ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության  պատգամավորներ Մարիամ Պողոսյանը եւ Քրիստինե Պողոսյանը մասնակցել են Աթենքում կայացած «Կին քաղաքական առաջնորդներ» (Women Political Leaders) կազմակերպության  գագաթնաժողովին: Մարիամ Պողոսյանը ելույթ է ունեցել, խոսել երիտասարդներին խրախուսելու եւ տարբեր ծրագրերում ներգրավվելու կարեւորության մասին:
«Հարգելի՛ ներկաներ, սիրելի՛ գործընկերներ,
Կցանկանայի երախտագիտությունս հայտնել այս ուշագրավ միջոցառման կազմակերպիչներին եւ հյուրընկալողներին: Սա իսկապես անգնահատելի հարթակ է կին առաջնորդների համար՝ կապվելու, համագործակցելու եւ մեր համայնքներում դրական փոփոխություններ բերելու:
Որպես ՀՀ Ազգային ժողովի ամենաերիտասարդ պատգամավոր՝ կարող եմ իրապես փաստել, որ այսօր մենք կանգնած ենք մի հրատապ մարտահրավերի առաջ՝ ինչպե՞ս ապահովել, որ մեր երիտասարդ սերունդների ձայնը ոչ միայն լսելի լինի, այլ նաեւ ինտեգրվի քաղաքական որոշումների կայացման գործընթացում:
Որպես քաղաքական գործիչներ՝ մեզ համար կարեւոր է երիտասարդների ներգրավվածության խթանմանն ուղղված նախաձեռնություններին առաջնահերթություն տալը:
Լուծումը ժողովրդավարական գործընթացներում երիտասարդների ներգրավվածության ավելացման մեջ է. կան մի քանի նախաձեռնություններ, որոնց իրականացմամբ կարող ենք հասնել այս նպատակին:
Նախ, մենք պետք է ճանաչենք կրթության ուժը: Քաղաքացիական կրթությունը դպրոցական ծրագրերում ներառելով՝ կարող ենք մեր երիտասարդներին զինել անհրաժեշտ գիտելիքներով եւ հմտություններով, տալ նրանց վստահություն՝ ակտիվորեն մասնակցելու ժողովրդավարական գործընթացներին:
Ավելին, մենք պետք է ստեղծենք երիտասարդական խորհուրդներ, խորհրդատվական եւ աշխատանքային խմբեր, որտեղ նրանք կարող են կիսվել իրենց մտքերով ու գաղափարներով եւ իրենց հուզող հարցերի շուրջ աշխատել քաղաքականություն մշակողների հետ:
Մենք պետք է նաեւ ներդրումներ կատարենք մենթորության ծրագրերում եւ առաջնորդության զարգացման նախաձեռնություններում, որոնք նրանց հնարավորություն կտան ավելի ակտիվ լինել իրենց համայնքներում:
Ես, իսկապես, գիտակցում եմ մեր երիտասարդներին վստահություն ներշնչելու եւ ժողովրդավարության մեջ նրանց մասնակցության արժեքը ցույց տալու կարեւորությունը:
Առաջ շարժվելով՝ եկեք ձեռնամուխ լինենք այս ազնիվ գործի իրականացմանը՝ խթանելու մի միջավայր, որտեղ մտքերի բազմազանությունը ողջունվում է, կառուցողական երկխոսությունը՝ խրախուսվում: Քանզի մեր երիտասարդներին հզորացնելով` մենք ինքներս մեզ ենք հզորացնում եւ միասին մենք կարող ենք կառուցել ավելի լավ ապագա:

Депутат фракции НС "Гражданский договор" М.Погосян приняла участие в прошедшем в Афинах саммите организации "Женщины-политические лидеры" (Women Political Leaders)   и выступила с речью:
“Уважаемые участники, дорогие коллеги!
Хочу выразить признательность организаторам этого примечательного мероприятия. Это поистине бесценная платформа для женщин-лидеров, позволяющая им общаться, сотрудничать и вносить позитивные перемены в наших сообществах.
Как самый молодой депутат НС РА, могу с уверенностью констатировать, что сегодня мы стоим перед актуальным вызовом: как сделать голос наших молодых поколений не только услышанным, но и интегрированным в процесс принятия политических решений?
Нам, как политикам, важно отдавать приоритет инициативам по вовлечению молодежи.
Решение заключается в расширении участия молодежи в демократических процессах – есть несколько инициатив, реализацией которых мы можем достичь этой цели.
Прежде всего, мы должны признать силу образования. Включив гражданское образование в школьные программы, мы можем вооружить нашу молодежь необходимыми знаниями и навыками, придать ей уверенность в активном участии в демократических процессах.
Более того, мы должны создавать молодежные советы, консультативные и рабочие группы, где они могли бы делиться своими мыслями и идеями и работать с политиками по волнующим их вопросам.
Мы также должны инвестировать в программы менторства (наставничества) и инициативы по развитию лидерства, которые позволят им быть более активными в своих сообществах.
Я, действительно, осознаю важность вселения уверенности в нашу молодежь и демонстрации ценности ее участия в демократии.
Двигаясь вперед, давайте приступим к этому благородному делу создания среды, в которой плюрализм мнений приветствуется, конструктивный диалог – поощряется. Поскольку укрепляя нашу молодежь, мы укрепляем самих себя и вместе сможем построить более светлое будущее”.