Մենք շարունակելու ենք Կառավարության ծրագրով նախանշված բարեփոխումները, որոնց մեջ ամենակարեւորը, թերեւս, ապահովագրությունն է:  Նախորդ տարի ընդունվեց հայեցակարգը, որի հիման վրա մշակվել է մոդելը, իրականացվել են հաշվարկները, եւ առաջիկայում օրենսդրական փաթեթը կներկայացնենք նաեւ  ձեզ:  Այս մասին ասել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝  հարակից զեկույցում ներկայացնելով 2023 թվականի առողջապահության ոլորտում  իրականացված աշխատանքները:
Ապրիլի 11-ին խորհրդարանը շարունակել է  Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցի քննարկումը:
Նախարարի տեղեկացմամբ հաշվետու տարում ավելացել են պետական պատվերի շրջանակում հիվանդանոցային, դժվարամատչելի բժշկական օգնության եւ սպասարկման ծավալները, մասնավորապես, մատուցված ծառայությունների թիվը կազմել է 861,845, ինչը 74,981-ով ավելի է 2022 թվականին եւ շուրջ 2,5 անգամ ավելի է 2017 թվականին մատուցված 349,260 ծառայության համեմատ:
Ներդրվել է հերթագրման էլեկտրոնային միասնական ավտոմատ համակարգ: Չարորակ նորագոյացություններով պացիենտներին մատուցվել է վիրահատական եւ ոչ վիրահատական՝ քիմիաթերապեւտիկ եւ ճառագայթային բուժման,  բժշկական օգնության եւ սպասարկման շուրջ 50,000 ծառայություն, ինչը 1,5 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Կրծքագեղձի քաղցկեղի կանխարգելման նպատակով ծրագրի մեկնարկից ի վեր իրականացվել է 26,979 մամոգրաֆիկ անվճար սքրինինգային հետազոտություն, որոնցից 9681-ը՝ 2023 թվականին:
2021 թվականի համեմատ 2022 թվականին կյանքում առաջին անգամ ախտորոշված չարորակ նորագոյացությունների դեպքերն աճել էին 6,6 տոկոսով, իսկ մահացության դեպքերը՝ նվազել 3,4 տոկոսով. մատուցված ծառայությունների արդյունքում այս դինամիկան շարունակվել է նաեւ 2023 թվականի 8 ամսվա ընթացքում:
Նախորդ տարվա համեմատ կյանքում առաջին անգամ ախտորոշված դեպքերն աճել են եւս 3,3 տոկոսով, իսկ նորագոյացություններից մահացությունը 2023 թվականին նվազել է շուրջ 1 տոկոսով: Մատուցվել է սիրտ-անոթային հիվանդությունների բժշկական օգնության եւ սպասարկման շուրջ 42,000 ծառայություն, ինչը շուրջ 7 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն ցուցանիշից: Մատուցվել է սրտի անհետաձգելի վիրահատական (Stent for Life) 2530 ծառայություն՝ 2022 թվականի 2443 ծառայության համեմատ:
Ընդլայնվել է գլխուղեղի կաթվածների ծրագիրը. տրամադրվել է 770 ծառայություն՝ 2022 թվականի 714 ծառայության համեմատ:
Նոր ներդրված աորտայի շերտազատված անեւրիզմայի վիրահատական բուժման ծրագրի շրջանակում մատուցվել է 67 ծառայություն:
2022 թվականին, նախորդ տարվա համեմատ, այդ թվում՝ նշված ծրագրերի իրականացման արդյունքում, արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններով պայմանավորված մահացության դեպքերը նվազել են 14,1 տոկոսով, ինչը շարունակվել է նաեւ 2023 թվականին` 12 ամիսների ընթացքում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ նշված պատճառով պայմանավորված մահվան դեպքերը նվազել են եւս 10,2 տոկոսով, ավելացել է օրգանների փոխպատվաստման ծառայությունների թիվը` կազմելով 68 (երիկամի փոխպատվաստում 20 վիրահատություն, լյարդի փոխպատվաստման 5 վիրահատություն, ոսկրածուծի/ցողունային բջիջների աուտոփոխպատվաստման 43 վիրահատություն):
Ընդլայնվել է վերարտադրողականության օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվելու իրավունք ունեցող շահառուների ցանկը. նախկին սահմանափակ խմբերի փոխարեն շահառու են դարձել 20-35 տարեկան, 2 տարվա «անպտղություն» ախտորոշում ունեցող ՀՀ քաղաքացի անզավակ բոլոր կանայք: «Անպտղություն» ախտորոշում չունեցող անզավակ կանանց համար տարիքային շեմը 36-ից իջել է 28-ի, կատարվել են 5441 շահառուի ախտորոշում եւ բուժում. արդյունքում գրանցվել է 736 հղիություն, եւ ծնվել է 159 երեխա, որոնցից 28-ը` զոհված զինծառայողների ընտանիքներում:  Իրականացվել են նաեւ այլ ծրագրեր:
