Հայաստանը գնում է ժողովրդավարության ճանապարհով: Մենք հստակ ճանապարհ ենք ընտրել, եւ մեր ընտրած ճանապարհի, մեր քաղաքական գործունեության գնահատականը տալիս են միջազգային կառույցների ներկայացուցիչները: Նրանց գնահատականներն ի գիտություն են գործող իշխանության համար: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը խորհրդարանում մասնագիտական փորձաշրջան անցնող ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանողների հետ հանդիպմանը:
Ռուստամ Բաքոյանն ուսանողների հետ զրուցել է վերջին երեսուն տարիների Հայաստանի անցած ճանապարհի մասին, անդրադարձել այդ ընթացքում տեղի ունեցած սխալներին ու ձեռքբերումներին:
Նրա կարծիքով ներկայում Հայաստանի անվտանգությունը երկու ուղղություններով պետք է ապահովել ու ամրապնդել՝ դիվանագիտական եւ ռազմական:
Անդրադառնալով Հայաստանում գրանցված տնտեսական աճին՝ պատգամավորը նշել է, որ երկրի անվտանգությունը սկսում է տնտեսությունից:
Պատասխանելով ուսանողների հարցերին՝ Ռուստամ Բաքոյանը խոսել է դատաիրավական համակարգի արդիականացման, բարեփոխումների, պետական պարտքի, Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների, արտաքին մարտահրավերների մասին:

Р.Бакоян: “Армения идет по пути демократии”
“Армения идет по пути демократии. Мы выбрали четкий путь, и оценку выбранному нами пути, нашей политической деятельности дают представители международных структур. Их оценки приняты к сведению действующей властью”, - отметил заместитель председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Р.Бакоян на встрече со студентами факультета международных отношений ЕГУ, проходящим в парламенте профессиональную практику.
Р.Бакоян побеседовал со студентами о пути Армении за последние тридцать лет, об имевших место за это время ошибках и достижениях.
По его мнению, безопасность Армении ныне должна быть обеспечена и укреплена в двух направлениях – дипломатическом и военном.
Коснувшись отмеченного в Армении экономического роста, депутат подчеркнул, что безопасность страны начинается с экономики.
Отвечая на вопросы студентов, Р.Бакоян коснулся модернизации судебно-правовой системы, реформ, государственного долга, армяно-российских отношений, внешних вызовов.