Նախատեսվող փոփոխությունների նպատակն է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների հարկային մարմինների միջեւ էլեկտրոնային տեղեկատվության փոխանակման հետ կապված իրավահարաբերությունների կատարելագործումը եւ անուղղակի հարկերի մուտքերի նկատմամբ վերահսկողության արդյունավետության բարձրացումը: Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 1-ի նիստում քննարկվել է ««Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների հարկային մարմինների միջեւ անուղղակի հարկերի վճարված գումարների վերաբերյալ էլեկտրոնային ձեւով տեղեկատվության փոխանակման մասին» 2009 թվականի դեկտեմբերի 11-ի արձանագրության մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանի ներկայացմամբ արձանագրությամբ կատարվող փոփոխությունները վերաբերում են կողմերի հարկային մարմինների միջեւ տեղեկատվության փոխանակման պարբերականության կրճատմանը (տասնօրյա կտրվածքից անցում ամենշաբաթյա կտրվածքի)՝ հարկային տեղեկատվության ստացման եւ մշակման օպերատիվությունը բարձրացնելու համար: Իրականացվել են նաեւ որոշ տեխնիկական փոփոխություններ:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին՝ հիմնական զեկուցողն անդրադարձել է ավելացված արժեքի հարկի դեբետի վերադարձին, ընթացակարգերին:
Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վաղարշակ Հակոբյանը կարեւորել է մեկնարկած գործընթացը:

Цель намечаемых изменений – совершенствование правоотношений между налоговыми органами государств-членов ЕАЭС, связанных с обменом электронной информацией, а также повышение эффективности контроля за косвенными налоговыми поступлениями. 1 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции обсуждался проект закона  о ратификации протокола "О внесении изменений в протокол от 11 декабря 2009 г. об электронном обмене информацией об уплаченных суммах косвенных налогов между налоговыми органами государств-членов ЕАЭС”.
Заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) А.Мурадян представил внесенные в протокол изменения, касающиеся сокращения частоты обмена информацией между налоговыми органами сторон (переход с десятидневного интервала на еженедельный) для повышения оперативности получения и обработки налоговой информации. Внесены также некоторые технические поправки.