Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը, Արտաքին հարաբերությունների, Եվրոպական ինտեգրման ու Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովների անդամներն ապրիլի 8-ին հանդիպել են Եվրոպական միության խորհրդի քաղաքական եւ անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Դելֆին Պրոնկի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստան՝ Ռուբեն Ռուբինյանը կարեւորել է Հայաստան-ԵՄ բազմաշերտ համագործակցության խորացումը:
ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է տարածաշրջանում տիրող անվտանգային իրավիճակը, մարտահրավերները, խոսել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության գործընթացի առանցքային հարցերի շուրջ ՀՀ մոտեցումների մասին:
Տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման գործում հայ խորհրդարանականները կարեւորել են Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության դերը:
Կողմերը քննարկել են մի շարք ոլորտներում ՀՀ-ԵՄ համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի անհրաժեշտությանը:

8 апреля вице-спикер НС Р.Рубинян, члены постоянных комиссий по внешним связям, вопросам евроинтеграции, вопросам обороны и безопасности встретились с делегацией, возглавляемой председателем Комиссии по вопросам политики и безопасности Совета Евросоюза (ЕС).
Приветствуя визит гостей в Армению, Р.Рубинян подчеркнул важность углубления многопланового сотрудничества РА-ЕС.
Вице-спикер НС представил ситуацию с безопасностью в регионе, вызовы, подходы РА к ключевым вопросам мирного процесса между Арменией и Азербайджаном.
Армянские парламентарии подчеркнули роль гражданской наблюдательной миссии ЕС в РА в обеспечении безопасности в регионе.
Стороны обсудили вопросы развития сотрудничества между Арменией и Евросоюзом в ряде сфер. Затронута также необходимость начала диалога по либерализации виз РА-ЕС.