Մենք հերթական անգամ մեր ավանդույթները չենք խախտում եւ նշում ենք Հանամիի տոնն Ազգային ժողովի  այգում: Առիթից օգտվելով՝ ուզում եմ շնորհավորել Ձեզ, պարոն դեսպան,  այս պատասխանատու պաշտոնը զբաղեցնելու կապակցությամբ եւ հաջողություններ մաղթել այս կարեւոր գործում. ողջունելով ներկաներին՝ ասել է ԱԺ Հայաստան-Ճապոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Բաբկեն Թունյանը: «Այս միջոցառումը լավ առիթ է՝ քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական եւ այլ խնդիրներից մի պահ կտրվելու եւ հաճելին օգտակարի հետ համատեղելու համար»,- նշել է բարեկամական խմբի ղեկավարը՝ հավելելով, որ նախատեսված է  նաեւ Հայաստան-Ճապոնիա բարեկամական խմբի հանդիպումը Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աոկի Յուտակայի հետ:
Ապրիլի 1-ին ««Արումենիա-Նիպոն» հայ-ճապոնական գիտամշակութային միություն» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ ԱԺ այգում արդեն 9-րդ անգամ նշվել է ճապոնական Հանամի տոնը, որին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աոկի Յուտական, ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչներ, «Արումենիա-Նիպոն» միության անդամներ, այլ  հյուրեր:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է ձեզ հետ ներկա գտնվել ՀՀ ԱԺ-ի բակում տեղի ունեցող Հանամիի միջոցառմանը եւ այս գեղեցիկ, արեւոտ օրը վայելել սակուրայի գեղեցկությունը: Սակուրաները ծաղկել են, ինչպես ծաղկել են հայ-ճապոնական հարաբերությունները»,- իր խոսքում ընդգծել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աոկի Յուտական: Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ««Արումենիա-Նիպոն» հայ-ճապոնական գիտամշակութային միություն» հասարակական կազմակերպությանը, Ազգային ժողովին, Հայաստան-Ճապոնիա բարեկամական խմբին՝ Հանամի տոնին նվիրված միջոցառումը կազմակերպելու համար:
Ճապոնագետ, «Արումենիա-Նիպոն» միության հիմնադիր նախագահ Աննա Վարդանյանը  ներկայացրել է բանաստեղծ, արձակագիր, դրամատուրգ Արմենուհի Սիսյանին՝ նշելով, որ նրա ստեղծագործությունները թարգմանվել եւ տպագրվել են 32 լեզուներով, որոնց թվում՝ նաեւ ճապոներեն:
Հանամին ծաղկած սակուրաների ծաղիկների գեղեցկությամբ հիանալու ճապոնական ավանդական տոն է: Սակուրաների տնկարկումը ՀՀ ԱԺ այգում տեղի է ունեցել 2015 թվականի մայիսին՝ ի նշան հայ եւ ճապոնացի ժողովուրդների բարեկամության: Տնկարկումը նվիրվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ ու Հիրոսիմա եւ Նագասակի քաղաքների ատոմային ռմբակոծության 70-րդ տարելիցներին:
Միջոցառման ավարտին տեղի է ունեցել ծառզարդարի արարողություն. ներկաները  ծաղկած   սակուրաները զարդարել են «Հիկարի» հայ-ճապոնական գիտակրթամշակութային կենտրոնի սաների պատրաստած թղթե կռունկներով՝ ի նշան խաղաղության:

“В очередной раз мы не нарушаем наших традиций и отмечаем праздник Ханами в парке НС. Пользуясь случаем, хотел бы поздравить Вас, господин посол, с ответственной должностью и пожелать успехов в этом важном деле.   Данное мероприятие – хорошая возможность на минутку отвлечься от политических, социальных, экономических и других проблем, совместить приятное с полезным", - отметил руководитель группы дружбы НС Армения-Япония Б.Тунян, добавив, что намечается также встреча группы дружбы  с Чрезвычайным и Полномочным послом Японии в РА Аоки Ютакой.
1 апреля по инициативе общественной организации "Армяно-японский научно-культурный союз "Армения-Ниппон" в девятый раз в парке НС был отмечен японский праздник Ханами, на котором присутствовали депутаты НС, Чрезвычайный и Полномочный посол Японии в РА Аоки Ютака, представители МИД РА, члены "Армения-Ниппон", другие гости.
“Для меня большая честь присутствовать вместе с вами на проводимом в парке НС мероприятии Ханами, наслаждаться красотой сакуры в этот прекрасный солнечный день. Сакуры расцвели так же, как расцвели армяно-японские отношения", - подчеркнул в своем выступлении Аоки Ютака. Посол выразил благодарность Армяно-японскому научно-культурному союзу “Армения-Ниппон”, Национальному Собранию, группе дружбы Армения-Япония за организацию мероприятия, посвященного празднику Ханами.
Президент-учредитель “Армения-Ниппон” А.Варданян представила поэтессу, прозаика, драматурга А.Сисян, отметив, что ее произведения переведены и изданы на 32 языках, в том числе на японском.
Ханами – традиционный   японский праздник цветущих сакур. В мае 2015 г. в парке НС были высажены сакуры – в ознаменование дружбы между армянским и японским народами. Посадка саженцев была посвящена 100-летию Геноцида армян и 70-летию атомной бомбардировки Хиросимы и Нагасаки.
В завершение мероприятия состоялась церемония украшения сакур. В знак мира присутствующие украсили цветущие деревья бумажными журавликами - оригами, изготовленными питомцами Армяно-японского научно-образовательного и культурного центра “Хикари”.