Եռօրյա աշխատանքային այցով` ապրիլի 3-5-ը, ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանի ղեկավարությամբ հանձնաժողովի անդամներ Դավիթ Դանիելյանը, Միքայել Թումասյանն ու Սերգեյ Բագրատյանը, պատգամավորներ Մարինա Ղազարյանն ու Կարեն Համբարձումյանը գործուղվել են Սյունիքի մարզ: Այցն իրականացվել է ՄԱԶԾ «Հայաստանի խորհրդարանի արձագանքման, արդյունավետության, թափանցիկության եւ ներառականության խթանում» ծրագրի շրջանակում Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարության եւ Շվեդիայի կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ՝ ՀՀ Ազգային ժողովի հետ համագործակցությամբ:
Առաջին հանդիպումը եղել է Կապան քաղաքում՝ Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանի, մարզպետարանի աշխատակիցների եւ համայնքների ղեկավարների հետ:
«Սա մարզային առաջին այցն է, որի ընթացքում նպատակ ունենք վեր հանել առկա օրենսդրական խնդիրները, ծանոթանալ սուբվենցիոն ծրագրերի իրականացմանը»,- հանդիպման ընթացքում ասել է հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանն ու հավելել, որ իր ղեկավարած հանձնաժողովն ամենաքիչ քաղաքականացվածն է. «Հարցերի շրջանակն այնպիսին է, որտեղ քաղաքական տարաձայնություններն ամենացածր մակարդակի վրա են, ուստի ակնկալում ենք կառուցողական քննարկում ունենալ»:
Օրենսդիրի ներկայացուցիչներին ողջույնի խոսքով դիմել է նաեւ Սյունիքի մարզպետը: Ռոբերտ Ղուկասյանը շնորհակալություն է հայտնել պատգամավորներին մարզ այցելելու համար՝ նշելով, որ հանձնաժողովի գործունեության ոլորտում այնպիսի գործառույթներ են, որոնք կենսական նշանակություն ունեն ՏԻՄ-երի համար:
«Այս ձեւաչափով հանդիպումը շատ կարեւոր է, որովհետեւ բոլոր կողմերին հուզող ու հետաքրքրող թեմաներ կան, որոնք լուծումներ կարող են ստանալ միայն քննարկումների ու հարցուպատասխանի շնորհիվ»,- կարեւորելով հանդիպումը՝ ասել է Ռոբերտ Ղուկասյանը:
Հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Դանիելյանն էլ ՏԻՄ-երի ներկայացուցիչներին հայտնել է, որ պատգամավորական լծակները բավարարում են բազում խնդիրների լուծում տալու համար, ուստի պետք է ճիշտ օգտագործել ընձեռված հնարավորությունը եւ խորհրդարանականներին ներկայացնել այն խնդիրները, որոնք մոտ ապագայում կարող են լուծվել օրենսդրական կարգավորումների եղանակով:
Հագեցած օրակարգով հանդիպման առաջին հատվածում քննարկվել են համայնքների խոշորացման գործընթացից հետո սեփական եկամուտների ծախսման արդյունավետությանը, գումարների գեներացմանը, պետության կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերին եւ երկրի ու մարզի անվտանգությանը վերաբերող որոշ հարցեր:
Համայնքների ղեկավարները խորհրդարանականներին ներկայացրել են նաեւ պետության աջակցությամբ սահմանամերձ գյուղական բնակավայրերում սեփական տուն կառուցելու սյունեցիների հետաքրքրվածությունն ու խնդրել լավարկել նախագիծը` էլ ավելի շատ քաղաքացիների նման հնարավորություն ընձեռելով:
Հանդիպման ընթացքում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները Սյունիքի մարզի համայնքների ղեկավարներից հետաքրքրվել են ճանապարհաշինության եւ դպրոցաշինության աշխատանքների ընթացքով ու դրանց ավարտի համար նախատեսված ժամկետներով, ֆինանսական համահարթեցման արդյունավետության եւ այլ թեմաներով:
Համայնքների ղեկավարների հետ հանդիպմանը հաջորդել է Կապանում հաստատված՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների հետ հանդիպումը:  Օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչները Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներից հետաքրքրվել են ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող աջակցության ծրագրերի արդյունավետությունից ու դրանց ստացման եղանակներից: Վերջիններս խորհրդարանականներից հետաքրքրվել են աշխատանքի, առողջապահական, կրթական, թոշակների եւ  նպաստների վճարման, փաստաթղթերի կարգավորման հետ կապված ծրագրերին վերաբերող որոշ հարցերից:
Հաջորդիվ ԱԺ պատվիրակությունը հետեւել է Կապանի Վաչագան գետի հունի մաքրման ծրագրին: 7 ամիս առաջ մեկնարկած աշխատանքների բնապահպանական սուբվենցիոն ծրագրի առաջին փուլը, որն ընդգրկում է ԲԿ-ից մինչեւ մարզպետարանի հարակից հատված, ավարտին է մոտենում:
Օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչների հաջորդ այցը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ է եղել: Պատգամավորները նախ ծանոթացել են կոմբինատի վարչական շենքին, դիտել անվտանգության մասին հոլովակը, ծանոթացել արտադրական շղթային ու դրա ծավալներին, ապա տեղափոխվել բաց հանք, դիտակետից հետեւել տեխնիկայի տեղաշարժին, եղել հարստացուցիչ ֆաբրիկայում, տեղում քննարկել հանքաարդյունաբերական ոլորտի որոշ օրենսդրական հարցեր:
Աշխատանքային այցի երկրորդ օրը ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահն ու անդամները սկսել են Մեղրի համայնքից:
«Նման հանդիպումները շատ կարեւոր են, որպեսզի օրենսդիրի ներկայացուցիչները հենց տեղում ծանոթանան գործնականում գոյություն ունեցող խնդիրներին ու օրենսդրական մակարդակում փորձեն դրանց լուծումներ տալ: Մեղրիին վերաբերելի Կառավարության սուբվենցիոն ծրագրերը վկայում են, որ համայնքը գործադիր մարմնի ուշադրության կենտրոնում է, ինչը մեզ համար գովելի է»,- ասել է Մեղրի խոշորացված համայնքի ղեկավար Բագրատ Զաքարյանը՝ համայնքապետարանում ընդունելով ԱԺ պատվիրակությանն ու Սյունիքի մարզպետին:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ համայնքապետարանի բաժնի պետերն ու ավագանու անդամները, որոնք բարձրաձայնել են մի շարք խնդիրներ. մասնավորապես, նշվել է Մեղրի եւ Ագարակ համայնքներում կառուցվող խմելու ջրի մաքրման կայանի եւ գազամատակարարմանն ուղղված աշխատանքների դանդաղ ընթացքը, դիահերձարանի եւ սպանդանոցի բացակայությունը:
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված եւ համայնքում բնակություն հաստատած քաղաքացիների հետ հանդիպման ժամանակ ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովի պատգամավորները լսել են վերջիններիս հուզող հարցերը, արձանագրել, որ որեւէ անձ անօթեւան չի մնացել:
Խորհրդարանականների հաջորդ կանգառը Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրում է եղել, որտեղ պատգամավորները հանդիպել են սահմանամերձ գյուղի բնակիչներին, վերջիններիս հետ քննարկել անվտանգային եւ սոցիալական մի շարք հարցեր, տեղում ծանոթացել ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով հակառակորդի կողմից օկուպացված տարածքներին:
Կառավարություն-համայնք համագործակցությամբ սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակներում Գորիսում վերակառուցվում են ենթակառուցվածքներ, ճանապարհներ եւ բակեր: Համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանը Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներին է ներկայացրել կատարվող շինարարական աշխատանքը: ԱԺ պատվիրակությունը Սյունիքի մարզ կատարած այցի երրորդ օրը հետեւել է նաեւ սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում Գորիս համայնքում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների համար նախատեսված բազմաբնակարան շենքի վերակառուցման աշխատանքներին:
Պատգամավորական խմբի վերջին այցը Սիսիան խոշորացված համայնքում է եղել: Խորհրդարանականները հանդիպում են ունեցել ավագանու անդամների հետ, լսել վերջիններիս հուզող հարցերը:
Սիսիան խոշորացված համայնքի ղեկավար Արմեն Հակոբջանյանն Ազգային ժողովի գործընկերներին ներկայացրել է մի շարք խնդիրներ, որոնք վերաբերել են խմելու ջրի մատակարարմանը, կոյուղու վիճակին, ճանապարհաշինությանը, բուսաբուծությանը եւ այլ թեմաների: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել հանդիպումներն ու աշխատանքային այս ձեւաչափը:

3-5 апреля члены Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды Д.Даниелян, М.Тумасян, С.Багратян, депутаты М.Казарян, К.Амбарцумян во главе с председателем комиссии В.Галумяном посетили с трехдневным рабочим визитом Сюникскую область. Поездка организована в рамках программы ПРООН “Стимулирование оперативности, эффективности, прозрачности и инклюзивности парламента Армении” при финансовом содействии МИД Норвегии и правительства Швеции в сотрудничестве с НС РА.
