Ակնկալվում է, որ օրենսդրական  փաթեթի ընդունման արդյունքում իրավական հիմքեր կստեղծվեն իրավակիրառ պրակտիկայում ի հայտ եկած խնդիրների լուծման, ընտանիքում բռնության կանխարգելման եւ դրա դեմ պայքարի, ինչպես նաեւ բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ աջակցության արդյունավետ միջոցների իրականացման համար: ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 8-ի նիստում երկրորդ  ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության  պատգամավորներ Զարուհի  Բաթոյանի, Սոնա Ղազարյանի եւ Ծովինար Վարդանյանի հեղինակած ««Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի լրամշակված նախագիծը՝ կից օրենսդրական փաթեթով:
Հիմնական զեկուցող Զարուհի Բաթոյանի տեղեկացմամբ փաթեթի՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո մի շարք առաջարկներ են ստացվել Կառավարությունից եւ պատգամավորներից, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունից, որոնց մի մասն ընդունվել է: Փոփոխություններ նախաձեռնել են նաեւ հեղինակները: Ի թիվս այլ փոփոխությունների՝ փոխվել է նաեւ նախագծի վերնագիրը՝ ստանալով «Ընտանիքում եւ կենցաղային բռնության կանխարգելման, ընտանիքում եւ կենցաղային բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» անվանումը:
Փոխվել է օրենքն ուժի մեջ մտնելու ժամկետը: Նախատեսվում է, որ այն ուժի մեջ կմտնի 2024 թվականի հուլիսի 1-ից:
Կառավարության դրական կարծիքը ներկայացրել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել օրենսդրական փաթեթին: Այն նախատեսվում է քննարկել ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի ընթացքում:

Намечается, что в итоге принятия законодательного пакета будут созданы правовые основы для решения проблем, возникших в правоприменительной практике, предотвращения и борьбы с насилием в семье, а также для реализации эффективных мер по защите и поддержке жертв насилия. 8 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам состоялось второе чтение проекта закона "О предотвращении насилия в семье, защита лиц, подвергшихся насилию в семье, и восстановлении согласия в семье", автором которого являются депутаты фракции "Гражданский договор" З.Батоян, С.Казарян и Ц.Варданян. Обсуждался доработанный проект о внесении изменений и дополнений в указанный закон – с приложенным законодательным пакетом.
Основной докладчик З.Батоян проинформировала, что после принятия пакета в первом чтении от правительства и депутатов, от фракции НС "Армения" поступил ряд предложений, часть которых принята. Авторы также инициировали поправки. Среди изменений обновленное название проекта - “О предотвращении насилия в семье и быту, защите лиц, подвергшихся насилию в семье и быту, и восстановлении согласия в семье”.
Изменена дата вступления закона в силу – будет задействован с 1 июля 2024 г.
Положительное мнение правительства представила заместитель министра внутренних дел РА А.Саргсян.
Комиссия вынесла положительное заключение по законодательному пакету. Его намеч ается обсудить на предстоящих очередных заседаниях НС.