Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը ապրիլի 2-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ եւ տվել դրական եզրակացություն: Նիստը վարել է հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը:
«Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ նախատեսող օրինագիծը ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանը: Նա տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո նախագիծը փոփոխության չի ենթարկվել: Հիմնական փոփոխությունները` այստեղ:
«Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքի փոխարեն հարկադիր կատարման հետ կապված ամբողջական, նոր համապարփակ կարգավորումներ նախատեսող «Կատարողական վարույթի մասին» նոր օրենքի եւ շուրջ 30 հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը եւս ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանը: Նրա խոսքով առաջին ընթերցումից հետո ԱԺ պատգամավորների հետ համատեղ քննարկումների արդյունքում Կառավարությունն առաջարկել է փաթեթում կատարել որոշ փոփոխություններ: «Նախագծում առկա էին տեխնիկական բնույթի որոշ խնդիրներ, որոնք առաջարկում ենք ամբողջությամբ շտկել»,- տեղեկացրել է զեկուցողը եւ հավելել` առաջարկվում է նաեւ կատարել այլ փոփոխություններ: Մասնավորապես, ավելացվում են հաշտության համաձայնությունը հաստատելու վերաբերյալ դատական ակտերը, ինչը, ըստ փոխնախարարի, բխում է Քրեական դատավարության  օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներից: Սահմանվում է, որ հիմնական կատարողական վարույթով պահանջատերն ածանցյալ կատարողական վարույթում օգտվում է երրորդ անձի իրավունքից եւ կրում է նրա պարտականությունները` առանց երրորդ անձ ներգրավելու մասին հարկադիր կատարողի որոշման ընդունման: Լեւոն Բալյանն ընդգծել է, որ այդ կարգավորումը չունենալու դեպքում պահանջատերը կարող էր մասնակից չդառնալ ածանցյալ վարույթին` այդպիսով զրկվելով ածանցյալ վարույթում իր իրավունքների եւ օրինական շահերի պաշտպանության գործիքակազմից:

2 апреля Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсудила во втором чтении ряд законодательных инициатив и дала положительное заключение. Заседание вел председатель комиссии В.Варданян.
Заместитель министра юстиции РА Л.Балян представил проект, предусматривающий изменения в конституционном законе "О Конституционном Суде". Он сообщил, что после первого чтения в проект не внесено поправок.
Л.Балян также представил пакет проектов нового закона "Об исполнительном производстве" и около 30 смежных с ним законов, которые вместо закона "О принудительном исполнении судебных актов" предусматривают полные, новые комплексные положения, связанные с исполнительным производством. По его словам, после первого чтения, в итоге совместных обсуждений с депутатами НС, правительство предложило внести в пакет некоторые изменения. "В проекте были некоторые технические проблемы, которые мы предлагаем полностью исправить", - сообщил докладчик, добавив, что предлагается внести и другие поправки. В частности, добавлены судебные акты об утверждении мирового соглашения, что, по словам замминистра, исходит из соответствующих статей УПК. Установлено, что взыскатель в основном исполнительном производстве в производном исполнительном производстве пользуется правами третьего лица и несет свои обязанности без решения судебного исполнителя о привлечении третьего лица. Л.Балян подчеркнул, что в отсутствие данной нормы истец не может стать участником производного производства, лишаясь тем самым инструментов защиты своих прав и законных интересов в производном производстве.