները՝ արգելելով այդ արժեքների, դրանց անմիջական շրջակայքի եւ պաշտպանական կառույցների օգտագործումն այնպիսի նպատակներով, որոնք զինված ընդհարման դեպքում կարող են հանգեցնել այդ արժեքների ավերմանը կամ վնասվելուն»: Նշվել է, որ առաջարկվող այս եւ մյուս փոփոխություններն օրենքը համահունչ կդարձնեն ստանձնված պարտավորություններին, ինչպես նաեւ որոշ հստակություն կմտցնեն  Կառավարության եւ լիազոր մարմնի իրավասություններում:
Լիլիթ Գալստյանը  ներկայացրել է առաջարկվող փոփոխությունները,  որոնցով, մասնավորապես, արգելվում է հուշարձանների պահպանությունը եւ օգտագործումը քաղաքական, գաղափարախոսական, կրոնական, ռասայական, էթնիկ եւ ազգային խտրականության նպատակներով:
Արգելվում է զինված ընդհարման կամ պատերազմական գործողությունների ժամանակ հուշարձանների, դրանց անմիջական շրջակայքի եւ պահպանության գոտու օգտագործումն ու վերափոխումն այնպիսի նպատակներով, որոնք կարող են հանգեցնել հուշարձանի ավերմանը կամ վնասվելուն:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի փոխնախագահ  Թագուհի Ղազարյանը:
Հարցուպատասխանի եւ մտքերի փոխանակության ընթացքում պատգամավորները ողջունելի են համարել օրենսդրական նախաձեռնությունը, ներկայացրել առաջարկներ, հետաքրքրվել հուշարձանների պահպանության հարցերով, դրանց վերականգնման կանոնների՝ աուտենտիկության (նույնականության)  պահպանությամբ, կարեւորել հուշարձանների մոտ ցուցանակների առկայությունը:
Այս համատեքստում ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը նկատել է, որ, օրինակ, միջնադարյան որոշ հուշարձանների վրա հայտնվում են եվրոպատուհաններ: «Աուտենտիկության  տեսանկյունից սա լրջագույն խնդիր է: Ինչպե՞ս պահպանել աուտենտիկության խնդիրը»,- հարցրել է պատգամավորը՝ նաեւ նշելով, որ Սուրբ Էջմիածնի Մայր տաճարի տարածքում նոր շինություններ են կառուցվում: Ինչպե՞ս է պետությունն արձագանքում այդ խնդիրներին: «Շատ-շատ ցավալի թեմայի եք անդրադառնում, քանի որ ՀՀ-ի տարածքում կան վաղ միջնադարյան հուշարձաններ, բերդեր, ամրոցներ, որոնք ժամանակին ժամանակակից քարով ու սվաղով ամրացնելու հետեւանքով կորցրել են իրենց արժեքն այն առումով, որ կարող էին գրանցվել համամարդկային հուշարձանների ցանկում, եւ դա անվերականգնելի վնաս է»,- պարզաբանել է հարակից զեկուցողը: Թագուհի Ղազարյանը պարզաբանել է՝ սա շատ ցավալի խնդիր է, որին այս նախագիծը լուծում չի տալու: Ըստ նրա՝ այդ հարցի վերաբերյալ կարգավորումներ ընդունվել են նախորդ տարի, երբ ամբողջական օրենքի նախագիծ բերվեց, որով հնարավորինս կարգավորվում են վերականգնման ու ռեստավրացիայի հարցերը: Պատգամավորը, սակայն, նշել է, որ այստեղ կա վարչարարության եւ հնարավորությունների հարց, ինչը խիստ սահմանափակ է:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը ներկայացրել է լրամշակված նախաձեռնության վերաբերյալ Կառավարության դրական կարծիքը՝ նշելով սակայն որոշ մասեր մինչեւ երկրորդ ընթերցում վերանայելու անհրաժեշտությունը:
Եզրափակիչ ելույթում Լիլիթ Գալստյանն անդրադարձել է հնչեցված հարցերին եւ առաջարկներին, տվել պարզաբանումներ, նշել ոլորտում առկա խնդիրները:

The adoption of the draft law is conditioned by the necessity to fill some gaps in the current law, to raise the institutional level of preservation and protection of the monuments, as well as to have legislative fixations in line with the international obligations assumed by Armenia in the field of preservation of cultural values. The deputy of the NA Armenia Faction Lilit Galstyan said this, presenting for debate the revised draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Law on Preservation and Use of Immovable Monuments of History and Culture and Historical Environment.
The Law of the Republic of Armenia on the Preservation and Use of Immovable Monuments of History and Culture and Historical Environment was adopted in 1998 and in the passing period it has been revised several times, a number of amendments and addenda have been made. However, the field is in the procedure of continuous development, and there is a need to regulate the legal relations and to more specify them. The author informed that in the sphere Armenia ratified 6 UNESCO conventions, its 3 protocols and 1 agreement. In particular, our country joined The Hague Convention of 1954 for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict, its first protocol of 1993 and the second protocol of 2006. The Convention and its two protocols bind the parties “to respect the cultural properties being on their and other parties, forbidding the use of their immediate environment and the protective structures for the purposes, which can result in destruction or damage of those properties.” It was noted that proposing this and other amendments will make the law consonant with the assumed obligations, as well as will make some specifications in the competencies of the Government and the authorized body.
Lilit Galstyan presented the proposing amendments, by which, particularly the preservation and the use of the monuments for political, ideological, religious, racist, ethnic and national discrimination is forbidden.
The use and transformation of the immediate and preservation of the monuments during the armed conflict or war operations for the purposes that can result in the destruction or damage of the monument is forbidden.
The Deputy Chair of the Committee NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Taguhi Ghazaryan presented the endorsement of the Committee.
During the Q&A session and exchange of ideas, the deputies considered welcoming the legislative initiative, presented proposals, were interested in the issues of preservation of monuments, the preservation of their restoration rules, the authenticity, emphasized the availability of signs near the monuments.
In this context, the Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan noticed that, for example, Euro windows appear on some medieval monuments. “In terms of authenticity, this is a very serious problem. How to preserve the problem of authenticity?” the deputy asked, also noting that new buildings are constructed on the territory of the Echmiadzin Cathedral. How does the state react to those problems? “You address to a very, very painful theme, as there are monuments, fortresses, castles of early medieval period on the territory of the Republic of Armenia, which on time because of reinforcing with modern and plaster have lost their value in the sense that could be registered on the list humankind monuments, and it is an irreparable damage,” the co-rapporteur clarified. Taguhi Ghazaryan clarified that it is a very painful problem, and this draft will not solve this problem. According to her, regulations were accepted on that issue on the previous year, when complete draft law was brought, by which the restoration issues are regulated. However, the deputy noted that here there is an issue of administration and possibilities, which is very limited.
The RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Alfred Kocharyan presented the positive opinion of the Government on the revised initiative, but noting the necessity to review some parts.
In her final speech Lilit Galstyan referred to the voiced question and proposals, gave clarifications and mentioned the current problems in the sphere.