ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության  պատգամավորներ Մարիամ Պողոսյանը եւ Քրիստինե Պողոսյանը մասնակցել են Աթենքում կայացած «Կին քաղաքական առաջնորդներ» (Women Political Leaders) կազմակերպության  գագաթնաժողովին: Մարիամ Պողոսյանը ելույթ է ունեցել, խոսել երիտասարդներին խրախուսելու եւ տարբեր ծրագրերում ներգրավվելու կարեւորության մասին:
«Հարգելի՛ ներկաներ, սիրելի՛ գործընկերներ,
Կցանկանայի երախտագիտությունս հայտնել այս ուշագրավ միջոցառման կազմակերպիչներին եւ հյուրընկալողներին: Սա իսկապես անգնահատելի հարթակ է կին առաջնորդների համար՝ կապվելու, համագործակցելու եւ մեր համայնքներում դրական փոփոխություններ բերելու:
Որպես ՀՀ Ազգային ժողովի ամենաերիտասարդ պատգամավոր՝ կարող եմ իրապես փաստել, որ այսօր մենք կանգնած ենք մի հրատապ մարտահրավերի առաջ՝ ինչպե՞ս ապահովել, որ մեր երիտասարդ սերունդների ձայնը ոչ միայն լսելի լինի, այլ նաեւ ինտեգրվի քաղաքական որոշումների կայացման գործընթացում:
Որպես քաղաքական գործիչներ՝ մեզ համար կարեւոր է երիտասարդների ներգրավվածության խթանմանն ուղղված նախաձեռնություններին առաջնահերթություն տալը:
Լուծումը ժողովրդավարական գործընթացներում երիտասարդների ներգրավվածության ավելացման մեջ է. կան մի քանի նախաձեռնություններ, որոնց իրականացմամբ կարող ենք հասնել այս նպատակին:
Նախ, մենք պետք է ճանաչենք կրթության ուժը: Քաղաքացիական կրթությունը դպրոցական ծրագրերում ներառելով՝ կարող ենք մեր երիտասարդներին զինել անհրաժեշտ գիտելիքներով եւ հմտություններով, տալ նրանց վստահություն՝ ակտիվորեն մասնակցելու ժողովրդավարական գործընթացներին:
Ավելին, մենք պետք է ստեղծենք երիտասարդական խորհուրդներ, խորհրդատվական եւ աշխատանքային խմբեր, որտեղ նրանք կարող են կիսվել իրենց մտքերով ու գաղափարներով եւ իրենց հուզող հարցերի շուրջ աշխատել քաղաքականություն մշակողների հետ:
Մենք պետք է նաեւ ներդրումներ կատարենք մենթորության ծրագրերում եւ առաջնորդության զարգացման նախաձեռնություններում, որոնք նրանց հնարավորություն կտան ավելի ակտիվ լինել իրենց համայնքներում:
Ես, իսկապես, գիտակցում եմ մեր երիտասարդներին վստահություն ներշնչելու եւ ժողովրդավարության մեջ նրանց մասնակցության արժեքը ցույց տալու կարեւորությունը:
Առաջ շարժվելով՝ եկեք ձեռնամուխ լինենք այս ազնիվ գործի իրականացմանը՝ խթանելու մի միջավայր, որտեղ մտքերի բազմազանությունը ողջունվում է, կառուցողական երկխոսությունը՝ խրախուսվում: Քանզի մեր երիտասարդներին հզորացնելով` մենք ինքներս մեզ ենք հզորացնում եւ միասին մենք կարող ենք կառուցել ավելի լավ ապագա:

The deputy of the RA NA Civil Contract Faction Mariam Poghosyan took part in the Women Political Leaders (WPL) Summit held in Athens and gave a speech.
“Esteemed attendees, dear colleagues,
I would like to extend my gratitude to the organizers and hosts of this remarkable event. It is really an invaluable platform for women leaders to connect, collaborate, and bring positive changes within our communities.
As the youngest deputy in the National Assembly of the Republic of Armenia I can actually state that today we face a pressing challenge: how to ensure that the voices of our younger generations are not just heard, but also integrated into political decision-making.
As politicians, it is of greatest importance for us to prioritize initiatives aimed at boosting the involvement of young people.
The key lies in increasing youth engagement in democracy, and there are several initiatives we can implement to achieve this goal.
First, we must recognize the power of education. By including civics education in school programs, we can equip our young people with the necessary knowledge and skills, give them the confidence to actively participate in democratic processes.
Moreover, we need to set up youth councils, advisory boards, and task forces where they can share their thoughts, and ideas, and work with policymakers on issues that concern them.
Also, we must invest in mentorship programs and leadership development initiatives that will empower them to be more active in their communities.
I truly recognize the importance of inspiring confidence in our young people and demonstrating the value of their participation in democracy.
As we move forward, let us commit ourselves to the noble cause of fostering an environment where diversity of thought is celebrated, and where constructive dialogue is encouraged. For in empowering our youth, we empower ourselves, and together, we can build a better future.