Состоялись встречи в городе Капане с участием губернатора Сюникской области Р.Гукасяна, сотрудников аппарата администрации области и глав общин.
"Это первый визит в регион, в ходе которого мы стремимся поднять существующие законодательные вопросы, ознакомиться с реализацией субвенционных программ", - отметил председатель комиссии В.Галумян, заметив, что возглавляемая им комиссия является наименее политизированной. "Круг вопросов таков, что политические разногласия находятся на самом низком уровне, поэтому рассчитываем на конструктивное обсуждение".
С приветствием к представителям законодателей обратился также губернатор Сюникской области Р.Гукасян, поблагодаривший депутатов за посещение региона и отметивший, что функции комиссии имеют жизненно важное значение для органов местного самоуправления (ОМС).
"Встреча в подобном формате очень важна, поскольку есть темы, волнующие и интересующие все стороны, решить которые можно только путем обсуждений и сессий вопросов-ответов", - отметил Р.Гукасян.
Член комиссии Д.Даниелян сообщил представителям ОМС, что парламентских рычагов достаточно для решения многих вопросов, поэтому необходимо правильно использовать предоставленную возможность и представить парламентариям проблемы, которые можно решить в ближайшем будущем посредством законодательного регулирования.
На встрече с насыщенной повесткой дня обсуждались некоторые вопросы эффективности расходования собственных доходов после процесса  укрупнения общин, генерирования денег, финансируемых государством программ, безопасности страны и региона.
Главы общин также представили парламентариям заинтересованность жителей Сюника в строительстве собственных домов в приграничных селах при поддержке государства и попросили усовершенствовать проект, предоставив такую ​​возможность еще большему количеству горожан.
В ходе встречи депутаты фракции “Гражданский договор” поинтересовались у руководителей общин Сюникской области ходом строительства дорог и школ, сроками их завершения, эффективностью финансового выравнивания и другими темами.
Затем состоялась встреча с вынужденными переселенцами из Нагорного Карабаха, обосновавшимися в Капане. Представителей законодательного органа интересовала эффективность реализуемых Правительством РА программ помощи и способы их получения вынужденно перемещенными из НК. Переселенцы обратились к депутатам с вопросами, связанными с работой, здравоохранением, образованием, выплатой пенсий и пособий, упорядочением документов.
Следующий визит представителей законодательного органа состоялся на Зангезурский медно-молибденовый комбинат (ЗММК). Депутаты ознакомились с административным зданием комбината, производственной цепочкой и ее объемами, посетили открытый карьер, обогатительную фабрику, на месте обсудили некоторые законодательные вопросы горнодобывающей отрасли.
Во второй день рабочего визита председатель и члены профильной комиссии НС направились в Мегри.
"Такие встречи очень важны для того, чтобы представители законодателя на месте знакомились с практически существующими проблемами и пытались предложить их решения на законодательном уровне. Связанные с Мегри субвенционные программы правительства свидетельствуют, что община находится в центре внимания исполнительной власти", - подчеркнул глава укрупненной общины Мегри Б.Закарян, принимая делегацию НС и губернатора Сюника в администрации общины.
Парламентарии встретились также с жителями приграничного села Неркин Ханд Сюникской области, где обсудили, в частности, ряд вопросов безопасности и социальной сферы.
Глава общины Горис А.Арушанян представил членам постоянной комиссии НС инфраструктуры города, ход строительных работ в рамках программ субсидирования при сотрудничестве правительства и общины.
Последний визит парламентской группы состоялся в укрупненную общину Сисиан. Депутаты встретились с членами Совета старейшин, ознакомились с волнующими их проблемами.
Глава общины Сисиан А.Акопджанян представил законодателям ряд проблем, касающихся снабжения питьевой водой, дорожного строительства, растениеводства и других тем. Достигнута договоренность о продолжении встреч и данного рабочего формата.