Ազգային ժողովի Հայաստան-Շվեդիա բարեկամական խմբի ղեկավար Հռիփսիմե Գրիգորյանն ապրիլի 11-ին հանդիպել է Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարարության արեւելյան Եվրոպայի վարչության ղեկավար Էմիլ Գելեբոյի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին` Հռիփսիմե Գրիգորյանն արժեւորել է Շվեդիայի հետ բազմոլորտ համագործակցությունը: Միջխորհրդարանական կապերի խորացման հարցում պատգամավորը կարեւորել է բարեկամական խմբերի արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ ՀՀ-ԵՄ շրջանակում հայ-շվեդական համագործակցության ընդլայնմանը:
Բարեկամական խմբի ղեկավարը բարձր է գնահատել Շվեդիայի կառավարության աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին: Այս համատեքստում Հռիփսիմե Գրիգորյանն ընդգծել է ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների զարգացմանն ուղղված «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի կարեւորությունը, որն իրականացվել է Շվեդիայի աջակցությամբ:

11 апреля руководитель группы дружбы НС Армения-Швеция Р.Григорян встретилась с делегацией, возглавляемой руководителем отдела Восточной Европы МИД Швеции Эмилем Гелебо.
Приветствуя гостей, Р.Григорян высоко оценила многоотраслевое сотрудничество со Швецией. Коснувшись углубления межпарламентских связей, депутат подчеркнула эффективное взаимодействие групп дружбы.
На встрече также затронут вопрос расширения армяно-шведского сотрудничества в рамках РА-ЕС.
Руководитель группы дружбы высоко оценила содействие правительства Швеции программе демократических реформ в РА. В этом контексте Р.Григорян подчеркнула важность проекта “Новая Армения – современный парламент” по развитию потенциала НС РА, реализованного при поддержке Швеции.