Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը Դանիայի նախաձեռնությամբ հանդիպել է դանիացի գործընկերների հետ՝ պատվիրակության ղեկավար Սյորեն Սյոնդերգաարդի գլխավորությամբ:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, ողջունելով պատվիրակությանը, նշել է. «Մենք մեծապես կարեւորում ենք Դանիայի՝ որպես Հայաստանի հուսալի գործընկերոջ հետ համակողմանի կապերի զարգացումը: Մեր երկրներն ու հասարակությունները կիսում են ընդհանուր արժեքներ, որոնք լավ հիմք են մեր երկրների միջեւ բազմակողմ համագործակցության հետագա զարգացման համար»:
Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է երկուստեք միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացման կարեւորությունը. «Կարեւորում եմ մեր խորհրդարանականների միջեւ անձնական փոխգործակցության ակտիվացումը: Այս ամսվա սկզբին Ազգային ժողովը հյուրընկալեց Դանիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Լիզե Բեխի գլխավորած պատվիրակությանը: Այցը հիանալի հնարավորություն ընձեռեց անձամբ քննարկելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերը եւ տեղում ծանոթանալու իրավիճակին»:
ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է Դանիայի հետ համագործակցության առանձնահատուկ նշանակությունը՝ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների համատեքստում:
Հակոբ Արշակյանն անդրադարձել է նաեւ տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններին, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին:
ԱԺ նախագահի տեղակալն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր հանձնառությունը խաղաղ բանակցությունների միջոցով տարածաշրջանում կայուն եւ համապարփակ խաղաղության ու կայունության հաստատմանը:
Դանիայի պատվիրակությունն իր հերթին աջակցություն է հայտնել խաղաղության գործընթացին, Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը, ժողովրդավարությանն ու անկախությանը:
Կողմերը կարեւորել են խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունները՝ հույս հայտնելով, որ փոխայցելությունները եւ համագործակցությունը կշարունակվեն՝ ի նպաստ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման:
Հանդիպմանը ներկա են եղել Միջխորհրդարանական միությունում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներ Հասմիկ Հակոբյանը եւ Ծովինար Վարդանյանը:

Делегация НС РА в рамках 148-й Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) по инициативе Дании встретилась с датскими коллегами во главе с руководителем делегации Сёреном Сёндергордом.
Приветствуя делегацию, вице-спикер НС А.Аршакян отметил: “Мы придаем большую важность развитию всесторонних отношений с Данией как с надежным партнером Армении. Наши страны и общества разделяют общие ценности, являющиеся хорошей основой для дальнейшего развития многостороннего сотрудничества между нашими странами”.
А.Аршакян отметил обоюдное дальнейшее развитие межпарламентских отношений: "Подчеркиваю важность активизации личного взаимодействия между нашими парламентариями. В начале этого месяца НС принимало делегацию во главе с председателем комиссии датского парламента по иностранным делам Лизе Бех. Визит предоставил отличную возможность лично обсудить вопросы, представляющие взаимный интерес, и ознакомиться с ситуацией на месте”.
Вице-спикер НС особо выделил важность сотрудничества с Данией в контексте отношений Армения-ЕС.
А.Аршакян коснулся также положения в регионе, переговоров по мирному договору между Арменией и Азербайджаном, проекта “Перекресток мира”.
Зампредседателя НС подчеркнул, что Республика Армения подтверждает свою приверженность установлению посредством мирных переговоров устойчивого и всеобъемлющего мира, стабильности в регионе.
Делегация Дании, в свою очередь, выразила поддержку мирному процессу, территориальной целостности, демократии и независимости Армении.
Стороны подчеркнули важность отношений между парламентами, выразив надежду, что взаимные визиты и сотрудничество будут продолжаться во благо развития отношений между двумя странами.