ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի միջազգային վարչության փոխնախարար Չեն Ժուի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա է եղել բարեկամական խմբի անդամ Լիլիթ Մինասյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը ողջույնի խոսքում ընդգծել է, որ հայ եւ չինացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն օրեցօր առավել ամրապնդվում է պետական մակարդակով սերտ փոխգործակցության արդյունքում:
Հակոբ Արշակյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային անվտանգային խնդիրներին ու մարտահրավերներին եւ համոզմունք հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ բարիդրացիական հարաբերությունները, կրթամշակութային կապերն ու ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրերը կարող են նպաստել մեր տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության հաստատմանը: Այս համատեքստում Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը: «Խաղաղության եւ անվտանգության դիրքերից մշտապես հանդես եկող Չինաստանի կողմից ծրագրի իրագործմանն աջակցությունն արժեքավոր կլինի»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահի տեղակալն ու հավելել, որ մեր երկիրն առավելագույն ջանքեր է գործադրում տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղություն եւ բարեկեցություն հաստատելու ուղղությամբ:
Չեն Ժուն, անդրադառնալով «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրին, հայտնել է, որ Չինաստանն աջակցում է ծրագրի իրագործմանը եւ համագործակցության հնարավորություն է տեսնում «Գոտի եւ ճանապարհ» ծրագրի շրջանակում:
Հակոբ Արշակյանն ու Չեն Ժուն արձանագրել են, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր հայ-չինական բարեկամական հարաբերությունները, հիմնված լինելով ավանդական սերտ կապերի, փոխադարձ հարգանքի եւ փոխվստահության վրա, կայուն զարգացել ու ամրապնդվել են: Նշվել է, որ Հայաստանն ու Չինաստանը հաջողությամբ համագործակցում են նաեւ միջազգային հարթակներում: Ընդգծվել է, որ համագործակցության բարձր մակարդակն արտահայտված է քաղաքական երկխոսության, առեւտրի եւ ֆինանսների, զբոսաշրջության, մշակույթի, կրթության եւ այլ ոլորտներում: Նշվել է, որ, մասնավորապես, տնտեսական համագործակցության հարցում կա չօգտագործված մեծ ներուժ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ միջկուսակցական փոխգործակցության հնարավորությունների արդյունավետ իրացմանը, օրենսդրական մակարդակում շփումների եւ փոխայցերի ակտիվացմանն ու երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Մտքեր են փոխանակվել միջազգային անվտանգությունն ու կայունությունը պահպանելու եւ ամրապնդելու հարցում գործադրվող ջանքերի ու այս հարցում բարեկամ երկրների համագործակցության շուրջ:

Вице-спикер НС, руководитель группы дружбы Армения-Китай А.Аршакян принял делегацию, возглавляемую заместителем министра Международного управления ЦК КП Китая Чэн Жу.
На встрече присутствовала член группы дружбы Л.Минасян.
В приветственном слове зампредседателя парламента подчеркнул, что многовековая дружба армянского и китайского народов крепнет с каждым днем ​​в итоге тесного взаимодействия на государственном уровне.
А.Аршакян, коснувшись проблем и вызовов региональной безопасности, выразил уверенность, что добрососедские отношения между двумя странами, культурно-образовательные связи, программы развития инфраструктуры могут содействовать установлению долгосрочного мира в нашем регионе. В этом контексте вице-спикер представил инициированную Правительством РА программу “Перекресток мира”. "В реализации проекта ценной будет поддержка Китая, который всегда действует с позиций мира и безопасности", - подчеркнул вице-спикер НС, добавив, что наша страна прилагает максимальные усилия для установления долгосрочного мира и благополучия в регионе.
По программе “Перекресток мира” Чэн Жу подчеркнул, что КНР поддерживает ее реализацию и видит возможность сотрудничества в рамках проекта “Один пояс – один путь”.
А.Аршакян и Чэн Жу отметили, что с установлением дипломатических отношений армяно-китайские дружественные отношения, основанные на традиционных тесных связях, взаимоуважении и взаимном доверии, неуклонно развиваются и укрепляются. Отмечено, что Армения и Китай успешно сотрудничают и на международных площадках. Подчеркнуто, что высокий уровень взаимодействия выражается в политическом диалоге, торговле и финансах, туризме, культуре, образовании и других сферах. Особо выделен, в частности, большой неиспользованный потенциал в сфере экономического сотрудничества.
Собеседники также затронули эффективную реализацию возможностей межпартийного сотрудничества, активизацию контактов и взаимных визитов на законодательном уровне и другие вопросов, представляющие двусторонний интерес.
Состоялся обмен мнениями об усилиях по сохранению и укреплению международной безопасности и стабильности, сотрудничестве дружественных стран в этом вопросе.