Առաջին ընթերցմամբ քննարկված հաջորդ նախաձեռնությունը բխում է Կառավարության հանձնառությունից՝ բարելավել գործարար միջավայրը, ստեղծել լավ պայմաններ նորարարական կազմակերպությունների զարգացման եւ ներդրումների ներգրավման համար: Ներկայացնելով «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները՝ ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ռաֆայել Գեւորգյանը: Նրա խոսքով առաջարկվում է օրենքով սահմանել «ՍԵՅՖ/SAFE» տեսակի համաձայնագրերին վերաբերելի որոշակի դրույթներ:
Զեկուցողի խոսքով «ՍԵՅՖ/SAFE»-ն ապագա բաժնետիրական մասնակցության համար պարզ համաձայնագրերի ձեւ է, որով կազմակերպությունները հնարավորություն կստանան սկզբնական փուլում ներգրավվելու ֆինանսական միջոցներ:
Նշվել է, որ փոփոխությունների անհրաժեշտությունը բխել է մասնավոր հատվածից:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Հովիկ Աղազարյանը: Կարեւորելով նախաձեռնությունը՝ պատգամավորը նշել է, որ փոփոխություններն էական ազդեցություն կունենան ներդրումային մթնոլորտի բարելավման վրա:

“Обсуждаемая в первом чтении инициатива исходит из обязательства правительства улучшить бизнес-среду, создать хорошие условия для развития инновационных организаций и привлечения инвестиций”, - отметил и.о.заместителя министра экономики РА Р.Геворкян, представляя предлагаемые изменения в закон "Об акционерных обществах". По его словам, предлагается законодательно определить отдельные положения, касающиеся договоров типа SAFE.
По словам докладчика, SAFE – форма простых соглашений о будущем долевом участии, благодаря которым организации получат возможность привлекать финансовые средства на начальном этапе.
Отмечено, что потребность в переменах исходит от частного сектора.
Член комиссии О.Агазарян представил положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам. Подчеркнув важность инициативы, депутат отметил, что изменения окажут существенное влияние на улучшение инвестиционного климата.