ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանն ապրիլի 18-ին Վիլնյուսում ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեն:
ԼՀ վարչապետը բարձր է գնահատել Լիտվայի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունները՝ ողջունելով Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարական բարեփոխումները:
Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել Լիտվային ՀՀ-ում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին շարունակական աջակցության եւ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության համար:
Կողմերը քննարկել են անվտանգային եւ տնտեսական իրավիճակն Արեւելյան Եվրոպայում եւ Հարավային Կովկասում:
ԱԺ նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը Հարավային Կովկասում հարատեւ խաղաղություն հաստատելու գործում՝ ընդգծելով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրականացման անհրաժեշտությունը:
Զրույցի առանցքում են եղել Հայաստան-ԵՄ առեւտրատնտեսական եւ էներգետիկ համագործակցության հեռանկարները, ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացումը, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը եւ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի հրամայականը:
Ինգրիդա Շիմոնիտեն շեշտել է, որ Լիտվան պատրաստ է աջակցել Հայաստանին ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների սերտացման եւ Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման հարցում:

18 апреля делегацию во главе с Председателем НС А.Симоняном приняла в Вильнюсе Премьер-министр Литовской Республики Ингрида Шимоните.
Премьер-министр высоко оценила отношения между Литвой и Арменией, приветствуя демократические реформы РА.
А.Симонян поблагодарил Литву за последовательную поддержку институциональных реформ в РА и политический диалог на высоком уровне.
Стороны обсудили безопасность и экономическую ситуацию в Восточной Европе и на Южном Кавказе.
Спикер НС подтвердил готовность РА к установлению долговременного мира на Южном Кавказе, подчеркнув необходимость реализации проекта “Перекресток мира”.
Ключевыми вопросами беседы были перспективы торгово-экономического и энергетического сотрудничества Армения-ЕС, либерализация виз ЕС для граждан РА, процесс урегулирования армяно-азербайджанских отношений, необходимость возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных.
Ингрида Шимоните подчеркнула, что Литва готова содействовать РА в сближении отношений с ЕС и установлении мира на Южном Кавказе.