Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը, Արտաքին հարաբերությունների, Եվրոպական ինտեգրման ու Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովների անդամներն ապրիլի 8-ին հանդիպել են Եվրոպական միության խորհրդի քաղաքական եւ անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Դելֆին Պրոնկի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստան՝ Ռուբեն Ռուբինյանը կարեւորել է Հայաստան-ԵՄ բազմաշերտ համագործակցության խորացումը:
ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է տարածաշրջանում տիրող անվտանգային իրավիճակը, մարտահրավերները, խոսել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության գործընթացի առանցքային հարցերի շուրջ ՀՀ մոտեցումների մասին:
Տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման գործում հայ խորհրդարանականները կարեւորել են Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության դերը:
Կողմերը քննարկել են մի շարք ոլորտներում ՀՀ-ԵՄ համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի անհրաժեշտությանը:

On April 8, the Vice President of the National Assembly of Armenia Ruben Rubinyan, the members of the Standing Committees on Foreign Relations, on European Integration and on Defense and Security met with the delegation led by the Chair of the Political and Security Committee of the Council of the European Union (EU) Delphine Pronk.
Welcoming the guests’ visit to Armenia, Ruben Rubinyan highlighted the deepening of the Armenia-EU multi-layer cooperation.
The NA Vice President presented the security situation, the challenges in the region, spoke about the approaches of the Republic of Armenia on the key issues of the peace process between Armenia and Azerbaijan. The Armenian parliamentarians emphasized the role of the EU Civilian Observation Mission in Armenia in ensuring security in the region.
The sides discussed issues regarding the development of the RA-EU cooperation in a number of spheres. Reference was also made to the necessity of beginning the dialogue on the RA-EU visa liberalisation.