Նախարարը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, տվել պարզաբանումներ, անդրադարձել դեռեւս խնդրահարույց հարցերին:

We’ll continue the reforms specified by the Government, and among them, perhaps, the most important one is the insurance. On the previous year the concept was accepted, and in the near future we’ll also present the legislative package to you. The RA Minister of Health Anahit Avanesyan said this, presenting in co-report the works done in the sphere of health care for 2023.
On April 11, the parliament continued the debate of the report on the performance procedure and the results of the Government programme of the Republic of Armenia (2021-2026) for 2023.
As the Minister informed, during the reporting year the volumes of the hospital, hard to reach, medical aid and service, particularly the number of the rendered services was 861,845, which is more by 74,981 in 2022, and about 2,5 times more compared with 349.269 services rendered in 2017.
Electronic unified automated system of registration was introduced. About 50.000 services of surgical and non-surgical – chemotherapy and radiation treatment, medical aid and service the patients with malignant neoplasms were services, which 1.5% more from the indicator of the previous year. 26.979 free mammographic screening examinations have been carried from the start of the programme for prevention of the breast cancer, and 9681 examinations out of them in 2023.
Compared with 2021, in 2022, the cases of the malignant neoplasms diagnosed first time in our life increased by 6.6percent, and the cases of mortality decreased by 3.4%: as a result of the rendered services this dynamic also continued during 8 months of 2023.
Compared with the previous year for the first time the diagnosed cases increased also by 3.3%, and the mortality from the neoplasms in 2023, decreased by about 1 percent. About 42.000 services of the medical aid and service of cardiovascular diseases were rendered, which is about 7 percent more from the same indicator of the previous year. 2530 services of Stent for Life were rendered compared with 2443 services.
The programme of the cerebral palsy was expanded: 770 services compared with 714 services of 2022.
67 services were rendered within the framework of the newly introduced surgical treatment of dissected aortic aneurysm.
In 2022, compared with the previous year, including, as a result of the implementation of the mentioned programmes, the cases of mortality conditioned by the diseases of the blood circulation system decreased by 14.1 percent, which also continued in 2023 – the cases of mortality conditioned by the mentioned reason compared with the same period of the previous year during 12 years decreased also by 10.2 percent, the number of the transplantation organ services increased, making it 68).
The list of the beneficiaries with the right of making use of the auxiliary technologies of reproduction: 10-35 year-old persons became beneficiaries instead of the former restricted groups, all childless women of the RA citizens with ‘infertility’ diagnosis. The age limit of the childless women with no diagnosis ‘infertility’ decreased from 36 to 28, diagnosis and treatment of 5441 beneficiaries: As a result, 736 pregnancies were registered. And 159 children were born, and 28 out of them in the families of the deceased servicemen. Other programmes were also implemented.