Հանձնաժողովը քննարկել է Կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թ. կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը
2023 թվականից սկսած իրականացվել են այնպիսի ծրագրեր, որոնցից է ֆիզիկական անձանց համընդհանուր հայտարարագրման համակարգի ներդրումը, որը հնարավորություն կտա ֆիզիկական անձանց եկամտային հարկ վճարելու գործիքների ներդրման միջոցով ավելի պարզեցնել դրանց գործընթացը: Այս մասին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը՝ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մարտի 21-ի արտահերթ նիստում ներկայացնելով ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը:
Նիստը վարել է հանձնաժողովի նախագահ Ծովինար Վարդանյանը:
Անդրադառնալով ծրագրի առավելություններին՝ նախարարը նշել է, որ հայտատուները հնարավորություն կստանան եկամտային հարկի գումարներից հետ ստանալ իրենց եւ իրենց ընտանիքի համար կատարված կրթական, սոցիալական, առողջապահական ծախսերը. կրթության գծով մինչեւ 100.000, իսկ առողջապահության մասով՝  մինչեւ 50.000 դրամ տարեկան:
Նիստի ընթացքում Վահե Հովհաննիսյանն ընդգծել է կապիտալ ծախսերի աճը նախորդ՝ 2022 թվականի համեմատությամբ: 2023 թվականին կապիտալ ծախսերն ավելացել են 105 մլրդ դրամով՝ կազմելով 494 մլրդ դրամ. աճել է նաեւ սոցիալական եւ տնտեսական ծախսերի թիվը՝ կազմելով շուրջ 209 մլրդ դրամ: Շուրջ 46,6 տոկոսով աճել են համայնքային ներդրումային ծրագրերը, գնահատվել են հարկման միջնաժամկետ հնարավորությունները:
Նախարարի խոսքով պարտք/ՀՆԱ հարաբերության օպտիմալ շեմերը գնահատելու եւ պարտքի կառուցվածքի գնահատմանն ուղղված արտարժույթով պարտքի հետգնման գործառույթների մասով դրամի արժեւորման պայմաններում 7,15 տոկոսի եկամտաբերությամբ՝ 500 մլն դոլար ծավալով 2025 թվականի մարման եվրոպարտատոմսերից կատարվել է շուրջ 187 մլն դոլարի պարտատոմսերի ետգնում: Այն միտված է վերաֆինանսավորման ռիսկի նվազեցմանը: Հարկեր/ՀՆԱ ցուցանիշի բարելավման եւ հարկային բեռի սահմանման նպատակով իրականացվել են բազմաթիվ աշխատանքներ, այդ թվում՝ բարձրացվել են ակցիզային հարկերի դրույքաչափերը:
Նախարարը նշել է նաեւ, որ Ֆինանսների նախարարությունն Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ համատեղ իրականացրել է մի շարք աշխատանքներ, որոնց շրջանակներում կատարվել է հարկերի արտոնության արդյունավետությանն ուղղված վերլուծություն:
Զեկուցողը պատասխանել է նաեւ պատգամավորների հարցերին:
Լրամշակման նպատակով մինչեւ երկու ամսով հետաձգվել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Արուսյակ Մանավազյանի, Նարեկ Գրիգորյանի եւ Էդգար Հակոբյանի հեղինակած ««Հաշվեքննիչ պալատի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից օրինագծերի փաթեթի քննարկումը:

Since 2023 programmes have been implemented, and one of them is the introduction of the physical persons’ unified declaration system, which will give an opportunity to more simplify their process through the introduction of the tools of paying the physical person’s income tax. The Minister of Finance Vahe Hovhannisyan said this, presenting the report on Procedure of Implementation Procedure and Results of 2023 of the RA Government Programme (2021-2026) at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs.
The Committee Chair Tsovinar Vardanyan moderated the sitting.
Regarding the advantages of the programme, the Minister noted that the applicants will get an opportunity to get back from the money of the income tax annually up to 100.000 AMD on educational, social, health expenses - up to 50.000 for them and their family.
During the sitting Vahe Hovhannisyan underlined the increase of capital expenditures compared with the previous year, 2022. In 2023, the capital expenditures increased by 105 billion AMD, making 494 billion AMD: the number of the social and economic expenditures also increased, making about 209 billion AMD. The community investment programmes increased by about 46.6%, mid-term the taxation opportunities were assessed.
According to the Minister, in the conditions of evaluating the dram on repurchase functions of the debt by currency aimed at the assessment of the optimal thresholds of the debt/GDP and the structure of the debt profitability of 7.15%, about 187 million USD of bonds were repurchased from the Euro bonds of repayment of 2025 with the volume of 500 million USD. It is intended for the decrease of refinancing risk. Numerous works have been done for the improvement of the taxes/GDP indicator and definition of the tax burden, including the rise of the rates of excise taxes.
The Minister also noted that the Ministry of Finance together with the International Currency Fund did a number of works, and analysis aimed at the efficiency of the tax privilege was made with their framework.
The rapporteur also answered the deputies’ questions.
The debate of the package on Making Amendments and Addenda to the law on Audit Chamber and the enclosed bills authored by the deputies the NA Civil Contract Faction deputies Arusyak Manavazyan, Narek Grigoryan and Edgar Hakobyan was postponed up to two months for revising it.