ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ,  ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ  Արուսյակ Ջուլհակյանը ելույթ   է ունեցել Ստրասբուրգում ընթացող ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանում:
Արհեստական բանականությունն արագորեն փոխակերպել է մեր կյանքի տարբեր ասպեկտները՝ ընձեռելով աննախադեպ հնարավորություններ, բայց եւ կանգնեցնելով զգալի մարտահրավերների առջեւ, որոնք պետք է մանրամասն քննարկել:
Սկսենք հնարավորություններից:
Արհեստական բանականությունը կարող է բարելավել արդարադատության եւ իրավաբանական ծառայությունների մատչելիությունը: Ավտոմատացված համակարգերը կարող են օգնել անհատներին հասկանալ իրենց օրինական իրավունքները, նախաձեռնել բարդ իրավական ընթացակարգերը եւ արդյունավետորեն օգտվել իրավական տեղեկատվությունից:
Ժողովրդավարության տեսանկյունից արհեստական բանականության տեխնոլոգիաները կարող են նպաստել ավելի ներառական եւ մասնակցային կառավարմանը: Օրինակ, արհեստական բանականությամբ ձեւավորված հարթակները կարող են քաղաքացիներին հնարավորություն տալ անմիջականորեն շփվել քաղաքականություն մշակողների հետ, տրամադրել հետադարձ կապ հանրային ծառայությունների վերաբերյալ եւ մասնակցել որոշումների կայացման գործընթացներին:
Ավելին, արհեստական բանականությունը կարող է ամրապնդել օրենքի գերակայությունը՝ խթանելով թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը: Արհեստական բանականության գործիքները կարող են վերլուծել կառավարության տվյալները՝ բացահայտելու կոռուպցիան, հետեւելու պետական ծախսերին եւ ապահովելու համապատասխանությունը իրավական կանոնակարգերին:
Այնուամենայնիվ, այս հնարավորությունների հետ մեկտեղ կան էական մարտահրավերներ, որոնք պետք է հասցեագրվեն:
Հիմնական մտահոգությունն արհեստական բանականության կողմից մարդու իրավունքների խախտման մեծ հավանականությունն է, օրինակ՝ մասնավոր կյանքի գաղտնիության իրավունքը, խոսքի ազատությունը: Արհեստական բանականության համակարգերը, որոնք մշակում են հսկայական քանակությամբ անձնական տվյալներ, կարող են օգտագործվել մարդկանց վերահսկելու եւ տեղեկատվության չարաշահման համար, հատկապես ավտորիտար վարչակարգերում:
Ժողովրդավարության համատեքստում արհեստական բանականության մարտահրավերներից են ապատեղեկատվությունն ու հասարակական կարծիքի մանիպուլյացիան: Արհեստական բանականության ստեղծած բովանդակությունը, ինչպիսիք են դիփֆեյքերը եւ ավտոմատացված պրոպագանդան, կարող են խաթարել վստահությունը ժողովրդավարական ինստիտուտների նկատմամբ եւ խեղաթյուրել հանրային դիսկուրսը:
Այս մարտահրավերներին դիմակայելու եւ արհեստական բանականության ամբողջ ներուժը մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության եւ օրենքի գերակայության համար օգտագործելու համար անհրաժեշտ են մի քանի գործողություններ.
