Շարունակվել է բժշկական օգնության եւ սպասարկման հասանելիությունը մեծացնելու քաղաքականությունը ոչ միայն ֆիզիկական, այլ նաեւ ֆինանսական առումով, ինչպես նաեւ հասանելի բժշկական օգնությունը որակյալ եւ արդի պահանջներին համապատասխան չափորոշիչներով տրամադրելու ուղղությամբ: Կառավարության ծրագրով 2023 թվականի ընթացքում իրականացվել է 46 միջոցառում, որոնցից 42-ն ամբողջապես են իրացվել, 4-ը՝ մասնակի: Այդ 4 միջոցառումը վերաբերում է ապահովագրական փաթեթին: Այստեղ ժամկետների հետաձգում կա, քանի որ համապարփակ ապահովագրության բարեփոխումը կարեւոր, հիմնարար եւ սկզբունքային փոփոխություն է ու առավել մանրամասն աշխատանքային քննարկումների կարիք ունի: Ակնկալվում է այս տարի գործընթացն ավարտել:
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը: Վերոնշյալ մանրամասները ներկայացրել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
2023 թվականին ավելացել են պետական պատվերի շրջանակում  հիվանդանոցային դժվարամատչելի բժշկական օգնության եւ սպասարկման ծավալները, մասնավորապես՝ մատուցված 861,845 ծառայություն, ինչը 74,981-ով ավելի է նախորդ տարում տրամադրված ծառայությունների ծավալից:
Չարորակ նորագոյացություններով հիվանդներին վիրահատական եւ ոչ վիրահատական բժշկական օգնության ծառայություններն ավելացել են 50,000-ով, ինչը 1,5 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Շարունակվել են սկրինինգային ծրագրերը:
Սրտանոթային հիվանդությունների բժշկական օգնության տրամադրման մասով եւս կա դինամիկա. 42,000-ով ավելացել է ծառայությունների ծավալը, ներառվել են նոր ծառայություններ: Նախորդ տարվա համեմատ 2023 թվականին 10 տոկոսով նվազել են մահվան դեպքերը:
Նախարար Անահիտ Ավանեսյանը փաստել է՝ ավելացել են փոխպատվաստումների ընդհանուր ծավալները, հասել ենք թիրախային նպատակներին: «Մեր նպատակն է Հայաստանում նորագոյացությունների բուժման ծառայությունների սպեկտորը հնարավորինս հասանելի դարձնել եւ շատ քիչ դեպքեր ունենանք, երբ բուժումը պարտադիր անցկացվի այլ երկրներում»,- ասել է նա:
Նշվել է, որ մոր եւ մանկան առողջության պահպանման ուղղությամբ լավ ցուցանիշներ են գրանցվել նաեւ  մայրական մահացության նվազման առումով: Արձանագրվել է մեռելածնության նվազում: Մանկական մահացության մասով բարելավում չի արձանագրվել, ինչը գնահատման եւ պատճառների վերհանման նախադրյալ է, ու այս ուղղությամբ հավելյալ միջոցառումներ պետք է իրականացվեն:
Նախարարը ներկայացրել է հանրապետությունում բժշկական կենտրոնների ու հիվանդանոցների կառուցման, վերակառուցման ու շինարարական աշխատանքները:
Ներկայացվել են դեղերի հասանելիության ոլորտում քայլերը: Նշվել է, որ շարունակվել են վարակիչ հիվանդությունների դեմ պայքարի միջոցառումները, ընդլայնվել են առողջ ապրելակերպի մասով միջոցառումները: Ոլորտի պատասխանատուն անդրադարձել է նաեւ էլեկտրոնային առողջապահության, մարդկային ներուժի զարգացման մասով կատարված աշխատանքներին:
Հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադարձ է եղել դեղերի հասանելիությանը, ոլորտում գնումների գործընթացի կազմակերպմանը, մանկական մահացության հարցում պատճառների գնահատմանը, դեղերի ներկրման հեշտացման մեխանիզմներին, առաջնային օղակի աշխատանքի արդյունավետությանը, էլեկտրոնային դեղատոմսի անցնելու նպատակահարմարությանը եւ այլ խնդիրների:
Նախարարի պարզաբանմամբ փորձնական օրինակով պարզվել է, որ թղթային տարբերակով դեղատոմս տրամադրելու գործողությունը 10-12 րոպե է տեւում, իսկ էլեկտրոնային տարբերակով՝ 1-3 րոպե՝ պայմանավորված տվյալ մասնագետի համակարգչային հմտությամբ: Նրա խոսքով թվայնացումն օգնում է կրճատել աշխատաժամանակը եւ ունենալ ավելի ճշգրիտ տվյալներ: Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ 2023 թվականին մեկնարկել է ընտանեկան բժիշկների, մանկաբույժների եւ թերապեւտների բոնուսային աշխատավարձերի համակարգը, որն էականորեն բարձրացրել է աշխատավարձերը:
Հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը, խոսելով առողջության առաջնային օղակի աշխատանքի արդյունավետության կարեւորության մասին, կարծիք է հայտնել, որ  հիվանդանոցային բուժօգնության ծավալները պետք է նվազեն առաջնային օղակի զարգացման շնորհիվ: Դեղերի հասանելիության մասով բողոքներին անդրադառնալով՝ պատգամավորը նշել է, որ «Գնումների մասին» օրենքում փոփոխության կարիք չկա, բայց տեխնիկական բնութագրերում կարելի է որոշակի չափորոշիչներ արձանագրել, գնումների գործընթացում հաշվի առնել ոչ միայն դեղի գինը, այլ նաեւ՝ որակը: Ըստ նրա՝ այս ոլորտում հավելյալ ուսումնասիրության անհրաժեշտություն կա:
Նախարար Անահիտ Ավանեսյանը պարզաբանումներ է ներկայացրել պատգամավորների մի շարք հարցադրումների առնչությամբ:

Продолжена политика повышения доступности медицинской помощи и обслуживания не только в физическом, но и финансовом плане, а также по предоставлению доступной медицинской помощи качественным и современным стандартам. По программе правительства в 2023 г. реализовано 46 мероприятий, из них 42 реализованы полностью, 4 – частично. Эти 4 меры относятся к страховому пакету. Здесь наблюдается задержка сроков, поскольку комплексная реформа страхования является важным, фундаментальным и принципиальным изменением и требует более детального рабочего обсуждения. Ожидается, что процесс завершится в этом году.
Доклад о ходе и итогах исполнения в 2023 г. программы Правительства РА (2021-2026 гг.) обсужден на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения. Вышеназванные подробности представила министр здравоохранения РА А.Аванесян.
В 2023 г. в рамках государственного заказа увеличились объемы оказания стационарной медицинской помощи и услуг в труднодоступных местах, в частности оказано 861.845 услуг, что на 74.981 больше объема оказанных услуг в предыдущем году.
Оказание хирургической и нехирургической медицинской помощи больным злокачественными новообразованиями увеличилось на 50 тысяч, что на 1,5% больше, чем в прошлом году. Программы скрининга продолжались.
Также наблюдается динамика в оказании медицинской помощи при сердечно-сосудистых заболеваниях. Объем услуг увеличился на 42.000, были включены новые услуги. По сравнению с предыдущим годом количество смертей в 2023 г. снизилось на 10%.
Министр заявила, что общие объемы трансплантаций увеличились, мы достигли поставленных целей. "Наша цель – сделать   спектр услуг по лечению новообразований максимально доступным в Армении и чтобы было как можно меньше случаев, когда лечение необходимо проводить в других странах", - заметила А.Аванесян.
Отмечено, что хорошие показатели зафиксированы по охране здоровья матери и ребенка, в том числе по снижению материнской смертности. Зафиксировано снижение числа мертворождений. Никакого улучшения не отмечено по показателю детской смертности, что является обязательным условием для оценки и выявления причин, и в этом направлении необходимо реализовать дополнительные меры.
Министр представила ход работ по строительству, реконструкции и строительству медицинских центров и больниц в республике.
Представлены шаги в сфере доступа к лекарствам. Отмечено, что продолжаются мероприятия по борьбе с инфекционными заболеваниями, расширяются меры по здоровому образу жизни. Министр также коснулась работ, проводимых в сфере электронного здравоохранения и развития человеческого потенциала.
В ходе сессии вопросов-ответов обсуждались наличие лекарственных средств, организация процесса закупок на местах, оценка причин детской смертности, механизмы облегчения ввоза лекарственных средств, целесообразность перехода на электронный рецепт и другие вопросы.
Председатель комиссии Н.Зейналян, коснувшись эффективности работы первичного звена, выразил мнение, что объемы стационарной медицинской помощи должны уменьшиться за счет развития первичного звена. Переходя к жалобам на доступность лекарств, депутат отметил, что нет необходимости менять закон “О закупках”, но в технических характеристиках можно зафиксировать определенные стандарты, причем не только цену препарата, но и качество. По его словам, необходимы дополнительные исследования в этой сфере .