ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 27-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Անն-Լորանս Պետելի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման սկզբում Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել ֆրանսիացի գործընկերներին Հայաստան այցելության համար եւ նշել, որ նման այցերը մեծ քաղաքական եւ անվտանգային նշանակություն ունեն:
Անն-Լորանս Պետելը բարձր է գնահատել Հայաստանի հետ հաստատված միջխորհրդարանական հարաբերությունները եւ ընդգծել, որ մեծաքանակ բարեկամական խմբի կազմում ներկայացված են բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները, որոնք ունեն Հայաստանին աջակցության վերաբերյալ կոնսենսուս:
Անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ համագործակցությանը` կողմերն ընդգծել են հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան:
«Հայաստանը խորապես կարեւորում է ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին: Այն մեծ նշանակություն ունի տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության հաստատման հարցում»,- նշել է ԱԺ նախագահը:
Ալեն Սիմոնյանը ֆրանսիացի գործընկերներին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակը, ԼՂ-ից տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրները, Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցը:
Քննարկվել են Հայաստան-Ֆրանսիա համագործակցության զարգացման հեռանկարները միջխորհրդարանական, ինչպես նաեւ անվտանգային, տնտեսական եւ այլ ոլորտներում:

On March 27, the President of the RA National Assembly Alen Simonyan received the delegation led by the Head of the France-Armenia Friendship Group of the National Assembly of the Republic of France Anne-Laurence Petel
At the beginning of the meeting Alen Simonyan thanked his French colleagues for their visit to Armenia and noted that such visits are of great political and security importance.
Anne-Laurence Petel highly appreciated the inter-parliamentary relations established with Armenia and underlined that the representatives of all factions that are represented in the Friendship Group with big number have a consensus on supporting Armenia.
Regarding the Armenia-EU cooperation, the sides underscored the positive dynamics of the development of relations.
“Armenia deeply highlights the deployment of the EU Observation Mission on the Armenia-Azerbaijan border. It is of great importance in the establishment of peace and security in the region,” the NA President noted.
Alen Simonyan presented to his French colleagues the current security situation in the South Caucasus, the humanitarian problems of the persons displaced from Nagorno Karabakh and the issue of the return of Armenian prisoners of wars being held in Azerbaijan.
The perspectives of the development of the Armenia-France cooperation were discussed in the inter-parliamentary, as well as security, economic and other spheres.