ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի միջազգային վարչության փոխնախարար Չեն Ժուի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա է եղել բարեկամական խմբի անդամ Լիլիթ Մինասյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը ողջույնի խոսքում ընդգծել է, որ հայ եւ չինացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն օրեցօր առավել ամրապնդվում է պետական մակարդակով սերտ փոխգործակցության արդյունքում:
Հակոբ Արշակյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային անվտանգային խնդիրներին ու մարտահրավերներին եւ համոզմունք հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ բարիդրացիական հարաբերությունները, կրթամշակութային կապերն ու ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրերը կարող են նպաստել մեր տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության հաստատմանը: Այս համատեքստում Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը: «Խաղաղության եւ անվտանգության դիրքերից մշտապես հանդես եկող Չինաստանի կողմից ծրագրի իրագործմանն աջակցությունն արժեքավոր կլինի»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահի տեղակալն ու հավելել, որ մեր երկիրն առավելագույն ջանքեր է գործադրում տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղություն եւ բարեկեցություն հաստատելու ուղղությամբ:
Չեն Ժուն, անդրադառնալով «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրին, հայտնել է, որ Չինաստանն աջակցում է ծրագրի իրագործմանը եւ համագործակցության հնարավորություն է տեսնում «Գոտի եւ ճանապարհ» ծրագրի շրջանակում:
Հակոբ Արշակյանն ու Չեն Ժուն արձանագրել են, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր հայ-չինական բարեկամական հարաբերությունները, հիմնված լինելով ավանդական սերտ կապերի, փոխադարձ հարգանքի եւ փոխվստահության վրա, կայուն զարգացել ու ամրապնդվել են: Նշվել է, որ Հայաստանն ու Չինաստանը հաջողությամբ համագործակցում են նաեւ միջազգային հարթակներում: Ընդգծվել է, որ համագործակցության բարձր մակարդակն արտահայտված է քաղաքական երկխոսության, առեւտրի եւ ֆինանսների, զբոսաշրջության, մշակույթի, կրթության եւ այլ ոլորտներում: Նշվել է, որ, մասնավորապես, տնտեսական համագործակցության հարցում կա չօգտագործված մեծ ներուժ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ միջկուսակցական փոխգործակցության հնարավորությունների արդյունավետ իրացմանը, օրենսդրական մակարդակում շփումների եւ փոխայցերի ակտիվացմանն ու երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Մտքեր են փոխանակվել միջազգային անվտանգությունն ու կայունությունը պահպանելու եւ ամրապնդելու հարցում գործադրվող ջանքերի ու այս հարցում բարեկամ երկրների համագործակցության շուրջ:

The RA NA Vice President, the Head of the NA Armenia-China Friendship Group Hakob Arshakyan received the delegation led by the Vice Minister of the International Department of the Central Committee of the Communist Party of China Chen Zhou.
The member of the Friendship Group Lilit Minasyan attended the meeting.
In his welcoming speech, the RA NA Vice President underlined that the age-old friendship of the Armenian and Chinese peoples is being strengthened day by day as a result of close interaction at the state level.
Hakob Arshakyan referred to the regional security problems and challenges and expressed his conviction that the neighborly relations between the two countries, educational and cultural ties and infrastructure development programmes can contribute to the establishment of long-term peace in our region. In this context, Hakob Arshakyan presented the Crossroads of Peace project initiated by the Armenian Government. “The support of the implementation of the project by China, which is always acting from the position of peace and security, will be valuable”, the NA Vice President underscored and added that our country is making maximum efforts to establish long-term peace and prosperity in the region.
Touching upon the Crossroads of Peace project, Chen Zhou said that China supports the implementation of the project and sees an opportunity for cooperation within the framework of the Belt and Road project.
Hakob Arshakyan and Chen Zhou noted that since the establishment of diplomatic relations, Armenian-Chinese friendly relations, based on traditional close ties, mutual respect and mutual trust, have steadily developed and strengthened. It was mentioned that Armenia and China are successfully cooperating on international platforms as well. It was emphasized that the high level of cooperation is expressed in political dialogue, trade and finance, tourism, culture, education and other fields. It was noted that, in particular, there is a great unused potential in the matter of economic cooperation.
The interlocutors also referred to the effective implementation of inter-party cooperation opportunities, the activation of contacts and mutual visits at the legislative level and other issues of bilateral interest.
Ideas were exchanged on efforts to maintain and strengthen international security and stability and cooperation of friendly countries in this matter.