ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 12-ին ընդունել է Հայաստանի պաուերլիֆտինգի հավաքականի մարզիկներին եւ ֆեդերացիայի ղեկավար կազմին:
Պաուերլիֆտինգի Հայաստանի հավաքականը մարտի 20-24-ը Լեհաստանում մասնակցել է XPC վարկածով Եվրոպայի առաջնությանը` թիմային հաղթանակով զբաղեցնելով առաջին հորիզոնականը:
ԱԺ նախագահը, ողջունելով մարզիկներին, խորհրդարանում եւս մեկ անգամ շնորհավորել է հաղթանակի կապակցությամբ` մաղթելով նորանոր նվաճումներ:
«Շնորհակալ ենք ձեզ ձեր աշխատանքի եւ այս հաղթանակի համար: Ուրախությամբ կարող եմ նշել, որ շատ են սպորտային հաղթանակները վերջին տարիներին, եւ շատ կարեւոր է, որ մենք արձանագրենք, գնահատենք եւ խոսենք նման նվաճումների մասին»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Պաուերլիֆտինգի Հայաստանի ֆեդերացիայի հիմնադիր նախագահ Գագիկ Սարոյանն ընդգծել է, որ հավաքականի համար շատ կարեւոր եւ ոգեշնչող են նման հանդիպումները:
«Մեծարգո՛ պարոն ԱԺ նախագահ, շնորհակալություն Ձեզ եւ Ձեր աշխատակազմին այս հանդիպման ու ջերմ ընդունելության համար: Մարզիկներից յուրաքանչյուրի համար կարեւոր է պետության ներկայացուցիչների կողմից նման վերաբերմունքը: Շատ կարեւորում ենք այս հանդիպումը եւ ուրախ ենք հյուրընկալվել Ազգային ժողովում»,- նշել է ֆեդերացիայի նախագահը:
Լեհաստանում ձեռք բերած մրցանակը ֆեդերացիան նվիրաբերել է ՀՀ Ազգային ժողովի թանգարանին:
Ջերմ մթնոլորտում անցած հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ ֆեդերացիայի եւ հավաքականի մարզիկների կարիքները:
Ալեն Սիմոնյանը հանձնարարել է Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի գործունեության շրջանակում քննարկել վերոնշյալ խնդիրները:

12 апреля Председатель НС А.Симонян принял спортсменов сборной Армении по пауэрлифтингу и руководящий состав федерации.
20-24 марта сборная Армении по пауэрлифтингу приняла участие в первенстве Европы по версии XPC в Польше, заняв первое место с командной победой.
Спикер НС, приветствуя спортсменов, еще раз поздравил их с победой, пожелав новых достижений.
“Благодарны вам за ваш труд и эту победу. С радостью могу отметить, что за последние годы было множество спортивных побед, и очень важно, чтобы мы фиксировали, оценивали и говорили о подобных достижениях", - подчеркнул А.Симонян.
Председатель-учредитель Федерации пауэрлифтинга Армении Г.Сароян заметил, что подобные встречи крайне важны и вдохновляют команду.
“Многоуважаемый господин Председатель НС, спасибо Вам и Аппарату НС за встречу и теплый прием. Такое отношение представителей государства важно для каждого из спортсменов. Придаем большое значение этой встрече и рады быть принятыми  в парламенте”, - отметил председатель федерации.
Федерация передала полученную в Польше награду в дар Музею НС.
На встрече, прошедшей в теплой атмосфере, также обсуждались потребности федерации и спортсменов сборной.
А.Симонян поручил обсудить вышеуказанные вопросы в рамках деятельности Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуре, диаспоры, молодежи и спорта.