Ակնկալվում է, որ օրենսդրական  փաթեթի ընդունման արդյունքում իրավական հիմքեր կստեղծվեն իրավակիրառ պրակտիկայում ի հայտ եկած խնդիրների լուծման, ընտանիքում բռնության կանխարգելման եւ դրա դեմ պայքարի, ինչպես նաեւ բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ աջակցության արդյունավետ միջոցների իրականացման համար: ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 8-ի նիստում երկրորդ  ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության  պատգամավորներ Զարուհի  Բաթոյանի, Սոնա Ղազարյանի եւ Ծովինար Վարդանյանի հեղինակած ««Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի լրամշակված նախագիծը՝ կից օրենսդրական փաթեթով:
Հիմնական զեկուցող Զարուհի Բաթոյանի տեղեկացմամբ փաթեթի՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո մի շարք առաջարկներ են ստացվել Կառավարությունից եւ պատգամավորներից, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունից, որոնց մի մասն ընդունվել է: Փոփոխություններ նախաձեռնել են նաեւ հեղինակները: Ի թիվս այլ փոփոխությունների՝ փոխվել է նաեւ նախագծի վերնագիրը՝ ստանալով «Ընտանիքում եւ կենցաղային բռնության կանխարգելման, ընտանիքում եւ կենցաղային բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» անվանումը:
Փոխվել է օրենքն ուժի մեջ մտնելու ժամկետը: Նախատեսվում է, որ այն ուժի մեջ կմտնի 2024 թվականի հուլիսի 1-ից:
Կառավարության դրական կարծիքը ներկայացրել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել օրենսդրական փաթեթին: Այն նախատեսվում է քննարկել ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի ընթացքում:

It is expected that as a result of the adoption of the legislative package legal bases will be created for the solution of the problems emerged in the legal practice, the prevention of violence in family and the fight against it, as well as for the implementation of the effective means of the protection and support of the persons subjected to violence. At April 8 sitting of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, the revised draft of the law with the attached legislative package on Prevention of Violence in Family, Protection of Persons Subjected to Domestic Violence and Restoration of Family Solidarity authored by the deputies of the NA Civil Contract Faction Zaruhi Batoyan, Sona Ghazaryan and Tsovinar Vardanyan.
As the key rapporteur Zaruhi Batoyan informed, after passing the package in the first reading a number of proposals were received from the Government and the deputies, the NA Armenia Faction, and part of them were accepted. The authors also initiated amendments, and among the amendments the title of the draft was changed - Prevention of Family and Domestic Violence, Protection of Persons Subjected to Family and Domestic Violence and Restoration of Family Solidarity.
The term of entering into force the law has changed. It is designed that it will enter into force from July 1, 2024.
The RA Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan presented the positive opinion of the Government.
The Committee endorsed the legislative package. It is envisaged to debate during the NA upcoming regular sittings.