Շվեդիայի ժողովրդավարության եւ ընտրական աջակցության միջազգային ինստիտուտը (International IDEA) հավաքագրում է աշխարհի 173 երկրների ժողովրդավարության տարբեր բաղադրիչների վերաբերյալ տեղեկատվություն բազմաթիվ շտեմարաններից եւ կազմում ամենամսյա տեղեկատվություն-հաղորդում ժողովրդավարության առաջընթացի կամ հետընթացի մասին. Հայաստանը եւս ընդգրկված է այդ երկրների ցանկում:
Շվեդիայի ժողովրդավարության եւ ընտրական աջակցության միջազգային ինստիտուտի անդամների հետ ապրիլի 2-ին տեղի է ունեցել հեռավար աշխատանքային քննարկում, որին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը, եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, Հայաստան-Շվեդիա բարեկամական խմբի ղեկավար Հռիփսիմե Գրիգորյանը, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Հեղինե Խաչիկյանը:
Աշխատանքային քննարկման ընթացքում ներկայացվել են Հայաստանի վերաբերյալ ժողովրդավարության զարգացման հետազոտությունը, ինչպես նաեւ վերջին հինգ տարիներին տեղի ունեցած փոփոխությունները:
«Մեզ հետաքրքիր է տեսնել, թե ինչպիսի մեթոդաբանությամբ է տեղի ունենում գնահատումն ու ընդհանուր տեղեկատվության կազմումը եւ արդյո՞ք Հայաստանի հետ կապված ներառված են բազմազան տեղեկատվական բազաներ, մեդիաներ»,- ասել է Հռիփսիմե Գրիգորյանը: Նրա գնահատմամբ այն մեթոդաբանությունը, որը կիրառում է Շվեդիայի ժողովրդավարության եւ ընտրական աջակցության միջազգային ինստիտուտը, արդյունավետ է եւ հնարավորություն է տալիս ճշգրիտ ու անաչառ տեղեկատվություն տրամադրել երկրների ժողովրդավարության տարբեր բաղադրիչների վերաբերյալ: Ըստ Հռիփսիմե Գրիգորյանի՝ այն նաեւ հնարավորություն է տալիս աշխարհին ներկայացնելու ՀՀ-ում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը:
Քննարկման ընթացքում պատգամավորները ներկայացրել են իրենց դիտարկումներն ու հարցադրումները Հայաստանի հետ կապված տեղեկատվության հավաքագրման մեթոդաբանության, մշտադիտարկման գործիքների վերաբերյալ:

Международный институт демократии и содействия выборам Швеции (International IDEA) собирает сведения о различных компонентах демократии в 173 странах мира из многих источников и составляет ежемесячное информационное сообщение о прогрессе или регрессе демократии. Армения также включена в список этих стран.
2 апреля состоялось дистанционное рабочее обсуждение с членами International IDEA, в котором приняли участие председатель Постоянной комиссии по внешним связям С.Ханданян, председатель Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции А.Егоян, руководитель группы дружбы Армения-Швеция Р.Григорян, заместитель руководителя Аппарата НС Э.Хачикян.
В ходе дискуссии представлены исследование развития демократии в Армении, а также произошедшие за последние пять лет изменения.
"Нам интересно знать, какие методологии используются для оценки и обобщения общей информации, включены ли в нее различные информационные базы и медиа, связанные с Арменией", - отметила Р.Григорян. В ее оценке, используемая International IDEA методология эффективна и дает возможность предоставлять точную и объективную информацию о различных составляющих демократии в странах. По словам Р.Григорян, это также дает возможность представить миру процесс проводимых в РА демократических реформ.
В ходе обсуждения депутаты поделились своими наблюдениями по методологии сбора информации и инструментов мониторинга, связанных с Арменией.