Առաջին: Կառավարությունները պետք է մշակեն գործուն կանոնակարգեր եւ էթիկական ուղեցույցներ արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների մշակման եւ կիրառման համար՝ ապահովելու թափանցիկություն, հաշվետվողականություն եւ մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանք: Այս տեսանկյունից Շրջանակային կոնվենցիայի ընդունման քննարկումը հատկապես կարեւոր է:
Երկրորդ: Արհեստական բանականություն նախագծողներն ու օգտագործողները պետք է առաջնահերթ կարեւորեն էթիկական նկատառումները, ներառյալ՝ արդարությունը, հաշվետվողականությունը եւ թափանցիկությունը արհեստական բանականության ամբողջ կյանքի ընթացքում:
Երրորդ: Արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների հետեւանքների մասին իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված ջանքերը շատ կարեւոր են: Անձանց կրթելը եւ թվային գրագիտություն սովորեցնելը թույլ կտա վերջիններիս տեղեկացված որոշումներ կայացնել եւ խթանել արհեստական բանականության պատասխանատու օգտագործումը:
Չորրորդ: Կառավարությունների, տեխնոլոգիական ընկերությունների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների եւ ակադեմիայի միջեւ համագործակցությունը կարեւոր է արհեստական բանականության հետ կապված համալիր մարտահրավերները համակողմանիորեն հասցեագրելու համար:
Եզրափակելով՝ թույլ տվեք շնորհավորել զեկուցողին այս կարեւոր նախաձեռնության եւ կատարած աշխատանքի համար: Մենք պետք է արդյունավետ հավասարակշռություն գտնենք արհեստական բանականության ընձեռած հնարավորությունների եւ ռիսկերի միջեւ, եւ Շրջանակային կոնվենցիայի վերաբերյալ այս փաստաթղթի ընդունումը կարեւոր քայլ է այդ նպատակին հասնելու տեսանկյունից:

Член делегации НС РА в ПАСЕ, член фракции НС "Гражданский договор" А.Джулакян выступила на весенней сессии Ассамблеи в Страсбурге:
искусственный интеллект (ИИ) быстро видоизменил различные аспекты нашей жизни, предоставив беспрецедентные возможности, но также поставив перед ощутимыми вызовами, которые следует детально обсудить.
Начнем с возможностей.
ИИ может улучшить доступ к правосудию и юридическим услугам. Автоматизированные системы могут помочь лицам понять свои законные права, инициировать сложные юридические процедуры и эффективно получить доступ к правовой информации.
С точки зрения демократии технологии ИИ могут содействовать более инклюзивному и совместному управлению. Например, созданные с помощью ИИ платформы могут позволить гражданам напрямую общаться с политиками, предоставлять обратную связь   по государственным услугам и участвовать в процессах принятия решений.
Более того, ИИ может укрепить верховенство закона, способствуя транспарентности и подотчетности. Инструменты ИИ могут анализировать правительственные данные для выявления коррупции, отслеживания государственных расходов и обеспечения соблюдения правовых норм.
Однако, несмотря на эти возможности, существуют серьезные вызовы, которые должны быть адресными.
Основное беспокойство вызывает высокая вероятность того, что ИИ нарушит права человека, например, право на неприкосновенность частной жизни, свободу слова., Обрабатывающие огромные объемы персональных данных системы ИИ могут использоваться для контроля людей и неправомерного использования информации, особенно в авторитарных режимах.
В числе вызовов ИИ в контексте демократии – дезинформация и манипулирование общественным мнением. Создаваемый ИИ контент, такой как дипфейки и автоматизированная пропаганда, может подорвать доверие к демократическим институтам и исказить общественный дискурс.
Для противодействия этим вызовам и использования всего потенциала ИИ в целях защиты прав человека, демократии и верховенства закона, необходимо выполнить ряд действий:
1. Правительствам следует разработать эффективные правила и этические руководящие принципы для разработки и использования технологий ИИ, чтобы обеспечить прозрачность, подотчетность и уважение прав человека. С этой точки зрения обсуждение принятия Рамочной конвенции имеет особое значение.
2. Разработчики и пользователи ИИ должны уделять приоритетное внимание этическим соображениям, включая справедливость, подотчетность и прозрачность на протяжении всего жизненного цикла ИИ.
3. Усилия по повышению осведомленности о последствиях технологий ИИ крайне важны. Обучение лиц цифровой грамотности позволит им принимать обоснованные решения и содействовать ответственному использованию ИИ.
4. Сотрудничество между правительствами, технологическими компаниями, организациями гражданского общества и академией важно для комплексного решения связанных с ИИ сложных проблем.
В заключение позвольте поздравить докладчика с этой важной инициативой и проделанной работой. Мы должны найти эффективный баланс между предоставляемыми ИИ возможностями и рисками, и принятие данного документа по Рамочной конвенции – важный шаг на пути к достижению этой цели".